10 kiloluk sazanlar doğal güzelliği koruyacak
Reklam
Reklam

10 kiloluk sazanlar doğal güzelliği koruyacak

SASKİ, Sapanca Gölü’nün ekolojik dengesine katkı sağlamak ve balık türlerini korumak amacıyla göle ortalama 10 kilogram ağırlığındaki sazan balıklarını bıraktı.

16 Kasım 2016 - 17:06

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü ekipleri tarafından Sapanca Gölü’nün ekolojik dengesine katkı sağlamak amacıyla göle anaç balık bırakıldı. SASKİ, bölgenin en önemli coğrafi güzelliği ve içmesuyu kaynağı olan Sapanca Gölü’nün korunması amacıyla birçok yatırımı hayata geçirirken gölün ekolojik dengesi ve balık türlerinin de korunması amacıyla da göle balık bırakma işlemlerini gerçekleştiriyor.

 

Ekolojik denge

SASKİ’den konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Sapanca Gölü’nün hem ekolojik açıdan hem de balık türlerinin korunması amacıyla her biri yaklaşık 10 kilo ağırlığında sazan balıkları göle bırakıldı. SASKİ olarak Sapanca Gölü’nün ekolojik dengesini ve doğal güzelliğinin korunmak için bugüne dek gösterdiğimiz titizliği bundan sonra da devam ettireceğiz” denildi.

 

Balık sayısı düzenlenecek

Açıklamanın devamında ise göle balık salımının ekolojik dengeye katkıları şu şekilde özetlendi; “Göldeki planktonlarla beslenen sazan balığı yapılan bu salımın akabinde gölün ekolojik dengesine katkı sağlayacak. Anaç (yavru verecek duruma gelmiş olan) balıklarla birlikte göldeki balık sayısı da düzenlenecek.”

 

Plankton: Daha çok deniz ve göl sularında bulunan, ancak mikroskopla görülebilen canlı varlıkların tümüne verilen ortak ad.

Bu haber 993 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Cevdet Günışık
  4 ay önce
  Doğayı koruyan belediyeler hep halkın ilgi odağı olmuştur. Doğayı korumak geleceğimizi korumaktır.
 • Mecit
  4 ay önce
  Bizim halkımız o sazanları gece yarısı avlar sonrada fırına atar. Demedi demeyin.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yeni Sistemde Hizmetler Aksamayacak
Yeni Sistemde Hizmetler Aksamayacak
BAŞKAN KAZAN YAŞLILAR HAFTASINI KUTLADI;
BAŞKAN KAZAN YAŞLILAR HAFTASINI KUTLADI;