Son günlerde hızla artan kredi dosya masraflarının iade talepleri hakkında

MAKALEYİ DİNLE

TÜKETİCİLER ISRAR EDİNCE KAZANIYOR

Birçoğumuzun bankalardan çekmiş olduğu; otomobil, konut ve tüketici kredileri için aldığı dosya masraflarının geri iadesi için Tüketici Hakem Heyetleri ve Tüketici Mahkemelerinde açılan davaların tamamı kazanılmaktadır. Ancak bunun için yerine getirilmesi gereken resmi prosedürün mevzuata uygun olarak yerine getirilmesi ve davalarda ısrar edilmesi gerekmektedir.

Bankaların 'kantarın topuzunu kaçırdığı' birçok uygulamasıyla ilgili olarak tüketicilerin haklarını arama konusunda ısrarcı oldukları takdirde kazandıkları gözler önüne serildi. Haksız yere kesilen dosya masraflarından, yeniden yapılandırmada önceki kredi borcunun erken ödenmesini isten bankanın hukuksuz işlemine kadar tüketiciler haklılıklarını koruyabiliyorlar. Ancak, Tüketici Hakem Heyetlerinin tüketici lehine aldığı kararlara rağmen bankacılık kesiminin bu kararı yerine getirmediği görülüyor.

KONUTTA HAKSIZ ŞART BAHANESİ

Kanunen Tüketici Hakem Heyetleri her yıl belli bir tutarın altında bankalarla vatandaşlar arasındaki davaları ele alıyor. Bu kapsamda bankaların taleplerin o yılın miktarının altında kalması halinde taraflar zorunlu olarak hakem heyetinin kararına uyuyorlar. Örneğin, 2013 yılında bin 191 lira 52 kuruş altında ise 2014 yılında da bin 272 lira 19 kuruşun altında ise bankanın talebi, hakem heyetinin kararı gereği hemen banka tarafından iade edilmesi gerekiyor. Ancak, uygulamada bunun bankalar tarafından yerine getirilmediği görülüyor.

MASRAFA İADE

Buna göre, 2012 yılında bankadan çekilen bir kredi ile ilgili olarak dosya masraflarına yapılan itirazı değerlendiren Tüketici Hakem Heyetlerinin, Yargıtay 13. Hukuk Dairesi'nin 2011 yılındaki kararına da atıfta bulunarak, bankaların faiz tahakkuk ederek, kredi tahsisinden bekleyeceği karı aldığı kararını verdiği görülüyor. Bu kapsamda dosya masrafı uygulamasının bankacılık ilkeleri ve tüketici mevzuatına aykırı olduğu hükmü verilerek, dosya masrafının vatandaşa iadesi kararlaştırılıyor.

DOSYA MASRAFI KANUNA AYKIRI

Tüketici Hakem Heyetlerine yapılan başvurularda dosya masrafı adı altında yapılan kesintilerle ilgili olarak alınan kararlarda 'Medeni Kanuna' atıf yapıldığı görülüyor. Bankaların yasal mevzuat çerçevesinde kendisine tanınan haklarını kullanırken Medeni Kanun'un 2'inci maddesine aykırı olarak iyi niyet kurallarını çerçevesinde davranmadığı dile getiriliyor.

KREDİ DOSYA MASRAFININ İADESİ İLE İLGİLİ

BANKAYA GÖNDERİLECEK DİLEKÇE ÖRNEĞİ

………………………….. Bankası ……………………… ili …………………………… şube müdürlüğüne

Konu: Kredi masrafları iadesi.

Bankanızın ……… numaralı kredi müşterisiyim. Her kredi işleminde bankanıza, anılan krediyeait kredi masrafını ödemekteyim. Ancak, çeşitli mahkemeler ve Yargıtay kararlarıyla “Kredimasraflarının haksız şart niteliğinde ve tüketicilerden tahsilinin haksız olduğu sabitlenmiştir.”Bu çerçevede;

1- Şimdiye kadar bankanıza yaptığım tüm kredi masrafları ödentilerinin on yıl geriye dönükdökümünün bir listesinin verilmesini,

2- On yıl geriye dönük olarak kesilen masraf ücretlerinin toplamının yasal faizi ile tarafımaiadesini,

Aksi taktirde alacağımın faiziyle birlikte tahsili için her türlü mahkeme masrafları veavukatlık ücretlerini bankanızdan tahsil etmek üzere yasal yollara başvuracağımı bildiririm.

Saygılarımla,

…./…../2014

İMZA

Ad, soyad:

Adres:

KREDİ DOSYA MASRAFININ İADESİ İLE İLGİLİ

TÜKETİCİ HAKEM HEYETİNE VERİLECEK DİLEKÇE ÖRNEĞİ

T.C. ……………………….. KAYMAKAMLIĞI

(Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığı’na)

Şikayet Eden :

Adres :

E- Posta&Telefon :

Şikâyet edilen :

Adresi :

Şikayetin parasal değeri :

Şikayetin tarihi :

Şikayetin konusu : Dosya masrafı adı altında alınan ……………… -

TL’nin iadesi talebimdir.. (4077/6-10. maddeleri)

Açıklamalar:

1-) ……………… Bankası, …………………. şubesinden ………………………. Tarihinde ………………………. adı altında ………………. Türk Lirası kredi aldım.

2-) Banka ile kredi sözleşmesi imzaladım. Bu sözleşmenin örneği bana verilmediği gibi önceden hazırlanmış matbu sözleşme olduğu için sözleşmenin içeriğine müdahale hakkı verilmemiştir. (4077/6. Madde )

3-) Sözleşme akdedilirken bir taraf aleyhine olacak maddenin bağlayıcılığı yoktur. (4077/6. Madde)

4-) Kredi sözleşmesinde dosya masrafı ve kesintilere taraf olan tüketiciyi bilgilendirmek zorunludur. Bu bağlamda tüketici dosya masrafı işlemine bağlı olarak rıza ve onayını sözleşme içinde kaim bulunan madde karşısına kendi yazısıyla tarih ve imza koyması halinde sözleşme bağlayıcıdır. Aksi bir durum satıcının/kredi verenin ispat yükü yasal hüküm gereğidir (4077/6. Madde).

5-) 4077 Sayılı kanunun 10. maddesine göre; “Tüketici krediyi, bir mal veya hizmet edinmek amacıyla nakit olarak alır. Kredi sözleşmesinin yazılı yapılması ve bir nüshasının tüketiciye verilmesi zorunludur. Sözleşmede öngörülen kredi şartları tüketici aleyhine değiştirilemez.

Sözleşmede;

a) Tüketici kredisi tutarı,

b) Faiz ve diğer unsurlarla toplam borç tutarı,

c) Yıllık faiz oranı,

d) Ödeme tarihleri, anapara, faiz, fon ve diğer masrafların ayrı ayrı belirtildiği ödeme planı, e) İstenecek teminatlar,

f) Akdi faizin yüzde otuzunu geçmeyecek faizi oranı,

g) Borçlunun temerrüde düşmesinin hukuki sonuçları,

h) Kredinin vadesinden önce kapatılmasına ilişkin şartlar, Dolayısıyla benden dosya masrafı adı altında hukuksuz alınan

………………… TL’nin iade edilmesi gerekir.

6-) Bu şikâyet 4077 Sayılı Kanunun ilgili 22/5. Maddesi hükmü gereğince hakem heyeti yetkisindedir.

7-) İşbu şikâyet ikâmesinde Hakem Heyetine başvurmak zarureti doğmuştur. Hukuki sebepler : 4077 Sayılı Kanun.

Hukuki deliller : Sözleşme, ödeme belgesi, ihtarname, posta gönderi ekleri, bilirkişi incelemesi. İstem sonucu : Yukarıda arz ve izah edilen nedenlerle; haksız ve hukuksuz olarak alınmış bulunan ………………………. TL’nin tarafıma iadesine karar verilmesini saygıyla talep ederim.

Şikâyet eden (Ad, soyad ve imza)

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fatih Sırlı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Sakaryaspor'un 1. lige çıkacağına inanıyor musunuz?

YÜKLENİYOR