Sigaraya isyanım var

MAKALEYİ DİNLE

Sizlerlen bir sigara anımı paylaşmak istiyorum: Ayrıca o duygulu andan biraz daha uzaklaşıp sigarasız bir efkar dağıtalım.

-Köyde kaldığımız seneleri idi. Adı üzerinde köy burası,eğer birde ilmin,irfanın,takvanın,iğtikadın,mektebin,medresenin az uğradığı bir köy olursa sen gelde cehaletin kıskacından kurtul.Burası köy dedikya,köy olurda haşara çocuklarıda olmazmı.Bu haşaralıklardan bir taneside mısır püsgülünden(pülçek deriz),fındık yaprağını ufalayarak sigara yapıp içerdik,bu işi bir eğlençe olarak görürdük.Ben onbir-oniki yaşalrında filan varım.Babam Alamanyadan izine geldi bende bir gün fırsatını bulup cebini karıştırırken bozuk paralara denk geldim ve birkaç lira aldım.Akşamdan bir arkadaş ile anlaştık sabahdan kalkıp bakkaldan bir paket bafra alıp dere boyuna gideceez ve orada güzel bir sigara keyfi yapacaaaz.

-Ve aynen yaptık;biz arkadaşlan sigaraları tüttürürken uzakdan biryerden dedemler bizi görmüşler,sigara içenlerden birinin benim olduğumun farkına varmışlar ve birde eve gelip beni babama şikayet etmişler.Bir müddet sonra ben eve geldikden sonra odaya geçtim,babamda dedemin yanındaydı,biraz sonra babam çok kızgın bir şekilde kapıyı açarak bizim recayi eefendi sigara içiyormuş dedi.Yaşımın daha çok küçük olmasına rağmen onun o kızgın hali ve bizim recayi efendi sigara içiyormuş demesi benim öyle kahrıma gittiki,eşşek sudan geçene kadar bana bi ton dayak atsa belki o kadar zoruma gitmeyecek ve sigaraya devam edeceem.Babamın o sözüne karşı öyle ağır bir şekilde kahırlanmam bende sigaraya karşı öyle korkunç bir şekilde nefret uyandırdı ve öyle nefretki içenden bile aşırı derecede nefret ediyordum.Sigaradan nefretden dolayı sigara içilen mekanlara hiç giremezdim.

-Ve bu nefretin etkisiylende içimden şöyle bir dertlenme meydana geldi ve sigarayı karşıma aldım o dertlenmemin etkisiylen sigaraya verip verişdirdim ve dedimki;

Ulan sen nasıl bir dostsunki seni elime alsam ne babamın ne anamın karşısına,ne teyzemin ne bibimin karşısına, ne emicemin ne dayımın karşısına, ne dedemin ne büyükanamın karşısına çıkamıyorum, sen nasıl lağnatayn ve melanet birşeysin birdaha buluşmamak üzere yakamdan düş dedim.

Ve Sigaraya dedimki; bak lağnet olasıca zehirli melanet şey; seninlen içiçe oldukca sen bana ziftli paçavra gibi daha çok yapışıyorsun; fakat o kız benden bir daha geri gelmemek üzere iyice uzaklaşıp gidiyor, senin kendine faydan yok ki bana faydan olacak, sen bir yalan duygusun, sen ciğerleri ziftlendirensin, sen duyguluların duygusunu sömüren çok iğrenç bir nesnesin, sen iyi bir dost olsan yanımda kalır duman olup uçup gitmezsin. Sevdiğimiz bizi terk edip gitti, senin onu bana geri getirme gücün yok, o yüzden artık benimde sana ihtiyacım yok, aklını başına alanlar seni terk ediyor.

Bir kıza aşık olduk diye benim salak bir yanımımı gördün, sana sımsıkı sarılacağımımı zannetin, hayır asıl salak olan sensin, seni sevmedikleri halde ziftli paçavra gibi yakalarına yapışırsın, insanların hep zayıf yanını bulup yakasına yapışırsın, kendine bağladıklarını Allah’ın huzurunda camii’de iki dakika fazla tutmazsın fakat batakhanelerdende hiç dışarı çıkartmazsın, seni sevenlerin kollarını bacaklarını ellerini ağaç gibi budar ciğerlerini böbreklerini çürütürsün, seni sevenlere karşı dost gibi gözükürsün fakat onları hemen öldürmeyip ömür boyu işkence uygulayarak kolsuz bacaksız mezara gömersin,.

-Harama bulaşanlar istedikleri vakit çok kolay kurtuluyorlar, fakat sen mekruh olduğun halde sana bulaşanlar senden kurtulmak isteselerde sen onların yakasını mezara sokmadan kolay kolaya bırakmıyorsun, İnsanlara; ben haram değilim, ben mekruhum benden o kadar korkmayın kaçmayın diyerek kendini sevdirirsin, damarlarına girer kanının son damlasına kadar bulaşırsın ve düşmanlığını saklamak, belli etmemek için çürütmeye içerden başlarsın. Kendine bağladığın insanlara; kendini hatırtlattığının binde biri kadar Allah’ı hatırlatmazsın. Sen çok korkunç, üğrenç kendini saklayan bir şirksin. Çünkü sıkıldım bunaldım kriz geçiriyorum efkarlandım diyenlere Allah’ı değil seni tavsiyye ediyorlar, Çünkü insanlar ne zaman Allah’ı hatırlamaya kalksalar sen hemen öne atlıyorsun, Çünkü sana bulaşanlar Allah’a yaklaşmak için oruç tutmakda zorlanırlar veya tutamazlar, Çünkü bunalıma giren insanlara Allah’ı hatırlatmaz kendini hatırlatırsın, çünkü senden imdat bekledikleri kadar Allah’dan medet ummazlar ve onlara seni tüttürerek rahatladıklarının hissini verirsin diye ona iyice saydım ve ondan sonrada içinden bir dal içtiğim paketi elime aldım burup burkup çöp kutusuna attım. O atışdan sonra, Zaaten nefret ediyordum bir daha elime almadım. Zaman zaman almaya kalksam bile içim hiç el vermedi. Yukarda okuduğunuz gibi ona öyle şeyler saydımki artık değil benim yakama benim çocuklarımın ve dünya döndüğü müddetce bütün soyumun bile evvel-Allah’ın izniyle yakasına yakalarına yapışamaz, yakalarına yapışmayı bırak yanlarından bile geçemez artık.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Sizden Gelenler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Sakaryaspor'un 1. lige çıkacağına inanıyor musunuz?

YÜKLENİYOR