DEVA Partisinden  3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü Kutlaması

      DEVA Partisinden  3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü KutlamasıAtılım ve Demokrasi Partisi (DEVA) Adapazarı İlçe Başkanı Ahmet Özkan Basın Özgür...

      DEVA Partisinden  3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü KutlamasıAtılım ve Demokrasi Partisi (DEVA) Adapazarı İlçe Başkanı Ahmet Özkan Basın Özgürlüğü Günü kutlamasıyla ilgili yayınladığı mesajında,  Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütünün 2022 yılı raporuna göre Türkiye basın özgürlüğünde 180 ülke arasında 149. sırada geldiğini belirterek. “İktidara geldiğimizde basın özgürlüğünün önündeki bütün engelleri kaldıracak, gerekli olan her türlü tedbiri alacağız.” dedi.  Atılım ve Demokrasi Partisi (DEVA) Adapazarı İlçe Başkanı Ahmet Özkan mesajında; “Bugün 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü. Öncelikle şahsım ve Parti teşkilatımız ile yönetimi adına 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü kutluyoruz. Türkiye maalesef her geçen gün artan baskılar sebebiyle basın özgürlüğünün giderek yok edildiği bir süreçten geçiyor.

“BASIN YARGI, YASAMA VE YÜRÜTMEDEN SONRA DÖRDÜNCÜ GÜÇTÜR”

Devlet yönetimindeki kişilerle kirli ilişkiler içine girmekten çekinmeyen ‘gazetecilerden’, iktidarın güdümünde ‘gazetecilik’ yapanlara, sokak ortasında saldırıya uğrayan gazetecilerden, haber yaptığı için cezaevine atılan gazetecilere kadar Türkiye’de özgür medya can çekişiyor.Şurası bir gerçek ki, basının bağımsız olmadığı, gazetecilerin özgürlük içerisinde mesleklerini icra edemediği bir ülkede kimsenin özgür olmadığı gibi herkes her an tehdit altındadır. Demokrasilerde basın, yargı, yasama ve yürütmenin yanında dördüncü güçtür. “BASIN ÖZGÜR OLMALI VE FARKLI GÖRÜŞLERİ İFADE EDEBİLMELİDİR”

Özgürlükçü ve çoğulcu bir kamuoyunun oluşabilmesi için farklı görüşlerin ifade edilebilmesi elzemdir. Hak ihlallerinin, yolsuzlukların ve hukuksuzlukların ortaya çıkabilmesi ve kamu gücünü kullanan insanların denetlenebilmesi için basın özgürlüğü hayati bir önem arz etmektedir. Unutulmamalıdır ki özgür bir basın demokratik bir düzenin en temel yapı taşlarından biridir.Gerçek şudur ki; Türkiye tarihin hiçbir döneminde tam manasıyla özgür ve bağımsız bir basına sahip olmamıştır fakat hiçbir dönemde de basın üzerindeki baskılar, tehditler ve kamu otoritesinin dizayn etme çabaları bu derece yoğunlaşmamıştır.

“TÜRKİYE’DE ÖZGÜR MEDYA CAN ÇEKİŞİYOR”

Türkiye her türlü hak ve özgürlük açısından olduğu gibi maalesef haber alma hakkı ve basın özgürlüğü açısından da en karanlık dönemini yaşamaktadır. Gazetecilerin işlerini yapmaları engellenmekte, medya patronları kimi zaman havuç kimi zaman da sopa gösterilerek hizaya getirilmeye çalışılmaktadır. Türkiye’de patronunun kim olduğu belli olmayan medya kuruluşları vardır.Devlet yönetimindeki kişilerle kirli ilişkiler içine girmekten çekinmeyen ‘gazetecilerden’, iktidarın güdümünde ‘gazetecilik’ yapanlara, sokak ortasında saldırıya uğrayan gazetecilerden, haber yaptığı için cezaevine atılan gazetecilere kadar Türkiye’de özgür medya can çekişmektedir.

“DEVLETE BAĞLI İLETİŞİM KURUMLARI İKTİDARIN BASIN BÜROSU GİBİ ÇALIŞMAMALIDIR”

RTÜK medyanın bir kesimini susturmak için çalışan bir sansür kurumuna dönüşmüştür. Anadolu Ajansı ve TRT gibi kamu kurumları adeta iktidar partilerinin basın bürosu gibi çalışmaktadır. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı adı altında kurulan ve çok büyük kamu kaynakları aktarılan kurum; basını kontrol altında tutma, dezenformasyon ve hükümetin siyasi propagandasını yapma amacına hizmet etmektedir.Büyük kamu kuruluşları okunmayan gazetelere, tıklanmayan haber sitelerine sırf iktidarın borazanlığını yaptıkları için milyonlarca lira aktarmaktadır. Tüm bu çarpık ilişkiler ve hukuksuzluklar düzeninde olan vatandaşın haber alma ve doğru bilgiye ulaşma hakkına olmaktadır. “TÜRKİYE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNDE 180 ÜLKE ARASINDA 149.NCU SIRADA”

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütünün 2022 yılı raporuna göre Türkiye basın özgürlüğünde 180 ülke arasında 149. sırada geldiği ifade ediliyor.  Söz konusu raporun Türkiye kısmında, iktidarın medyaya yönelik baskıcı tutumundan bahsedilmekte ve hükümetin kendilerini eleştirenleri kriminalize ettiğinden bahsedilmektedir. İktidarın çoğulculuğu ortadan kaldırmak için mümkün olan tüm imkanları kullandığının vurgulandığı raporda “Yeni Türkiye”de internet sansürünün daha önce görülmemiş boyutlara ulaştığı belirtilmektedir.

“12 BİN BASIN EMEKÇİSİ İŞSİZ KALDI. GAZETECİLERİN % 78’İ OTOSANSÜR UYGULUYOR”

Öte yandan Basın Konseyi’nin 2021 Raporunda ise işsiz kalan 12 binden fazla basın emekçisinin varlığı, gözaltına alınan, yargılanan ve mahkûm edilen gazeteciler, gazetecileri hedef alan polis şiddeti, habere ulaşımın kamu gücüyle engellenmesi, sokak eşkıyalarınca saldırıya uğrayan gazeteciler, ifade ve basın özgürlüğünün hiç olmadığı kadar kısıtlanması, halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkından mahrum bırakılması gibi konulara dikkat çekilmektedir. Rapora göre tüm bu baskı ve şiddet ortamı içerisinde gazetecilerin yüzde 78’i haber hazırlarken oto sansür uygulama zorunluluğu hissettiğini ifade etmektedir.

“DEVA BASININ DA DEVASI OLACAK”

DEVA Partisi olarak basın özgürlüğünün, gerçek bir hukuk devleti olma ideali için ne kadar önemli olduğunun bilincindeyiz. İktidara geldiğimizde basın özgürlüğünün önündeki bütün engelleri kaldıracak, basının görevini özgürce yapabilmesi için gerekli olan her türlü tedbiri alacağız.Bu vesile ile tüm basın çalışanlarının, Dünya basın Özgürlüğü Gününü kutluyor, daha özgür bir Türkiye’de daha özgür bir şekilde mesleklerini icra edebileceği günlere kavuşmalarını diliyoruz.” İfadelerini kullandı.    

Ekli Dosyalar

04 May 2022 - 08:35 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya’dan Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya’dan Haber değil haberi geçen ajanstır.