DEVA PARTİSİ; “HEDEFİMİZ ÜRETEREK ZENGİNLEŞEN, TARIMDA DAHA GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE”

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Erenler İlçe Başkanı Sedat Aslanboğa ve beraberinde ilçe yönetim kurulu üyeleri, Hasanbey mahallesinde çiftçilerle...

+4
Haber albümü için resme tıklayınDemokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Erenler İlçe Başkanı Sedat Aslanboğa ve beraberinde ilçe yönetim kurulu üyeleri, Hasanbey mahallesinde çiftçilerle buluştu. Mahalledeki  tarımla ilgili çiftçiler, DEVA Partisi yöneticilerine verdikleri bilgiler için teşekkür ettiler.
“TARIMLA İLGİLİ HEDEFLERİMİZ İÇİN BİLGİLENDİRİYORUZ”
DEVA Partisi'nin tarım eylem planı Hasanbey mahallesinde çiftçi vatandaşlara anlatıldı. Hasanbey mahallesindeki toplantıya, Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) İlçe Başkanı Sedat Aslanboğa ve yönetimi ile birlikte, Deva Partisi Sakarya İl Başkan Yardımcısı ve Sektörel Gelişmeler ve İzleme Başkanı Volkan Terzioğlu ve DEVA Partisi Sakarya İl Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Bayrak ile DEVA Adapazarı İlçe Başkan Yardımcısı Ayhan Erkovan ve DEVA Adapazarı İlçe yönetim kurulu üyesi Cem Sunman da katıldılar. DEVA Partisi Erenler İlçe Başkanı Aslanboğa sözlerine, “Hedefimiz üreterek zenginleşen, tarımda daha güçlü, çiftçinin hakkını veren, her vatandaşımızın sağlıklı, güvenli, yeterli ve dengeli beslenmesini sağlayabilen bir Türkiye. Tarımla ilgili hedeflerimiz  için çiftçilerimizi bilgilendiriyoruz” diyerek başladı ve toplantıda çiftçilerle söyleşi sırasında, DEVA Partisinin Tarım Eylem Planı kitabı da paylaşıldı.
“SADECE ELEŞTİRMİYOR, ÇÖZÜM DE SUNUYORUZ.”
DEVA İlçe Başkanı Sedat Aslanboğa konuşmasında; “İlçemizde tarımla uğraşan çiftçilerle bir araya gelmekten ve DEVA Partisi’nin Tarım Eylem Planını sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Ancak tarımın geldiği durum ve çiftçimizin içinde bulunduğu darboğaz gerçekten çok vahim. Çiftçiler bir yandan ellerine geçen ürün fiyatları, diğer yandan da girdiler için ödedikleri fiyatlardan oluşan bir makas arasında ezilmektedir. Maliyetleri de desteklenmemektedir. Kimyasal gübreler, sanayi tarafından üretilen tarım ilaçları, yoğun makine, yakıt mazot, yoğun su, enerji kullanımı, şirket tohumları veya fideleri, sanayi yemlerine dayalı olarak yapılan endüstriyel tarım sistemi yayıldıkça çiftçilerin bu tür girdilere olan bağımlılığı da hızla arttı. Önünü göremeden katlanmak zorunda olduğu maliyetler, ekonomi ve tarımda yanlış politikalarla ve dolar kuru ile de önü alınamadan çok yükseldi ve yükselmeye halen devam ediyor. Haklı olarak bundan hepimiz şikayetçiyiz. Soframızda ekmekler küçülürken, et, süt, yumurta gibi temel gıda ürünlerinin satın alınması zorlaştı. Tarım beka sorunu oldu. Tarımda kurtuluş zihniyet değişikliğinde ve eylem planı ile icraat yapacak liyakatli kadrolarda. DEVA Partisi olarak sadece eleştirmiyor, tarım için yapılabilecekleri,  çözüm önerilerini, bilimsel bir yaklaşımla  Tarım Eylem Planımızda ortaya koyuyoruz. Bizler de sizlerin şikayetlerinizi ve sorunlarınızı, beklentilerinizi, talep ve önerilerinizi öğrenmek için buradayız.” dedi.
“TARIM SAĞLIKLI NESİLLER İÇİN, YOKLUK VE YOKSULLUK ÇEKMEMEK İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”
Deva Partisi Sakarya İl Başkan Yardımcısı ve Sektörel Gelişmeler ve İzleme Başkanı Volkan Terzioğlu’da toplantı sırasındaki konuşmasında; “Tarımda çiftçilerin yaş ortalaması yüksek ve 55 yaş ortalamasında çiftçilerimiz ülkemizde tarım yapıyor. 10 sene sonra bu insanlar tarımdan çekilirse aç kalırız. Çiftçilerimiz yaşlanıyor. Gençler tarımda sosyal güvenlik, ön görülebilir kazançlar, maliyetlerin azalması, devlet desteği, yaşadıkları alanlarda sosyal hayata ait iyileştirmeler görmek istiyor bunları göremeyince çiftçilik yerine her ay belli bir maaş alarak geçinecekleri işlere geçmeyi daha uygun buluyorlar. Oysa ki çok bereketli ve verimli toprakların üzerinde yaşıyoruz. Ülkemizde sanayileşmeyi teşvik ederken, tarımdaki ihmaller ve plansız yaklaşımlar, yanlış politikalar, ithalata dayalı kısa vadeli çözümler tarımı daha da kötü bir duruma getirdi. Öyle ki iktidarın tarımı ihmal etmesi sebebiyle tarım ürünleri ve gıda konusundaki bağımlılığımız, deyim yerindeyse milli güvenlik ve beka meselemize dönüştü. DEVA iktidarında; Çiftçilerin borçları en az 2 yıl faizsiz olarak ertelenecek ve çiftçiye tarımda soluk alması, üretime teşvik edilmesi sağlanacak. Çiftçilerin kullandığı mazot ÖTV’si iade edilecek. Çiftçilere kullandığı gübre maliyetinin %50’si destek olarak geri verilecek. Çiftçilerin toprağına, traktörüne haciz gelmeyecek, üretimi aksamayacak. Elektrik ve su çiftçiye daha ucuz verilecek. Mutlaka planlı bir tarım üretim sistemi kurulacak. Tarım destekleri, üretim yapılan yıl açıklanacak ve aynı yıl içinde ödemeleri gerçekleştirilecek. Sadece aracıların değil çiftçilerin de kazandığı bir sistem oluşturulacak. Her köye ziraat danışmanı / veteriner hekim.  Tarım Veri ve Bilgi Sistemi kurulacak. Tarım işletmeleri kayıt sistemi oluşturulacak. Tohum, fide ve fidan geliştirilmesine yönelik yenilikçi araştırmalar desteklenecek. Akıllı tarım ve bilişime dayalı, robotic teknolojilerin geliştirilmesi ve kullanılması,  tarımsal genetik ve biyoteknoloji araştırmaları teşvik edilecek. Tarım ve tarımsal sanayiye dayalı organize sanayi bölgelerini hızla yaygınlaştıracağız. Bunlar eylem planımızın sadece bazıları. Sağlıklı nesiller, yokluk ve yoksulluk çekmemek için tarım çok önemli. Gelecek için tarımın sürdürülebilir olması gerekir.  Tarımın kurtuluşu zihniyet değişikliğinde. DEVA Partisi buna eylem planları ve çözümleri ile hazır.” dedi.
“ÜLKEDE YENİDEN GÜVENİN TESİS EDİLMESİ GEREKMEKTEDİR.”
DEVA Partisi Sakarya İl Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Bayrak konuşmasında; Tarım topraklarımızın kıymetini bilmeliyiz. Bu bölgelerde tarımda bir yıl içinde 3 ayrı mahsul alınabileceğini biliyoruz. Bir ürüne bağlı kalmamalıyız. Boş tarla bırakmamalıyız. Herşey de olduğu gibi bu konuda da bilgiye ve eğitime ihtiyaç var. Tarım meslek liselerini yeniden açacağız. Çiftçimiz altından kalkamayacağı maliyetlerle mücadele etmek zorunda kalmamalı. Sırf bu yüzden de ekmekten biçmekten vazgeçmemeli.   Tarım Politikalarının ülkemizde ehil ve liyakatli kadrolarla yönetilmesi gerekir. DEVA Partisi olarak biz buna talibiz. Genel Başkanımız Sayın Ali Babacan ülkeyi liyakatli kadrolarla yönetmeye talip. Sadece eleştiri yapmadan, ne yapacağımızı her konuda eylem planlarımızı kamuoyu ile tek tek paylaşarak anlatıyoruz.
“GÜVEN HERŞEYDİR.”
Ülkemizde güvensizlik hat safhada. Güven her şeydir. Vatandaşın kendi parası yerine döviz hesabıyla tasarruf yapması gelecek kaygısı ve ekonomideki güvensiz ortam nedeniyledir. Dünyada enflasyon vardır. Ancak ülkemizde tarımda olduğu gibi  her sektörde yaşanan bu maliyetler güven kaybıyla daha da çok artmıştır. Hukuğun, adaletin, özgürlüklerin hakim olması sağlanmalı, ekonomide başarı için bu alanlar ve ülkemizde güven yeniden tesis edilmelidir.
“ENFLASYON ORANI YÜZDE 70 VE MAALESEF DÜNYADA BİRİNCİYİZ”
Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre Türkiye'de 2021 yılı enflasyonu yüzde 36,08 olarak gerçekleşmişti ve Dünyada ilk 10’a girmiş, Avrupada da birinci olmuştuk. Türkiye'de enflasyonun bundan önce en yüksek olduğu dönem yüzde 65 ile Mart 2002 yılıydı. Tam yirmi yıl sonra 2022 Nisan ayı sonu enflasyon % 70’e dayandı. Şu anda ülkemiz maalesef enflasyonda dünyada birinci durumda.  Enflasyonla mücadele edemez durumdayız. Tarımda da acil eylem planları yapılması gerek. Tarımda sıkıntı olunca bu hayvancılığa da yansıyor. İnekten sağılan bir kilo süt ile bir kilo yem alınamayınca zarar eden süt üreticisi, sadece Sakarya da geçen aylarda 700 ineği kesime gönderdi. Bu hayvanlar doğuracak yeni yavrularla hayvancılık sürdürülebilir olacakken, paramız olsa da bir süre sonra kesecek, etini yiyecek büyükbaş hayvan bulamayacağız. Etin çok pahalılaşması nedeniyle kıtlık yaşayabiliriz. Kıtlık sadece bir ürünün olmamasıyla değil, aşırı pahalı olması nedeniyle ulaşılır olmaktan çıkması ile de yaşanabilir.
“ÜLKENİN GELECEĞİ İÇİN ÖNEM VERİYORUZ”
 DEVA Tarım eylem planını uyguladığında; ‘Terkedilen ve kullanılmayan mera ve yaylakları hayvancılığa açacak, çayır ve mera alanlarını genişletecek, ıslah edecek ve otlama kapasitesini güçlendirecektir. Yem bitkilerinin kullanımına yüzde 50’ye kadar destek verecek. Yüksek katma değerli ithal girdileri (Vitaminler, Enzimler, Biyokimyasal bileşenler vs.) için gerekli olan büyük ölçekli hayvancılık yem yatırımlarını teşvik edeceğiz, gereken durumlarda kamu özel sektör ortak projelerini hayata geçireceğiz. Hayvan ithalatı sınırlandırılacak, damızlık ithalatında ülkemize uygun ırklar belirlenerek onların ithalatına izin verilecek, verimi yüksek hayvan ırkına daha fazla destek sağlanacak, verimi yüksel kültür ırkı hayvan sayısının artırılmasına ağırlık verilecek. Ülkemizi bu krize karşı korumayı bir vatandaşlık görevi olarak görüyoruz. Ülkenin geleceği için tarım politikalarına öncelik veriyoruz. DEVA Partisi’nin tarım eylem planını da yarınlarımıza güvenle bakmak amacıyla hazırladık.” dedi.     

Ekli Dosyalar

11 May 2022 - 17:26 - Yaşamgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya’dan Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya’dan Haber değil haberi geçen ajanstır.