Uzun Ömürlü Yapıları Sırrı Doğru Su İzolasyonu

Uzun Ömürlü Yapıları Sırrı Doğru Su İzolasyonu Yapıların, deformasyona yol açabilen birtakım kuvvetlerle karşı karşıya kalma riskleri göz önünde bulu...

Uzun Ömürlü Yapıları Sırrı Doğru Su İzolasyonu

Yapıların, deformasyona yol açabilen birtakım kuvvetlerle karşı karşıya kalma riskleri göz önünde bulundurularak yüksek basınç dayanıklılığına sahip olacak şekilde inşa edilmesi gerekmektedir. Her tür yapının iki adet yük kaldırıcı sistemi vardır ve bunlar beton ile donatılar olarak adlandırılır. Binalar basınca dayanma kuvvetlerinin yüksek olmaması halinde esneme, uzama ve bükülme gibi kuvvetlere her maruz kaldıklarında keskin kırılmalar nedeniyle deformasyonla karşı karşıya kalabilirler. Bu durumun neden olduğu bütünlük bozulması penetrasyonun kolaylaşmasına neden olabilir. Yapıda bütünlüğün bozulması halinde suyun penetrasyonu engellenmezse penetre olan su betonda deformasyona neden olduğu gibi donatıda korozyona da yol açabilir. Tüm bu etkenler iskeletin taşıyabileceği yükün kapasitesini azalttığından sismik hareketler sonucunda binaların yıkılması riskinin artması gibi istenmeyen durumlarla karşılaşılabilmektedir. Diğer yandan penetre olan suyun birtakım mantarlar ve bakteriler için taşıyıcı ve beslenme kaynağı haline gelmesi sonucu insanların konforlu bir yaşam alanına sahip olmasını tehdit etmesi de söz konusu olmaktadır.

Her tür yapının suyun olası zararlı etkilerine karşı korunaklı ve suya dayanıklı hale getirilmesi amacıyla gerçekleştirilen çalışmalara su yalıtım ya da su izolasyon adı verilir. Su izolasyon çalışmalarıyla yalıtım çalışmasının yapılmakta olduğu alanın yalnızca su girişine karşı korunması değil aynı zamanda suyun neden olabileceği tahribatın da önlenmesi mümkün olur.

Membran Ürünlerini Seçerken Dikkat!

Su yalıtım uygulamalarında kullanılan membran ürünleri kullanım alanına ve amacına bağlı olarak ihtiyaçları karşılayacak çeşitlilikte üretilir. Su izolasyon çalışmalarından en yüksek verimin sağlanabilmesi için su yalıtımında kullanılacak malzemelerin titizlikle seçilmesi, uygulama alanı ve amacına uygun özelliklere sahip olmasına özen gösterilmesi gerekir. Eğer yüksek kaliteye sahip, doğru su yalıtım malzemeleri tercih edilmezse su yalıtım uygulamalarından istenilen korumayı sağlaması mümkün değildir. Su yalıtım uygulamaları özellikle yapıların temellerinde ve ıslak zeminlerinde büyük bir özenle gerçekleştirilmelidir.

Protan dünya genelinde kalitesi tescilli bir marka olmaz özelliğine sahiptir. Sektörünün öncü ismi Protan hem su yalıtım hem çatı yalıtım uygulamalarına yönelik olarak farklı ihtiyaçların karşılanması için etkili çözüm önerileri ile tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılar. Protan Turkey tarafından kaliteli hammaddelerin kullanılmasıyla üretilen PVC, FPO-TPO gibi sentetik malzemeler ısıl işlemden geçirilerek yeniden kullanılabilir. EPDM gibi termoset malzemelerin üretimden sonra herhangi bir işlemden geçirilmeleri buna bağlı olarak yeniden kullanılmaları söz konusu değildir.

Protan SE PVC membran ürünleri güneş ışınlarına da atmosfer koşullarına da üst düzey dayanıklılığa sahip olduklarından son derece avantajlıdırlar. Sıcak hava kaynağıyla birleştirilebilen polyester taşıyıcılı PVC esaslı su yalıtım membran ürünleri etkili bir su yalıtımının sağlanabilmesi için yalnızca beton ve hafif metal çatılarda değil bahçe teras çatılarda da kullanılabilir.

Protan SE PVC örtüler gibi Protan EX PVC örtüler de hem güneş ışınlarına hem atmosfer koşullarına dayanıkılıkları ile ön plandadırlar. Geotekstil keçe laminasyonlu ve polyester taşıyıcılı Protan EX PVC su membranları dere ve parapet yalıtımlarına ek olarak hafif metal çatılar ile renovasyon uygulamalarında da tercih edilebilir.

Protan BA ve Protan BAT PVC membran ürünleri üstü kapanan su yalıtım detayları ile yapıların temel bohçalamalarında kullanılabilir. Taşıyıcısız, UV dayanımsız homojen veya sinyal tabakalı özellikleriyle son derece etkili ürünlerdir ve çeşitli alanlarda verimli uygulamalarda kullanılabilirler.

Protan Flexiground T&TG PVC örtülerin UV’ye açık alanların su yalıtım detaylarında, yapay göletlerde, su toplama havuzlarında, çatı parapetlerinde ve su kanallarında kullanımına sıklıkla rastlanır. Gölet membranı olarak da bilinen Protan Flexiground T&TG PVC membran ürünleri UV dayanımlı, taşıyıcılı ve taşıyıcısız homojen PVC esaslı su yalıtım membranı olarak tanımlanabilirler.

Protan Aqua Blue, Protan Turkey kalitesiyle son derece geniş bir yelpazede sunulan membran ürünleri arasında yer alır. Yangın ve kullanım suyu depoları ile kapalı içme suyu depolarının su yalıtımı detaylarında Protan Aqua Blue membran ürünleri kullanılarak verimli bir yalıtım sağlanabilir. Protan Aqua Blue membran ürünlerinde bulunan antibakteriyel katkı malzemenin yüzeyinde bakteri oluşumunun önlenmesi görevini üstlenir.

Tüm çatı tiplerine yönelik kaliteli membran üretimi yapan Protan üst düzey müşteri memnuniyetine odaklanan hizmet anlayışının ve sektörel ihtiyaçların şekillendirdiği yenilikçi ürünleri ile yalıtım çalışmalarının etkisinin artmasında önemli bir rol üstlenmektedir.

son derece geniş bir yelpazede sunulan membran ürünleri arasında yer alır. Yangın ve kullanım suyu depoları ile kapalı içme suyu depolarının su yalıtımı detaylarında Protan Aqua Blue membran ürünleri kullanılarak verimli bir yalıtım sağlanabilir. Protan Aqua Blue membran ürünlerinde bulunan antibakteriyel katkı malzemenin yüzeyinde bakteri oluşumunun önlenmesi görevini üstlenir.

Tüm çatı tiplerine yönelik kaliteli membran üretimi yapan Protan üst düzey müşteri memnuniyetine odaklanan hizmet anlayışının ve sektörel ihtiyaçların şekillendirdiği yenilikçi ürünleri ile yalıtım çalışmalarının etkisinin artmasında önemli bir rol üstlenmektedir.

23 May 2022 - 19:05 - Yaşamgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya’dan Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya’dan Haber değil haberi geçen ajanstır.