Gürpınar “Yapı denetimi kâğıt üstünde!”

İnşaat Mühendisleri Odası Sakarya Şube Başkanı Hüsnü Gürpınar, Türkiye’de yapı denetiminin kâğıt üzerinde yapıldığı öne sürerek, “Denetim olmadan güvenli yapılar olmaz” dedi.

Gürpınar “Yapı denetimi kâğıt üstünde!”

İnşaat Mühendisleri Odası Sakarya Şube Başkanı Hüsnü Gürpınar, Türkiye’de yapı denetiminin kâğıt üzerinde yapıldığı öne sürerek, “Denetim olmadan güvenli yapılar olmaz” dedi.

Gürpınar, İstanbul’da işçilerin ölümü ile sonuçlanan asansör faciasını yorumlarken, “Yapı denetimi kamusaldır ve piyasalaştırılmamalıdır” şeklinde konuştu. Denetimin uzman kişilerce yapılması gerektiğinin altını çizen Gürpınar, “Aksayan yönler giderilmedikçe istediğiniz yasayı çıkarın, işe yaramaz” dedi.

Gazeteci Hülya Sürücü’ye, Meclis Genel Kurulu’ndan geçen Torba Yasa’yı da yorumlayan Başkan Gürpınar, “Gerekli, gereksiz ne varsa doldurdular… Torba oldu, çuval…” benzetmesinde bulundu.

İşte İnşaat Mühendisleri Odası Sakarya Şube Başkanı Hüsnü Gürpınar’ın yapı denetimine ilişkin çarpıcı açıklamaları ve Torba Yasa’ya ilişkin o yorumları:

“Kamusaldır ve piyasalaştırılmamalı”

“Yapı denetimi olmalı mıdır? Kesinlikle olmalıdır. Sağlıklı ve güvenli yapı yapmak adına vazgeçilmez bir hizmettir yapı denetimi...

Yapı denetimi kanunu çıktığı zaman, o kanunu tek savunan oda İnşaat Mühendisleri Odasıydı… Yapı denetimi kamusaldır ve piyasalaştırılmamalıdır.

“Ders alınmadı”

2001 yılında, 99 depreminden sonra yasası çıktığı anda pilot uygulamaya başlandı. Pilot uygulama nedir? Bir bölgede uygulamayı yaparsınız, eksikleri görüp tespit edip giderirsiniz ve ondan sonra da bunu tüm illere yayarsınız… Bu pilot uygulama ise 11 sene devam etti ancak, bu pilot uygulamasından hiç ders alınmadı.

“Denetlemek değil, denetlememek üzerine pazarlık var”

Yapı denetimi piyasalaştırılmamalı, kendisini denetletecek müteahhit veya mal sahibi, kendini denetleyecek firmayı, kendisi belirlememeli ve bunun bedelini de kendisi ödememeli. Maalesef bizde işi denetlemek değil, denetlememek adına bir pazarlık yapılıyor.

“Unu eleğini asmışlar ile yeni mezunlar birarada”

İkincisi; yapı denetiminde çalışanların belli bir uzmanlığa sahip olması, her önüne gelen teknik elemanın yapı denetimini yapmaması gerekir. Unu eleğini asmışlar ile yeni mezunların imzalarının kullanıldığı yerler oldu… Bunlar düzeltilirse yapı denetimi aslında Türkiye genelinde oturacaktır. Ancak bu noksanlıklar giderilmediği müddetçe yapı denetimi piyasalaşarak amacına ulaşmıyor. Şu anda yapılıyor mu derseniz? Yapı denetimi kâğıt üzerinde yapılıyor. Ama fiiliyatta sağlıklı yapıldığını söylemek çok zor bir olay…

“Yasa var, ama denetim yok”

Yasaları çıkarıyoruz, ama denetimini yapmıyoruz. İş güvenliği yasası çıktı ama iş güvenliği yasasının uygulanıp uygulanmadığına dair bir denetim yok… O zaman yasa çıkartmanın bir anlamı da olmuyor. Örneğin Adapazarı’nda ve Türkiye genelinde şantiye şefliği messesesi çalışmıyor. Çalışmadığı zaman da yerinde imalatlar sağlıklı yapılmıyor. En basit örneğini hızlı tren şantiyesinden vereyim… Eğer doğru dürüst bir denetim olsaydı o kaza olmazdı. O kazayı can kaybı olmadan atlattık belki ama, o kazada can kaybı da olabilirdi…

“Revize edilmeli”

Yapı denetimi revize edilmeli, her önüne gelen yapmamalı, piyasalaşmamalı ve kamusal olmalı...

Depremlerden korunmanın tek yolu güvenli yapılar… Peki güvenli yapılar nasıl olur? Proje aşamasından, bitimine kadar gerekli yönetmeliklere uyularak yapılan denetimli yapılarla olur..

Torba oldu,” çuval”…

Kel alaka… İlgili, ilgisiz birçok şeyi bu yasa içine koydular. Eskiden bir kanun vardı, 3194 sayılı imar kanunu diyorduk, herkes biliyordu. Yüz küsür madde olmuş… Birbiri ile ilgisi olmayan maddeleri atıyorlar içine, o torbada ne var ben de bilmiyorum açıkçası…

(Haber Hülya Sürücü)

11 Eyl 2014 - 21:20 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya’dan Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya’dan Haber değil haberi geçen ajanstır.