Şehrimizi Depreme Hazırlıyoruz

Sakarya’yı yaşanabilecek bir depreme hazır hale getirmek için önemli çalışmalar gerçekleştirildiğini de sözlerine ekleyen Toçoğlu, “Şehrimizi yaşanabilecek bir depreme hazırlamak konusunda da azami bir çaba gösteriyoruz. Şehri sağlam zeminli bölgeye taşıdık. Hasar tespiti yapılmamış çok katlı binalar var. Bu konuda da önemli

Her Öneri ve Görüşe Açığız

Büyükşehir Belediyesi 2015 – 2019 Stratejik Planı Paylaşım Toplantısı’nda konuşan Başkan Toçoğlu, “Her zaman ifade ettiğimiz gibi bizler bu şehrin sahipleri değiliz. Şehrimizin emanetçisiyiz. Şehri ilgilendiren her konuda görüş ve önerileri beklediğimizi her platformda ifade ettik. Vatandaşlarımız, üniversitemiz, STK’larımız ve tüm paydaşlarımızın dâhil olduğu bir stratejik plan hazırladık. Katkılarınız için çok teşekkür ediyoruz. Stratejik planımızın hayırlı olmasını diliyoruz” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi 2014 – 2019 Stratejik Planı Paylaşım Toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’nun başkanlığında gerçekleştirildi. Meclis Toplantı Salonu’ndaki programda, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İbrahim Pehlivan, Genel Sekreter Yardımcıları Ayhan Kardan ve Fatih Turan, SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, ilçe belediye başkanları, SAÜ Rektörü Muzaffer Elmas, SESOB Başkanı Hasan Alişan, Muhtarlar Derneği Başkanı Erdal Erdem, hemşeri dernekleri, AGDAŞ Genel Müdürü Kenan Demir, SEDAŞ Dağıtım Direktörü Yunus Bekircan, , STK Temsilcileri, meclis üyeleri, daire başkanları, şube müdürleri ile muhtarlar da yer aldı. Toplantının açılış konuşmasında söz alan Stratejik Planlama Koordinatörü Türker Vardar, hazırlanan taslak planın 6 aylık bir çalışmanın ürünü olduğunu kaydederek, iç ve dış paydaşların planın son halini almasında önemli bir yeri olduğunu vurguladı.

Katılımcı Bir Plan Oluşturuldu

Vardar’ın ardından 2014 – 2019 Stratejik Planı ile ilgili bilgi veren SAÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özer Uygun, “Stratejik planın oluşturulmasında tüm dış paydaşlar ile bire bir görüşmeler gerçekleştirildi. Anket çalışmaları yapıldı. Tüm kesimlerin görüşleri alındı. Çalışma grupları oluşturularak, katılımcılık en üst seviyede tutuldu. Tüm paydaşların beklentilerini dengeli olarak sağlamak en önemli amaç olarak belirlendi. İnşallah bu toplantımızın ardından stratejik planı nihayete erdireceğiz. Hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Şehrin Emanetçileriyiz

Katılımcılık ve şeffaflık ilkelerinin şehir yönetimi açısından önemine değinerek konuşmasına başlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, “Her zaman ifade ettiğimiz gibi bizler bu şehrin sahipleri değiliz. Şehrimizin emanetçisiyiz. Katılımcılığı ve şeffaflığı en üst seviyede tutuyoruz. Bizden sonraki nesillere daha yaşanılabilir şehirler bırakmak için bu önemli iki ilkeyi çok önemsiyoruz. Bu konuda samimiyiz. Şehri ilgilendiren her konuda görüş ve önerileri beklediğimizi her platformda ifade ediyoruz. Vatandaşlarımız, üniversitemiz, STK’larımız ve tüm paydaşlarımızın dâhil olduğu bir stratejik plan hazırladık. Katkılarınız için çok teşekkür ediyoruz. İnşallah önümüzde meclis toplantısında gündemimizde de yer alacak stratejik planımızın hayırlı olmasını diliyoruz” diye konuştu.

Tarım Alanlarını İmara Açmadık

Toplantının devamında sivil toplum kuruluşları başkanlarından gelen önerileri de dinleyen Başkan Toçoğlu, “Büyükşehir Belediyesi olarak tarım alanlarının imara açılmasına izin vermiyoruz. Bu konudaki tavrımız gayet açıktır. Sanayi baskısını kontrollü yapmalıyız ki, tarım ve hayvancılığın gelişimine de destek olabilelim. Tarım arazilerinin tarım dışı alanlar olarak kullanılmaması yönünde hedeflerimiz var. Bu anlayıştan asla vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Şehrimizi Depreme Hazırlıyoruz

Sakarya’yı yaşanabilecek bir depreme hazır hale getirmek için önemli çalışmalar gerçekleştirildiğini de sözlerine ekleyen Toçoğlu, “Şehrimizi yaşanabilecek bir depreme hazırlamak konusunda da azami bir çaba gösteriyoruz. Şehri sağlam zeminli bölgeye taşıdık. Hasar tespiti yapılmamış çok katlı binalar var. Bu konuda da önemli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Mevcut yapı stoku içerisinde yer alan bu yapıların tespiti konusunda vatandaşlarımızdan da destek bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Tren Garı’nı Kaldırmayacağız

Adapazarı Tren Garı’nın kaldırılması ile ilgili olarak da açıklamalarda bulunan Başkan Zeki Toçoğlu, tren garının kaldırılması gibi bir durumun söz konusu olmadığının altını çizdi. Toçoğlu, “Büyükşehir Belediyesi olarak Tren Garı’nı kaldırmayı düşünmüyoruz. Ancak garın bu hali ile hizmet sunması geçit bölgelerindeki trafik yoğunluğunu arttıracaktır. Bu yüzden Tren Garı’nı Terminale taşımanın daha olumlu olacağı düşüncesindeyiz. Terminale ulaşımı ise ADARAY ile sağlamayı planlıyoruz. ADARAY ile geçit bölgelerindeki trafik yoğunluğunu yönetmek bizim için daha kolay olacak” dedi.

Birlikte Çalışacağız

Toplantıda söz alan SAÜ Rektörü Muzaffer Elmas, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin iş odaklı bir anlayışı benimsemiş olunmasının önemine değinerek, “Sakarya’yı hep birlikte bir üst lige çıkaracağız. Büyükşehir ve ilçe belediyelerimiz, üniversitemiz ve tüm paydaşlar ile Sakarya için çalışacağız” ifadelerini kullandı. Meclis Üyesi Erkal Etçioğlu ise yaptığı konuşmada, iktidar ve muhalefet sıralarındaki meclis üyeleri ile bu şehri daha iyiye götürmek için çalıştıklarını söyledi.

Büyükşehir 2019’a Hazır

Sakarya Büyükşehir Belediyesi 2015 – 2019 Dönemi Stratejik Planı Toplantısı, Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı salonunda gerçekleştirildi. Şehirdeki STK ve farklı aktörler ile yapılan tüm analiz ve görüş alış verişleri sonucunda 10 adet stratejik amacın belirlendiği toplantıda,  her bir stratejik amacın altında 34 adet bileşen ve bu bileşenlere bağlı 172 adet stratejik hedef de oluşturuldu.

Belirlenen hedefler

Toplantıda belirlenen 10 adet stratejik amaç ise şöyle; “Modern kentleşme ve kent estetiği, çevre yönetimi, sürdürülebilir kentsel kalkınma, ulaşım planlama, kültürel gelişim ve turizm, sosyal belediyecilik, afet ve acil durum yönetimi, toplum huzuru ve kentsel düzen, etkinlik ve verimlilik odaklı kurumsal gelişim ile katılımcılık ve paydaşlarla iletişim.”

Uygun bilgi verdi

Toplantıda ayrıca 10 ana başlığın altında ayrı ayrı stratejik hedefler de oluşturuldu. Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı Salonunda gerçekleştirilen Stratejik Planı Paylaşım Toplantısı’nda SAÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Özer Uygun, planın özeti hakkında katılımcılara ayrıntılı bilgi verdi.

Büyükşehir’in 5 yıllık projeleri

Büyükşehir Belediyesi 2015 – 2019 Dönemi Stratejik Planı kapsamında ön görülen projeler arasında; coğrafi bilgi sistemini kurmak, şehrin muhtelif yerlerine 20 kilometre bölünmüş yol açmak, yeni bulvarlar oluşturmak, Büyükşehir Belediyesi hizmet binası ve Kongre Merkezi, ilçelere kent meydanı, sahil düzenlemeleri, Uluslararası Botanik Parkı, Sakaryapark 2. etap, bisiklet ve yaya yollarını yaygınlaştırmak, il genelinde toplu taşımayı yaygınlaştırmak, ilçelere sentetik sahaların yapımı, Engelsiz Yaşam Merkezi Projesi’ni hayata geçirmek, hayvan barınaklarının işlevselliklerini arttırmak, deprem duyarlılığını geliştirmek, personelin uzmanlık düzeyi ve kapasitesini arttırmak, bilişim alanındaki çalışmaları geliştirmek, paydaşlarla iş birliği yapma kapasitesini arttırmak ve daha başka birçok stratejik hedef de yer aldı.

25 Eyl 2014 - 03:19 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya’dan Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya’dan Haber değil haberi geçen ajanstır.