Anadolu'nun zenginleşmesi için peynirin katkısı

Süt üreticilerimizin kalkınmalarında peynirciliğin önemi nedir, ne değildir bu yazıda okuyunuz.

Anadolu’yu Ülkemizi gelin hep birlikte kalkındıralım...

Her meslek grubu kendi branşında, kalkınma projeleri hazırlasın.…

En güzel projeleri de uygulamaya koyalım...

Bu arada benim projem “peynir üretim kalite standartları”nı ve ,üretim şeklini İsviçre örneğine göre düzenleyelim...

İsviçre Fransa deki daki uygulamaları, hatta daha da iyisini Anadolu peynir sektörümüze can verenler arasındaya yayalım...

Anadolu nun bin bir doğal çiçeğiyle aromatik bitkileriyle karnını doyuran bizim ineklerimizin çok lezzetli sütlerinin lezzetine doyum olmaz.. vermektedirler. İsviçre Fransa ‘nin nın hayvan sayısı bizim hayvan sayısının çok altında olmasına rağmen ,ortalama yılda 160 1 milyon 700 bin ton peynir üretimi yapmaktadır, bu da her kilogram peynir için yaklaşık kilogram süt anlamına gelir..

Meşhur İsviçre Fransa Gravyer Rokfor peynirin kg fiyatı perakende 50 Eure civarında. Neden benzerlerini biz üretmeyelim. 400 litre sütten 35 kg gravyer peynir üretiliyor. 12 litre sütten 1 kg gravyer peynir elde ediliyor.

Ülkemizde tüm vatandaşlarımızın ihtiyacına yetecek kadar süt elde edilmektedir. yeterince büyükbaş hayvan, bunlara bağlı olarak süt elde ediliyor. Anadolu iklim itibarıyla İklimimiz hayvancılık için ideal, coğrafyamız diğer tüm komşu ükelere nispet yaparcasına müsait bir coğrafya…

İnsanımız çalışkan ve yeniliklere açıktır.. Benzetme uyarsa; tek sorunumuz yağ, şeker ve unu karıştırarak, helva yapacak üretim ve sektör politikalarının olmaması, yada üptüdai düzeyde kalmış olmasıdır… yeterince araştırmacı maalesef değil, diğer bir değişle potansiyel kaynaklarımızı yeterincemi kullanmıyoruz.

Anadolu Ülkemiz ve Milli kaynaklarımızı akıllıca kullarak, süt verim düzeyini artırmadan bile üretilen sütün katma değerli yan ürünlere yönelik politıkalar ve projeler üreticilerimiz başta olmak üzere süt sektöründe faaliyet gösteren vatandaşlarımızın ekonomik refah seviyelerini yükseltecektir.

Büyük yatırımlar gerektirmeyen baş döndürücü teknolojiler istemeyen peynir üretimi son derece karlı bir üretim alanıdır.

Diğer yandan da üretilecek olan kaliteli marka olmuş peynirler gerek iç piyasa gerekse ihracat amaçlı kullanılabilinecek.Turizm ‘e olacak olan katkısı İsviçre gibi ülkelerde çok rahat görebilirsinizi. İnsanımızın sağlığını refahını olumlu etkileyecektir. Halkımızın sağlığı sağlıklı beslenmesi için gerekli olan protein,kalsiyum ve de A, D, E ve K vitamin ihtiyaçlarını olumlu yönde destekleyecektir.

Büyük yatırımlar gerektirmeyen baş döndürücü teknolojiler istemeyen peynir üretimi son derece karlı bir üretim alanıdır. Ayrıca peynir üretiminde marka olan köyleri de turizme açarız. Oralarda hayvan besleme şekillerini, peynir üretim fabrika ve de atölyelerini, peynir, yerel el sanatlarının satış yapan marketlerden ziyaretçiler alış veriş yaparlar. Ülkeye bol miktarda döviz ve de istihdam alanları sağlarız. Ayrıca peynircilik son derece çevreci bir sektördür.

Saygılarımızla.

Sakarya Veteriner Hekimler Odası

BAŞKANI

Vet. Hek. Mustafa YILDIZ

20 Ekim 2017 Sakarya- Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.