Engellileri anlamak için Empati istasyonu kuruldu

Hendek Belediyesi, 7-14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası nedeniyle Hendek Belediyesi’nin kurduğu Empati İstasyonuaçıldı.

Büyütmek için resme tıklayın

Hendek Belediyesi duyarlılığın arttırılması amacıyla Görme Engelliler empati istasyonu kurdu.

Hendek Rasimpaşa Camii karşısında kurulan empati istasyonun açılış törenine Hendek Kaymakamı Orhan Burhan, Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Davut Yüce, 25. Dönem Sakarya Milletvekili Ali İnci, Ak Parti Hendek İlçe Başkanı Ali Kemal Sofu, Hendek Jandarma Komutanı J. Yzb. Deniz Kün, Hendek İlçe Emniyet Müdürü Şevket İlhan, Kurum ve Daire Amirleri, Öğretmenler, Öğrenciler ve Vatandaşlar katıldı.

Teşekkür ediyoruz

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını yapan Empati İstasyonu Rehberlerinden görme engelli Yusuf Durdurmuş,Projeyi Belediyemize sunduğumuzda sağ olsunlar bu bir Projenin Hendek’e çok şey kazandıracağını dile getirerek ilgi ve alaka göstererek Empati İstasyonumuzun kurulumunu gerçekleştirdiler. Bu anlamda bizlere destek veren başta Hendek Belediye Başkanımız İrfan Püsküllü olmak üzere Hendek Belediyesi Plan ve Proje Müdürlüğü Yetkilileri ve Personelimize bu projeye sahip çıktıkları için teşekkür ediyoruz diye konuştu.

Duyarlı projelerinden dolayı Hendek Belediyemizi tebrik ediyoruz

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Davut Yüce konuşmasında, engelli olma durumu toplumda her bireyde görülebilecek, her an başımıza gelebilecek, tüm toplumu ilgilendiren önemli bir konu. Bugün Hendek Belediyemizin gerçekleştirdiği bir proje için buradayız. Öncelikle Belediye Başkanımızı böyle duyarlı ve farklı bir projeyi İlimize kazandırdığından dolayı teşekkür ediyorum. Bu projelerin toplum olarak kabullenilmesi ve bu çalışmalara destek olunması gerekiyor. Bu anlamda başta Hendek Belediyemiz olmak üzere ilgili Sivil Toplum Kuruluşumuz ve Engelli kardeşlerimizi tebrik ediyor, projemizin Hendek’e, engelli kardeşlerimize ve duyarlı tüm Vatandaşlarımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Tam anlamıyla destek veremediğimiz için özür diliyoruz

Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, proje ile alakalı olarak bizlere müracaat edildiğinde proje 150m2 bir alan üzerineydi bu kadarını karşılayabildik. Bu anlamda isteklerini tam anlamıyla karşılayamadığımız için kendilerinden özür diliyoruz. İmkânlar neticesinde farkındalık yapmak amacıyla bu kadarını yapabildik, inşallah ilerleyen zamanlarda engelli arkadaşlarımız kardeşlerimiz için daha büyük ve daha güzel hizmetlerde bulunuruz. Hendek İlçesi engellilerine çok değer veren bir İlçe. Bizden önce Eski Belediye Başkanımız bu öncülüğü başlattı bizler de devam ettirmeye çalışıyoruz. Belediye olarak yapılan hizmetlerde birinci önceliğimiz engelli Vatandaşlarımız. Bu anlamda bu farkındalıklarından dolayı öncelikle Engelli kardeşlerimizi tebrik ediyor, katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum diye konuştu.

Konuşmaların ardından Hendek Kaymakamı Orhan Burhan, Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Davut Yüce, 25. Dönem Sakarya Milletvekili Ali İnci ve Empati İstasyonu Rehberleri Yusuf Durdurmuş, Muammer Şefik ve Özgür Becit açılış kurdelesini kesti.

Açılış sonrası görme engelli eğitmenler Yusuf Durdurmuş, Muammer Şefik ve Özgür Becit eşliğinde beşerli gruplar halinde gezdirilen istasyonda Öğrenciler ve Vatandaşlara bilgiler verildi.

Empati İstasyonunun ilk misafirleri olan Hendek Kaymakamı Orhan Burhan, Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Davut Yüce, 25. Dönem Sakarya Milletvekili Ali İncive Ak Parti Hendek İlçe Başkanı Ali Kemal Sofu içeride görünmeyen bir dünyaya yolculuk yaptı.

Engellilerimizin mücadelelerini daha iyi anlıyoruz

İstasyon çıkışında içeride neler yaşadıkları ve neler hissettikleri sorulan heyetin ortak görüşü Empati İstasyonunun engellilerin yaşam içinde sosyalleşmesinde farkındalık ortaya çıkardığını, Empati istasyonunda kendilerini engelli bireylerin yerine koyduklarını ve günlük yaşamdaki mücadelelerini bu sayede daha iyi anladıklarını dile getirdiler.

Empati istasyonu 20 gün boyunca Hendek Rasimpaşa Camii karşısında misafirlerin ziyaretine açık olarak hizmet verecek.

Kadir KAZIN/HENDEK

Ekli Dosyalar

08 Ocak 2018 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz