Büyükbaş hayvanlarda; sığırlarda,koyunlarda ayak hastalıkları

manikür pedikür zamanı.

Büyütmek için resme tıklayın

Büyükbaş hayvanlarda; sığırlarda,koyunlarda ayak hastalıkları ….MANİKÜR PEDİKÜR ZAMANI!!!!

Yaşadığımız mevsim kış olması nedeniyle sığırlar, koyunlar, keçiler ahırlarda, ağıllarda kış mevsimini geçirmeye çalışıyorlar. Hayvanlarımız barındırdığımız işletmemiz bilimin istediği şartlara haiz değilse, bize ayak tırnak hastalıkları olarak geri dönecektir. Ayak hastalıklarının tek nedeni uygunsuz barınma şartları değildir. Aynı zamanda beslenmede yapılan hatalarda ayak, tırnak hastalıklarına yol açabilir. Fenni yemdeki değerlerin yüksek olması (protein) tek başına tırnak sorununa yol açabilir.

Hayvanların uygun olmayan yatak ve de zeminlerde barındırılması da, uzun süre temizlenmeyen, sürekli gübre ve de idrarda bekleyen tırnak zamanla deforme olur. Hayvanlarımızı 6 ay’da bir sefer düzenli olarak serbest veteriner hekime tırnak kontrolü gerekirse bakımını yaptırınız. Tırnak sorunu önemsenmezse bazen hayvanların kesimine kadar gidebilir.

Ayak hastalıkları hayvanlarda ciddi anlamda et ve süt kaybına neden olur. Yetiştirme yönlü gerek et, gerekse süt kaybı işletmenin kapanmasına kadar gider.

Ülkemiz için çok ciddi ekonomik kayıp söz konusudur. Ayak, tırnak hastalıklarını veteriner hekimler hayvanların beslenme rasyonlarını düzenleyerek, yada bir kısım ilaçlarla tedavi ederek, orijinal yapısı bozulan tırnağı eski haline, uygun aletler ve de araçlarla döndürerek yardımcı olurlar. Halkımızın hayvanlarımızın tırnak, ayak hastalıklarına gerekli özeni göstermelerini, gerek hayvanlarının, gerekse kendi maddi menfaatlerinedir.

Halkımıza , TÜRKİYE için yetiştirmiş oldukları hayvanlara mutlu sağlıklı günler dileriz.

Sakarya Veteriner Hekimler Odası

BAŞKANI

Mustafa YILDIZ

10/01/2018

10 Ocak 2018 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz