Sakarya Abhaz derneğinden Sakarya valisi İrfan Balkanoğlu’na ziyaret

Sakarya abhaz derneğı valılıkte

Haber albümü için resme tıklayın

SAKARYA ABHAZ DERNEĞI VALILIKTE

Sakarya Abhaz Derneği Başkan Oral Kobaş beraberindeki yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Sakarya Valisi İrfan Balkanoğluna bir ziyaret gerçekleştirdi. Başkan Kobaş Vali Balkanoğlunu ata vatanlarının güzellikleri görmek için Abhazyaya davet etti.

ABHAZ HALKI OLARAK ZEYTIN DALI HAREKÂTINI DESTEKLIYORUZ

Sakarya Abhaz Derneği Başkan Oral Kobaş yaptığı ziyaretinde Sakarya Valisi İrfan Balkanoğluna hayırlı olsun dileklerinde bulundu. Vali Balkanlıoğluna Afrinde şehit olan kahraman Mehmetçiklere başsağlığı ve yaralı askerlere de geçmiş olsun dileklerinde bulunan Başkan Kobaş Zeytin Dalı Harekâtını Abhaz halkı olarak destekliyor ve her zaman devletimizin yanında olduğunu belirtiyoruz dedi. Derneğin halk oyunları dil mızıka kursları ve projeleri hakkında Vali Balkanlıoğluna bilgi veren Başkan Kobaş 24 Şubatta gerçekleştirecekleri derneklerinin 3. kuruluş balosuna da davet ederek Toplumumuzun sizi yakından görmesi için bu bir fırsat olacaktır. Sizinde balomuzda olmanız toplumumuz tarafından ilgiyle karşılanacaktır. Aramızda olmanız bizi onurlandıracaktır. Sizi mutlaka bekliyoruz dedi.

VALI BALKANLIOĞLU SAKARYA ABHAZ DERNEĞINI TEBRIK ETTI

Abhazları yakından tanıdığını ifade eden Sakarya Valisi İrfan Balkanoğlu Abhaz ve Çerkezlerin yıllardır kopmadan birlik ve beraberlik içerisinde örf adet ve geleneklerine bağlı yaşamış milletler olduğu belirterek Sakaryada kültürlerini oyunlarını ve dillerini gelecek nesillere taşıdığı için Sakarya Abhaz Derneğini kutluyor çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Yaptığınız kültürel çalışmalar önemli faaliyetlerdir. İleriki çalışmalarınızı sürdüreceğiniz Abhaz Kültür Evinde de çok güzel projelere imza atacağınızı da inanıyorum. 100 bin Abhaz vatandaşın yaşadığını Sakaryanın bir parçası olduğunun göstergesidir. Bu vesileyle Sakarya Abhaz Derneği Başkan Oral Kobaş ve Yönetimini bir kez daha tebrik ediyorum dedi.

ABHAZLARDAN VALI BALKANLIOĞLUNA DAVET

Ziyaretinde Sakaryamız kültürel anlamda Türkiyenin en zengin kentlerinin başında gelmektedir. Biz Abhazlar da farklı kültürlerin yıllardan beri gelen kardeşlik ilişkisi çerçevesinde Sakaryadaki bu yapının bir parçası olmaktan büyük bir gurur duymaktayız. Bu kentte biz Abhazların 155 yıllık bir geçmişi var. Sakaryada 40 civarında Abhaz köyü ve kent içi yerleşimleri ile birlikte atalarımızın geldiği Abhazya dışında dünyada en çok Abhaz nüfusu barındıran ve Abhaz kültürünün de en yoğun yaşatıldığı kent konumundadır. Sakarya Abhaz Derneği 2014 yılında kuruldu ve kısa zamanda 3 bine yakın üye yapısına ulaşarak Abhaz Dernekleri Federasyonunun en önemli derneği haline geldi. 200 civarında çocuklarımıza ve gençlerimize halk dansları ve Abhaz Dili Eğitimi veriyoruz. Kadınlarımıza Abhaz El Sanatları Kursu veriyoruz. Rektörümüzün katkısıyla Sakarya Üniversitesinde okuyan 30a yakın Abhazyalı öğrencimiz var. Onlara burs veriyoruz ve ihtiyaçlarına katkı sunuyoruz En önemli projelerimizden biri Abhaz Kültür Evi projesidir. Bu konuda Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Zeki Toçoğlu beyinde önemli katkıları vardır. İnşallah 1 yıl içinde bu kültür evimizin açılışını sizinle birlikte yapacağız. Bunun yanında her yıl şubat ayında düzenlediğimiz bir kuruluş etkinliğimiz var bu kuruluş etkinliğimize her yıl valimiz milletvekillerimiz Büyükşehir Belediye Başkanımız ve Rektörümüz katılmaktadır. Bu yılın kuruluş etkinliğini 24 Şubatta gerçekleştireceğiz. Toplumumuzun sizi yakından görmesi için bu bir fırsat olacaktır. Sizinde balomuzda olmanız toplumumuz tarafından ilgiyle karşılanacaktır. Aramızda olmanız bizi onurlandıracaktır. Sizi mutlaka bekliyoruz dedi.

Ekli Dosyalar

13 Şubat 2018 - Kültür Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz