amp 14
amp 14

Kakava ateşi Edirne’de yandı

Edirne Belediyesi’nin organizasyonuyla her yıl 5-6 Mayıs tarihlerinde kutlanan ve baharın gelişini müjdeleyen Kakava ve HıdIrellez Şenlikleri’nde; Dev...

Büyütmek için resme tıklayın

Edirne Belediyesi’nin organizasyonuyla her yıl 5-6 Mayıs tarihlerinde kutlanan ve baharın gelişini müjdeleyen Kakava ve HıdIrellez Şenlikleri’nde; Dev Kakava Ateşi Türkiye’nin dört bir yanına ve tüm dünyaya sevgi, barış, huzur ve bereket ulaştırması için yandı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kakava Hıdırellez Şenlikleri’ne rekor katılımın gerçekleştiğini söyledi.

Edirne Belediyesi’nin organizasyonuyla her yıl 5-6 Mayıs tarihlerinde kutlanan ve baharın gelişini müjdeleyen Kakava ve Hıdrellez Şenlikleri, Sarayiçi’nde gerçekleştirildi. Türkiye’nin dört bir yanından gelen misafirler, törenin yapılacağı Sarayiçi'ni saatler önce doldurarak; renkli kıyafetleriyle dans eden Romanlara eşlik etti.

Edirne Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı ve Saygı Duruşu’nun okunmasının ardından Kakava Şenlikleri Roman Halk Dansları Topluluğu’nun gösterileriyle devam etti. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan bu yılda geleneği bozmayarak; sahneye Roman Meclis Üyesi Erkan Makasla birlikte çıktı.

Kakava Şenlikleri’nin  bin 400 yıldır yaşatılan bir gelenek olduğunu anlatan Gürkan, “Edirne'de 8 bin 300 yıldır her dinden, her dilden, her milletten insan bir arada yaşamanın, birbirlerine sevgi, saygı göstermenin barış içinde yaşamanın tohumlarını atıyorlar burada. Roman kardeşlerimin bin 400 yıldır sürdürdüğü geleneğin ateşini bir kez daha Türkiye'nin dört bir yanından, Hakkari'den, Mardin'den, Hatay'dan, Sinop'tan ve Gümülcine, Dimetoka, Kırcaali'den gelen bütün insanlarla sevgimizle, yüreğimizle yakacağız." diye konuştu.

Kakava ve Hıdırellez Şenlikleri 2018’in Ocak Ayı’nda Unesco İnsanlığın Somut Olmayan Kültür Mirası Listesi’ne alındığını ifade eden Gürkan, “Bu Edirne’nin, Selimiye, Kırkpınar ve Ebru Sanatı’ndan sonra UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki 4. eseri. Bu yüzden insanlığın ve tarihin en kadim şehirlerinden biri olan Edirne’ye UNESCO gerçekten çok yakışıyor. Ama Edirne’ye en çok yakışan sizlersiniz. Vatanın bölünmez bütünlüğü için Türk Milleti’nin birliği ve dirliği için Mustafa Kemal’in aydınlığı için ve hep beraber hep birlikte ilelebet payidar kılacağımız Türkiye Cumhuriyeti için en çok siz yakışıyorsunuz” dedi.

Kakava Ateşi’ni hep birlikte yakacaklarını belirten Gürkan, “Temennimiz, isteğimiz, niyetimiz odur ki Edirne Sarayiçi Er Meydanı’nda Türklüğün 657 yıldır devam eden ata sporu yağlı güreşin başkentinde burada yakacağımız ateş başta ülkemize musallat olmaya çalışan bütün terör örgütlerini, bütün hainleri başımızdan def etsin istiyoruz. Mustafa Kemal  Atatürk’ün kurduğu bu Cumhuriyet öyle sağlam temellerle atılmıştır ki; harcı, mayası öyle sağlamdır ki bunu ne PKK’sı ne PYD’si, ne FETÖ’su hiçbir terör örgütü bırakın yıkmayı bir santim dahi delik açmayı başaramamıştır. Başaramayacaktır da” diye konuştu.

Kakava Ateşi’nin tüm dünyaya barış, huzur ve bereket getirmesini temenni ettiklerini belirten Gürkan, “Bütün dünyada akan kanların durmasını; barış, sevgi ve huzur gelmesini; insanların birbirini severek, saygı içerisinde yaşamasını diliyorum” dedi.

Gürkan, geçtiğimiz yıl Kakava Hıdırrelez Şenliklerine 30 bin kişinin katıldığını belirterek, “Bu yıl benim tahminim 60 bin kişiydi ama bu sayının çok üzerinde. Yarın sabahla birlikte 100 bini bulaşacağını düşünüyorum. Bu bütün zamanların rekoru” şeklinde konuştu

Daha sonra alanın ortasındaki Kakava Ateşi; Edirne Valisi Günay Özdemir, Belediye Başkanı Recep Gürkan ve diğer protokol üyelerince yakıldı. Roman gençleri Kakava Ateşi’nde dans ederken; Türkiye’nin dört bir yanından gelen misafirler bu anı görüntüleyebilmek için birbiriyle yarıştı.

Kutlamalar, sabaha karşı Tunca Nehri'nde Romanların yüzlerini yıkaması ve nehre dileklerini bırakmasının ardından yarın da devam edecek.

05 Mayıs 2018 - Ulusal


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı şehrinizde parlatın, bu tanıtım fırsatını kaçırmayın!

0 (543) 395 14 45
Bilgi için tıklayın