amp 14
amp 14

Bakan Özlü Ekonomi Alanında Düzenlenen Panel İçin İlimize Teşrif Etti

Bilimi Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Dr. Faruk Özlü, Adapazarı Belediyesinin kuruluşunun 150. Yılı dolayısıyla düzenlenen "Ekonominin Gelecek Y...

Büyütmek için resme tıklayın

Bilimi Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Dr. Faruk Özlü, Adapazarı Belediyesinin kuruluşunun 150. Yılı dolayısıyla düzenlenen "Ekonominin Gelecek Yüzyılı" konulu panelin açılış konuşmasını yaptı.

Ramada Otel’de gerçekleştirilen panele Bakan Özlü ve Vali İrfan Balkanlıoğlu’nun yanı sıra; Sakarya Milletvekili Şaban Dişli, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, STK Başkanları ve davetliler katıldı.

Ülkemizin önde gelen ekonomistlerinden Gazeteci-Ekonomi Yazarı Meliha Okur, İstanbul Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kerem Alkın, Ekonomist Erkin Şahinöz, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Mustafa Aşkın, Ekonomist-Tarkus Ltd. Kurucusu Kaan Sarıaydın’ın konuşmacı olarak katıldığı panelde Sakarya’nın ağır sanayi kuruluşları, otomotiv ve makine sanayi ile tarımsal anlamda İstanbul'un arka bahçesi olduğunu belirten Vali Balkanlıoğlu, "Yani tarımsal üretimi çok fazla olan ilimiz İstanbul'u besliyor.  Mesela Türkiye'nin tavuk ihtiyacının azımsanmayacak bir bölümü, fındık, mısır gibi ürünler ve kalitesi dünyaca kanıtlanmış ayva bile 120 bin tondan fazla üretiliyor.

Tabi teknolojik gelişmeler yani bilgi üretme, çağımızda her şeyin üzerinde geliyor.  Eğer bilgi üreterek dijital teknoloji ve daha üstüne ulaşabilirseniz, artık bütün dünya sizin için çalışıyor demektir. Bilimsel gelişmenin yanı sıra Türkiye gibi insani vasıfları saygın, erdemli ve faziletli insanların çok olduğu ülkelerin gelişmişlik katsayısının artması son derece önemlidir. Çünkü uluslararası ilişkilerde halen daha güçlü olan kalkınır, yani ilkel insanlarda olduğu gibi kim güçlüyse o haklıdır, maalesef bütün dünyada bu anlayış var. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde bir tane ülke parmak kaldırınca sizin bütün çabanız boşa gidebiliyor, veto edebiliyor. Dolayısıyla insani gelişmişlik yetersiz ise, zengin olmak da bir anlam ifade etmiyor, sizi yerinizde rahat oturtmuyorlar.

Türkiye 3 buçuk milyondan daha fazla Ensar-Muhacir gibi mülteciye bakıyor, Avrupa ülkeleri 3-5 tane göçmen için sınırlarına tel örgüler çekip, geleni vurabilmek için neredeyse rejimlerini, sistemlerini değiştirecekti. Biz kaç senedir bakıyoruz ve hiç böyle bir derdimiz olmadı Elhamdülillah. Bizim gibi ülkelerin çok daha gelişmeye, güçlü olmaya ihtiyacı var, çünkü İbn-i Haldun; 'Paylaşmak erdemdir, paylaşan insanların yaşadığı toplumlar erdemli ve faziletli toplumlardır' demiş" diye konuştu.

05 Mayıs 2018 - Ekonomi-Çevre


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı şehrinizde parlatın, bu tanıtım fırsatını kaçırmayın!

0 (543) 395 14 45
Bilgi için tıklayın