12 Eylül; yüzde 90 ‘Red’ oyu veren Ramaslı’da anıldı

Akyazı Kaymakamlığı Akyazı Belediyesi ve 15 Temmuz Milli İrade Derneği 12 Eylülde yaşanan büyük darbenin 38 yıl dönümü nedeniyle zamanın ismi Ramaslı...

Haber albümü için resme tıklayın

Akyazı Kaymakamlığı Akyazı Belediyesi ve 15 Temmuz Milli İrade Derneği 12 Eylülde yaşanan büyük darbenin 38 yıl dönümü nedeniyle zamanın ismi Ramaslı olan Akyazı Topağaç Mahallesinde duygu yüklü bir anma programı gerçekleştirdi.

Türkiyede 12 Eylülde yaşanan askeri darbenin 38 yıl dönümü olması münasebetiyle Akyazı Kaymakamlığı Akyazı Belediyesi ve 15 Temmuz Milli İrade Derneği eski ismiyle Ramaslı olan Akyazının Topağaç Mahallesinde etkinlik düzenlendi. 7 Kasım 1982de halkoyuna anayasanın değişmesi ve aynı zamanda halka sunulmadan maddenin içine Cumhurbaşkanının seçilmesi de konulan günde yüzde 90 hayır Red oyu kullanan Topağaç Mahallesinde gerçekleşen anma etkinliğine protokolün yanı sıra o yıllarda cezaevinde yatmış ve işkence görmüş kişilere de 15 Temmuz Milli İrade Derneği tarafından onur belgesi takdim edildi. Programa Sakarya Vali Yardımcısı Mehmet Fatih Çiçekli Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akcan 15 Temmuz Milli İrade Derneği Genel Başkanı Ali İnci Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu Akyazının Topağaç Mahallesi Muhtarı Nizamettin Kaya ve çok sayıda vatandaş katıldı

O HEP DARBELERLE MÜCADELE ETTI

Programda bir konuşma yapan 15 Temmuzda Sakarya Valiliğini darbeci sözde askerlerin elinden alınmasında büyük başarı sergileyen Akyazı Kaymakam Vekili ve Sakarya Vali Yardımcısı Mehmet Fatih Çiçekli nasibinde darbelerle mücadele etmek olduğunu anlattı. Ailesinin Ankara Sincanda ikamet ettiğini ve 28 Şubatı da orada yaşadığını belirten Vali Yardımcısı Mehmet Fatih Çiçekli Sakaryada 15 Temmuz gecesini en ön safta yaşayan hatta valiliğe ilk giden kişilerden biri olarak 12 Eylülün 38. yılında Topağaç Mahallesinde bir etkinliğin yapılmasının anlamlı olacağına karar verdiklerini söyledi. 1982 anayasasına yüzde 90 Red oyu kullanmanın her babayiğidin harcı olmadığını ifade eden Mehmet Fatih Çiçekli 12 Eylül bir yerlerde bir takım etkinliklerle yad edilecekse 12 Eylüller muhtıralar post modern darbeler 15 Temmuzlar unutulmasın diye bazı programlar yapılacaksa bunların yürütüleceği en güzel mekanlardan birisi de bu köydür diye düşündüm. Bundan sonra da bu sürekli hale gelir inşallah dedi.

BU TOHUM MILLETE ÖYLE BIR RUH VERDI KI

Etkinliğin yapılmasında büyük emeği geçen Akyazı Belediyesinin Başkanı Hasan Akcan ise konuşmasında 38 yıl önce Ramaslı Köyünde Topağaç Mahallesi bir tohum ekildiğine değinerek Bu tohum millete öyle bir ruh verdi ki 36 yıl sonra 15 Temmuzda bu ülkede her taraf Topağaç oldu. 15 Temmuzda bu millet bir ayağa kalktı. Bütün dünyaya diz çöktürdü elhamdülillah. Rabbim bu ruhu Akyazıda Sakaryada Türkiyede ve dünyada daim kılsın inşallah. Bu ruh oldukça bu millete hiç kimse diz çöktüremez dedi.

İNCİ: BIR DAHA BU MILLETE HIÇ KIMSE DARBE YAPAMAYACAK

15 Temmuz 2016 gecesi Hendekte kızının düğünü esnasında yaşanan darbe girişiminde Sakarya Valiliğine koşarak Valiliği sözde askerlerin elinden kurtarılmasında büyük rol oynayan 25. Dönem Sakarya Milletvekili 15 Temmuz Milli İrade Derneği Genel Başkanı Ali İnci ise eski adı Ramaslı olan Topağaç Mahallesinin verdiği yüzde 90 red oylarının kıvılcım niteliği taşıdığına işaret etti. O kıvılcım 15 Temmuzda darbecilerin kafasına beynine ateş topu gibi indi diye Ali İnci Darbe yapamadılar. Başkomutanımız Recep Tayyip Erdoğanın emriyle milletimiz darbeyi kabul etmedi. Biz derneğimizi kurduk. 15 Temmuzu 28 Şubatı 1980 ihtilalini 1971 darbesini 1960 darbesini ve nicelerini unutmayacağız unutturmayacağız gelecek nesillerimize bunu anlatacağız. Bir daha bu millete hiç kimse darbe yapamayacak. 1980 yılının 12 Eylül günü o zamanın popüler tabiri ile anarşi ve ülkedeki iç karışıklar gerekçe gösterilerek askeri müdahale ile Türk Silahlı Kuvvetleri yönetime el koymuş hükümet ve Türkiye Büyük Millet Meclisi feshedilmiş tüm siyasal parti sendika ve derneklerin faaliyetleri durdurulmuş ülkede sıkıyönetim ilan edilmiştir.

İnsanımızın iradesine milli ve sivil inisiyatife vurulan bu büyük darbenin öncesi ve sonrasında yaşananlar hepimizin malumu. Darbe şartlarının sinsi ve sistemli bir şekilde oluşturulmasından suikasta kurban giden insanlarımızdan toplumsal kamplaşma ve çalkantılara sebep olan sayısız sabotaj ve komplodan hepimiz haberdarız. 1980 darbesi sonrası cezaevine dönüştürülen kışlalar işkence tezgâhlarından geçen ve aynı işkence sürecinde hayatını kaybeden işlerinden atılan vatandaşlıktan çıkarılan sınır dışı edilen ve siyasi mülteci haline getirilen insanlarımız hakkında korkunç rakamlarla ifade edilen istatistiki bilgiler de bütün açıklığı ile ortada diye konuştu. Programda ayrıca 12 Eylül darbesinde çeşitli suçlar gerekçesiyle suşsuz yere cezaevine atılmış ve işkence görmüş kişilere 15 Temmuz Milli İrade Derneği tarafından onur şilti takdim edildi. Gecenin sonunda ise Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu darbe ev darbenin amacı hakkında vatandaşlara detaylı bilgiler sondu.

12 Eylül; yüzde 90 ‘Red’ oyu veren Ramaslı’da anıldı

Akyazı Kaymakamlığı, Akyazı Belediyesi ve 15 Temmuz Milli İrade Derneği; 12 Eylül’de yaşanan büyük darbenin 38 yıl dönümü nedeniyle, zamanın ismi Ramaslı olan Akyazı Topağaç Mahallesi’nde duygu yüklü bir anma programı gerçekleştirdi.

Türkiye’de 12 Eylül’de yaşanan askeri darbenin 38 yıl dönümü olması münasebetiyle, Akyazı Kaymakamlığı, Akyazı Belediyesi ve 15 Temmuz Milli İrade Derneği; eski ismiyle Ramaslı olan Akyazı’nın Topağaç Mahallesi’nde etkinlik düzenlendi. 7 Kasım 1982'de halkoyuna anayasanın değişmesi ve aynı zamanda halka sunulmadan maddenin içine Cumhurbaşkanının seçilmesi de konulan günde yüzde 90 ‘hayır’ (Red) oyu kullanan Topağaç Mahallesi’nde gerçekleşen anma etkinliğine protokolün yanı sıra; o yıllarda cezaevinde yatmış ve işkence görmüş kişilere de 15 Temmuz Milli İrade Derneği tarafından onur belgesi takdim edildi. Programa; Sakarya Vali Yardımcısı Mehmet Fatih Çiçekli, Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akcan, 15 Temmuz Milli İrade Derneği Genel Başkanı Ali İnci, Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, Akyazı’nın Topağaç Mahallesi Muhtarı Nizamettin Kaya ve çok sayıda vatandaş katıldı

O hep darbelerle mücadele etti

Programda bir konuşma yapan, 15 Temmuz’da Sakarya Valiliği’ni darbeci sözde askerlerin elinden alınmasında büyük başarı sergileyen Akyazı Kaymakam Vekili ve Sakarya Vali Yardımcısı Mehmet Fatih Çiçekli; nasibinde darbelerle mücadele etmek olduğunu anlattı. Ailesinin Ankara Sincan'da ikamet ettiğini ve 28 Şubat'ı da orada yaşadığını belirten Vali Yardımcısı Mehmet Fatih Çiçekli, Sakarya'da 15 Temmuz gecesini en ön safta yaşayan, hatta valiliğe ilk giden kişilerden biri olarak, 12 Eylül'ün 38. yılında Topağaç Mahallesi’nde bir etkinliğin yapılmasının anlamlı olacağına karar verdiklerini söyledi. 1982 anayasasına yüzde 90 ‘Red’ oyu kullanmanın her babayiğidin harcı olmadığını ifade eden Mehmet Fatih Çiçekli, “12 Eylül bir yerlerde, bir takım etkinliklerle yad edilecekse, 12 Eylül'ler, muhtıralar, post modern darbeler, 15 Temmuz'lar unutulmasın diye bazı programlar yapılacaksa bunların yürütüleceği en güzel mekanlardan birisi de bu köydür diye düşündüm. Bundan sonra da bu sürekli hale gelir inşallah” dedi.

Bu tohum millete öyle bir ruh verdi ki”

Etkinliğin yapılmasında büyük emeği geçen Akyazı Belediyesi’nin Başkanı Hasan Akcan ise konuşmasında; 38 yıl önce Ramaslı Köyü’nde (Topağaç Mahallesi) bir tohum ekildiğine değinerek, “Bu tohum millete öyle bir ruh verdi ki 36 yıl sonra 15 Temmuz'da bu ülkede her taraf Topağaç oldu. 15 Temmuz'da bu millet bir ayağa kalktı. Bütün dünyaya diz çöktürdü elhamdülillah. Rabbim bu ruhu Akyazı'da, Sakarya'da, Türkiye'de ve dünyada daim kılsın inşallah. Bu ruh oldukça bu millete hiç kimse diz çöktüremez” dedi.

İNCİ: “Bir daha bu millete hiç kimse darbe yapamayacak”

15 Temmuz 2016 gecesi Hendek’te kızının düğünü esnasında yaşanan darbe girişiminde, Sakarya Valiliği’ne koşarak, Valiliği sözde askerlerin elinden kurtarılmasında büyük rol oynayan 25. Dönem Sakarya Milletvekili 15 Temmuz Milli İrade Derneği Genel Başkanı Ali İnci ise eski adı Ramaslı olan Topağaç Mahallesi’nin verdiği "yüzde 90 red" oylarının kıvılcım niteliği taşıdığına işaret etti. “O kıvılcım, 15 Temmuz'da darbecilerin kafasına, beynine ateş topu gibi indi diye Ali İnci; “Darbe yapamadılar. Başkomutanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın emriyle milletimiz darbeyi kabul etmedi. Biz derneğimizi kurduk. 15 Temmuz'u, 28 Şubat'ı, 1980 ihtilalini, 1971 darbesini, 1960 darbesini ve nicelerini unutmayacağız, unutturmayacağız, gelecek nesillerimize bunu anlatacağız. Bir daha bu millete hiç kimse darbe yapamayacak. 1980 yılının 12 Eylül günü, o zamanın popüler tabiri ile anarşi ve ülkedeki iç karışıklar gerekçe gösterilerek, askeri müdahale ile Türk Silahlı Kuvvetleri yönetime el koymuş; hükümet ve Türkiye Büyük Millet Meclisi feshedilmiş, tüm siyasal parti, sendika ve derneklerin faaliyetleri durdurulmuş, ülkede sıkıyönetim ilan edilmiştir.

İnsanımızın iradesine, milli ve sivil inisiyatife vurulan bu büyük darbenin öncesi ve sonrasında yaşananlar hepimizin malumu. Darbe şartlarının sinsi ve sistemli bir şekilde oluşturulmasından, suikasta kurban giden insanlarımızdan, toplumsal kamplaşma ve çalkantılara sebep olan sayısız sabotaj ve komplodan hepimiz haberdarız. 1980 darbesi sonrası cezaevine dönüştürülen kışlalar, işkence tezgâhlarından geçen ve aynı işkence sürecinde hayatını kaybeden, işlerinden atılan, vatandaşlıktan çıkarılan, sınır dışı edilen ve siyasi mülteci haline getirilen insanlarımız hakkında korkunç rakamlarla ifade edilen istatistiki bilgiler de bütün açıklığı ile ortada” diye konuştu. Programda ayrıca; 12 Eylül darbesinde çeşitli suçlar gerekçesiyle suşsuz yere cezaevine atılmış ve işkence görmüş kişilere; 15 Temmuz Milli İrade Derneği tarafından onur şilti takdim edildi. Gecenin sonunda ise Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu; darbe ev darbenin amacı hakkında vatandaşlara detaylı bilgiler sondu.

Ekli Dosyalar

12 Eylül 2018 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz