TİROİT HASTALIKLARI GÖZ SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR

Tüm Tiroit Hastalıklarında gözle ilgili problemler yaşandığına dikkat çeken ve tedavinin önemine vurgu yapan Sakarya Marmara Göz Merkezinden Doç. Dr....

Tüm Tiroit Hastalıklarında gözle ilgili problemler yaşandığına dikkat çeken ve tedavinin önemine vurgu yapan Sakarya Marmara Göz Merkezinden Doç. Dr. Yıldırım Bayezıt Şakalar   Tiroid hastalarında göz tutulumunun tedavisiz bırakılması ileri evrelerde görme sinirlerinin sıkışmasına ya da kornea tabakasının açıkta kalmasına bağlı olarak körlüğe yol açabilir dedi.

TEDAVI SÜRECININ ÇOK DIKKATLE YÖNETILMELI

Hormon ve kilo değişimleriyle sıkça gündeme gelen tiroit hastalıkları görme sağlığı ve göz estetiğini de ciddi oranda tehdit ettiğini vurgulayan uzmanlar tiroit hastalarını rutin göz muayenelerini kesinlikle aksatmaması konusunda uyarıyor. Tiroit hastalıklarının göz sağlığına etkisini değerlendiren Sakarya Marmara Göz Hastanesinden Doç. Dr. Yıldırım Bayezıt Şakalar tiroit hastalığına bağlı olarak göz çevresini saran yağ dokusunda ve kaslarda meydana gelen şişmelerin gözde şaşılığa göz kapağının açıkta kalmasına ve gözün öne çıkık olmasına neden olabileceğini belirtiyor. Birçok tiroit hastasının bu problemlerin üçünü birlikte yaşadığı konusunda uyaran Doç. Dr. Yıldırım Bayezıt Şakalar tiroit hastalarında göz tutulumlarının ileri evrede körlüğe neden olduğu için tedavi sürecinin çok dikkatle yönetilmesi gerektiğini söylüyor.

SIGARA RISKI DE HASTALIĞI DA ARTIRIYOR

Sigara kullanan tiroit hastalarında göz tutulumunun daha sık görüldüğüne dikkat çeken Doç. Dr. Yıldırım Bayezıt Şakalar özellikle erkek hastalarda sigara kullanımı ile tiroide bağlı göz tutulumu arasında yakın bir ilişki olduğunu vurguluyor. Bu nedenle hastaların sigara kullanımı var ise bırakmalarını tavsiye eden Doç. Dr. Yıldırım Bayezıt Şakalar Tiroit hastaları sigara içmese bile sigara içilen ortamda bulunmaları sağlık açısından risk barındırmaktadır dedi. Tiroit hastalarının göz tutulumlarında tedaviye başlanmadan önce çok iyi analiz yapılması gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Yıldırım Bayezıt Şakalar hastalığın aktif döneminin yaklaşık üç yıl sürdüğünü ve bu dönemde gözde kızarıklık şişme ve çıkıklık meydana geldiğini belirtiyor. Bu sürede göz tutulumu riskini azaltmak için sigara gibi risk faktörlerinden uzaklaşılmasının ve tiroit hormonlarının dengede tutulmasının son derece önemli olduğunu söyleyen Doç. Dr. Yıldırım Bayezıt Şakalar Tiroit göz tutulumlarının kendini sınırlayan özelliği de göz önünde tutularak ilaç tedavisine başlanmalıdır. İlaç tedavisine hemen başlanması tercih edilmez dedi.

BU DÖNEM ILAÇLA TEDAVININ ZORLAŞTIĞI BIR EVREDIR

Hastalığın ilk üç yılında iyi yönetilemeyen tedavi sürecinin ardından geç evreye geçildiğini belirten Doç. Dr. Yıldırım Bayezıt Şakalar Bu dönem ilaçla tedavinin zorlaştığı bir evredir. Göz çevresinde oluşan ödemler yerini kaslarda daralmaya bıraktığı için artık ilaç tedavisi faydalı olmaz cerrahi tedavi gerekir dedi. Cerrahi tedavide şaşılık çift görme ve gözün öne çıkıklık problemlerini aynı anda yaşayan hastaların ameliyatlarında mutlaka bir sıra gözetilmesi gerektiğini söyleyen Doç. Dr. Yıldırım Bayezıt Şakalar Üç problemi de birlikte yaşayan hastalarda önce gözdeki çıkıklığın tedavi edilmesi yani başlangıçta kemiğe yönelik bir girişimde bulunulması gerekiyor. Sonrasında şaşılık tedavisi en son ise kapağa yönelik tedavi gerçekleştirilmelidir. Bu sıranın gözetilmemesi kapakta değişikliklere neden olabilir dedi.

Ekli Dosyalar

04 Ekim 2018 - Bilim- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.