KATARAKT AMELİYATI DÜŞÜNÜLDÜĞÜ GİBİ BASİT, ÖNEMSİZ BİR OPERASYON DEĞİLDİR

DOÇ. DR. YILDIRIM BEYAZIT ŞAKALAR: KATARAKT AMELIYATI DÜŞÜNÜLDÜĞÜ GIBI BASIT ÖNEMSIZ BIR OPERASYON DEĞILDIR Katarakt cerrahisinin önem bakımından bir...

DOÇ. DR. YILDIRIM BEYAZIT ŞAKALAR:

KATARAKT AMELIYATI DÜŞÜNÜLDÜĞÜ GIBI BASIT ÖNEMSIZ BIR OPERASYON DEĞILDIR

Katarakt cerrahisinin önem bakımından bir kalp ya da beyin cerrahisinden farkı olmadığını söyleyen Sakarya Marmara Göz Merkezinden Doç. Dr. Yıldırım Beyazıt Şakalar  Katarakt ameliyatı düşünüldüğü gibi basit önemsiz bir operasyon değildir. Doktorun tüm dikkatini vermesi gereken ve deneyimin önemli olduğu bir cerrahidir dedi. Katarakt ameliyatına bağlı en istenmeyen durumun gözde enfeksiyon gelişmesi olduğunu belirten Doç. Dr. Yıldırım Bayezıt Şakalar Zamanında fark edilmeyen enfeksiyon şiddetine ve tedavi aşamasına bağlı olarak hastanın gözünü kaybetmesine bile neden olabilir. Bu nedenle katarakt ameliyatları hafife alınmamalı tam teşekküllü hastanelerde ve katarakt cerrahisinde uzmanlaşmış hekimler tarafından gerçekleştirilmedir dedi.  Doç. Dr. Yıldırım Bayezıt Şakalar Katarakt tek tedavi yolu cerrahi ameliyat olan bir hastalıktır. Gelişen teknoloji ve uzmanlaşma ile katarakt gün içinde gerçekleştirilebilen operasyonla kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Ancak kolaylıkla tedavi edilebilmesi katarakt ameliyatının basit ve önemsiz gibi algılanmasına neden olmamalıdır. Çünkü katarakt ameliyatı önem bakımından kalp ve beyin ameliyatlarından farksızdır dedi.

NELERE DİKKAT ETMELİ

Katarakt ameliyatı olacak hastaların tedaviye karar vermeden önce dikkat etmeleri gereken noktalara değinen Doç. Dr. Yıldırım Bayezıt Şakalar Hastalar mutlaka katarakt ameliyatını gerçekleştirecek olan hekimin tecrübesini ve katarakt ameliyatı olacakları kurumun bu konudaki deneyimini başarısını ve hijyenik şartlarını çok iyi bir şekilde değerlendirmelidir. Bir diğer önemli kriter ise katarakt ameliyatında kullanılacak olan malzemelerin kalitelerinin sterilizasyonlarının ve özelliklerinin sorgulanmasıdır dedi.

MUAYENE ÖNEMLİ

Ameliyat öncesi gerçekleştirilecek olan muayenenin önemine dikkat çeken Doç. Dr. Yıldırım Bayezıt Şakalar Katarakt göz muayenesi ile teşhisi yapılabilen bir hastalıktır. Ancak katarakta eşlik eden başka göz hastalıkları var mı yok mu diye hastanın detaylı göz muayenesi mutlaka yapılmalıdır. Bu muayenede korneanın saydamlığı kataraktın yapısı merceğin pozisyonu göz bebeğinin genişliği retinanın durumu ameliyat planından önce detaylıca incelenerek hastanın tedavisi operasyon açısından değerlendirilir. Bulgular sonucunda ameliyat kararı alınırsa da yapılacak yöntem ve göz içine yerleştirilecek mercek hakkında alternatifler hastaya detaylı bir şekilde anlatılmalıdır dedi.

Ekli Dosyalar

19 Aralık 2018 - Bilim- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.