GELECEK VAAT EDEN YENİ İHRACAT KALEMİ BAL

Dünyada en çok arı kovanı olan ikinci ülkeyiz. Buna karşın bal üretimine bakarsak dünyada beşinci ya da altıncı sıradayız. Çam balı üretiminde dünyanı...

Dünyada en çok arı kovanı olan ikinci ülkeyiz. Buna karşın bal üretimine bakarsak dünyada beşinci ya da altıncı sıradayız. Çam balı üretiminde dünyanın yüzde doksan beşini üretiyoruz. Bal üretimi malesef ülkemizde istenilen seviyelere bir türlü çıkarılamadı. Arıcılık yalnızca bal üretmek demek değildir. Bal üretiminin yanında polen, arı sütü, propolis vb. arıcılığa bağlı ürün üretiminde dünya pazarlarında hiç pay almıyoruz.

Bal üretimi Anadolu coğrafyası için nefes almak kadar kolay bir eylemdir. Bulunduğumuz coğrafyadaki sahip olduğumuz iklim koşulları doğal hazinemizdir. Arıcılık sektörünü doğru ve de yeterli bir şekilde kullanabilirsek ülkemizin ve de dünya insanın gerek bal gerekse arıcılıkla ilgili, gerek üretimle kovan vb. gerekse arıcılığa bağlı diğer ürünlerin ihtiyacının büyük bir kısmını rahatlıkla karşılarız. Başka açıdan sektöre baktığımız zaman elimizdeki bu hazineyi kullanmadığımız taktirde toprak altında tonlarca hazineniz var fakat bir türlü kullanmıyorsunuz.

Halkımızın maalesef bal üretimine yeterli ilgi gösterdiğini söylemek mümkün değildir. Ülkemiz dört mevsimin yaşandığı bir coğrafyada bulunmaktadır. Bu coğrafyada tarımın ve de hayvancılığın her dalında dünyada önemli bir aktör olmak hiç de zor değildir. Eğer ürettiğinizin %60’ nı ihracat amaçlı üretip yurt dışına satıyorsanız bulunduğunuz coğrafyada ekonomik bir durgunluk söz konusu olmaz.

Arıcılık küçük ölçekli herkesin yapabileceği bir uğraştır. Arıcılığı bir işte çalışarak çok az zaman ayırarak yapılabilecek ek bir iş olarak da düşünebilirsiniz. Doğal olarak aile bütçenize ciddi bir katkı sağlayacaktır.

Profesyonelseniz yaptığınız yatırıma orantılarsak kazanç olarak çoğu meslekten iyi kazandırır. Devlet sigortadan , üretim desteğine kadar elinden gelen her türlü desteği ile üreticinin yanında olmaya özen göstermektedir. Arıcılıkta gerek Tarım bakanlığının kursları gerekse halk eğitimin kursları mevcuttur. Ayrıca zaman zaman vatandaşın isteğine bağlı olarak kurslar tekrarlanmaktadır.

Balın gerek iç Pazarda ve de gerekse dünyada büyük bir pazarı mevcuttur. Tek aranılan şart kaliteli bal üretimidir. Bu talep de balda olmazsa olmazdır. Hiç de zor bir uygulama değildir. Şu anda yurt dışına ülkemizden bal ihracatı devam etmektedir. Bal ihracatı miktarı devede kulak kadar maalesef çok azdır. Halkımız her sektörde olduğu gibi balda da ihracata dönük kaliteli üretim yapmak zorundadır.

Bal üretiminde profesyonellikle bağdaşmayan merdiven altı üretim arıcılık sektörüne ciddi anlamda zarar vermektedir. Bunun en büyük sebeplerinden biri merdiven altı yapılan üretimlerdir. Baldaki kalıntı sorunu giderildiği zaman sektörün gerek ülke içi gerekse dünya pazarlarında ekonomik büyümesi ikiye üçe katlaması kaçınılmazdır. Bu konuda bakanlığın gerekli adımları atacağına dair güvencimiz tamdır.

SAYGILARIMIZLA…

Mustafa YILDIZ

Veteriner HEKİM

14/01/2019

Ekli Dosyalar

14 Ocak 2019 - Bilim- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.