Başhekimler Hendek’te toplandı

Kamu Hastaneleri Başhekimleri yılın ilk toplantısını İl Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü’nün başkanlığında Hendek’te yapıldı. Hendek Devlet Hastanesi Başhe...

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Kamu Hastaneleri Başhekimleri yılın ilk toplantısını İl Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü’nün başkanlığında Hendek’te yapıldı.

Hendek Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Sedat Aydın’ın ev sahipliğinde gerçekleşen başhekimler toplantısı, Hendek Devlet Hastanesiyle ilgili sunumla başladı. Başhekim Aydın, Hendek Devlet Hastanesi’nin günden güne büyüdüğünü dile getirerek, 2017 yılının ekim, kasım ve aralık aylarını kapsayan üç aylık dönemde 36 bin 541 kişinin acil sağlık hizmetlerinden yararlandığını belirterek bu sayının 2018 yılının aynı döneminde 39 bin 412’ye yükseldiğini kaydetti.

Yanık ünitesi için çalışmalar sürüyor

Tıbbi görüntüleme hizmetlerinin neredeyse tamamının kullanıldığı hastanede, uyku laboratuvarından bin 613 kişini hizmet aldığını dile getirdi. Diyaliz ünitesinin önemli bir ihtiyaca cevap verdiğinin ifade eden Aydın, oluşan talep nedeniyle cihaz sayısını artırmayı planladıklarını söyledi. Yanık tedavi ünitesi için çalışmaların devam ettiğini belirten Aydın, bu bölümle ilgili steril yoğun bakım ünitelerinin oluşturulduğunu kaydetti.

Hendek’te kolonoskopi de yapılacak

Endoskopi hizmetinin yeniden başladığını dile getiren Aydın, hastanede kolonoskopi hizmeti verilmesi için genel cerrahi uzmanının ilgili eğitimleri almaya başladığını söyledi. Hastane içerisinde kreş hizmeti verilmesi için çalışmaların başladığını da paylaşan Aydın, 10 yataklı yoğun bakım servisinde son altı ayda doluluk oranının yüzde 44 seviyesinde olduğunu belirterek, son altı ayda 162 hastanın yoğun bakımda yattığını kaydetti. Aydın bu sayının yıl içinde 321’e kadar yükseldiğini söyledi.

Acilde yeni düzenlemeler yapıldı

Toplantının ikinci bölümünde başhekimler İl Sağlık Müdürü Aziz Öğütlü’ye hastanede yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi (SAÜEAH) Çocuk Acil Servisi’nde yapılan çalışmalarla ilgili paylaşımda bulunuldu. Yeni yapılan düzenlemelerde çocuk acilin birinci katında açılan kan alma odası sayesinde bu alanda muayene olan hastaların kan tahlilini aynı katta yaptırma imkanına kavuştukları ifade edildi. Aynı katta USG adasının da açılmasıyla hafta içi saat 17.00’ye kadar acil serviste USG çekimlerinin yapıldığı kaydedildi.

Çocuklar için renkli çalışma

Çocuk acil servisin zemin katında bulunan hasta bekleme alanı ile iç içe olan hekim dinlenme odası ve hemşire dinlenme odasının birinci katta kurulan sosyal alana çıkarıldığı dile getirilirken, zemin kaplamalarının yenilendiği belirtildi. Çocukların muayene korkusunu azaltmak amacıyla tüm hasta muayene ve müdahale odalarının kapılarının çizgi film karakterleriyle boyandığının altı çizilen sunumda, çocuk acil servisinde acil laboratuvarı yapılması için çalışmaların başladığı kaydedildi. Muayeneye gelen hastaların bekleme alanlarının genişletilerek kuyrukların oluşmaması için sekreter sayısı artırılarak hasta kuyruklarının önüne geçildiği vurgulandı. İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü yapılan çalışmaları takip ettiklerini belirterek, başhekimlere teşekkür etti. Toplantı hastanelerin idari ve mali işlerinin değerlendirilmesiyle son buldu.

24 Ocak 2019 - Bilim- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.