Sinek ilaçlama zamanı

Konunun çözümünü üç aşamada planlayabiliriz. Birinci aşama “Sinek Üreme Alanlarının Tespiti” ikinci aşama ”Önlemler “ ve üçüncü aşama “Tedbirler” olma...

Büyütmek için resme tıklayın

Konunun çözümünü üç aşamada planlayabiliriz. Birinci aşama “Sinek Üreme Alanlarının Tespiti” ikinci aşama ”Önlemler “ ve üçüncü aşama “Tedbirler” olmalıdır. Ülkemizdeki tüm belediyeler buna benzer sinek  ilaçlama programı hazırlayıp uygulamaya koymalıdırlar. Önlemlerden ilki sinek üreme alanlarının tespiti bugünlerde yapılmalıdır.Yani belediyeler hizmet alanı içindeki,dere kenarları, fosseptik kuyuları,su kuyuları, su depoları. rogarlar, kanallar, bodrumlar, sığınaklar v.b. Bu alanlar tespit edilip ilaçlama yapılmak suretiyle kontrol altına alma çalışmaları yapılmalıdır. Mücadele kapsamında ilaç seçimine dikkat edilmelidir.Her ilaç her yerde kullanılmaz.Eğer kullanma ihtimali olan sularda biyolojik ilaçlama yapılmalıdır. Kirli sularda ise kimyasal larvasitler kullanılmalıdır. Evlerde ise biz vatandaşlar varsa camlarımızdaki sineklikleri kontrol edip gerekirse onarmalıyız.Yoksa ihtiyaç durumunda mutlaka yenisini yaptırmalıyız.Yoksa sinekler ortaya çıkıp çoğaldığı zaman her akşam yattığımız odaya  sinek ilacı sıkıp uyumak sağlık açısından hiç de doğru bir uygulama değildir.

Sineklerle mücadele belli bir program dahilinde yapılmalıdır. Sinekler üreyebilmesi için mutlaka suya ihtiyaç duyarlar. Sinekler üreyebilmek için yumurtalarını suya bırakıp sırayla larva sonrasında uçkun haline gelip doğaya yani aramıza katılırlar. Bu nedenle dikkat etmemiz gereken, evin su ihtiyacını karşılamak için balkona veya evin çatısına koyulan ağzı açık bırakılmış su deposu, evin bodrum ve bahçelerindeki kuyu, foseptik çukuru, rogar ve su ihtiva üstü açık her lan sineklerin üreme alanıdır. Ayrıca çatılardaki yağmur suyu oluklarının tıkanması nedeniyle biriken su, sinekler için uygun üreme alanıdır.

Özetle, Dünyanın tüm ülkelerinde yapılan sinek mücadelesinin esası larva mücadelesine dayanmaktadır. Sineği tümüyle yok etmek, ortadan kaldırmak hiçbir zaman mümkün değildir. Canlıların yaşadığı  (insan,hayvan,böcek,bitki v.s.)her alanda mevcut canlı atıkları sineklerin üreme beslenmesi için yeterli ortamdır. Ayrıca bitkilerin bulunmadığı sadece sürüngenlerin yaşayabildiği çöl ortamında dahi sinekler üreyebilmektedir. Mücadelede başarı sinek üreme alanlarının kontrol altına alınması ile sağlanır.

Mustafa YILDIZ

Veteriner HEKİM

11/02/2019

Ekli Dosyalar

11 Şubat 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.