BELEDİYE ŞİRKET İŞÇİLERİNE İLAVE TEDİYE ÖDENMESİ

Belediye şirket işçilerine ilave tediye ödenmesi ve kamu çerçeveve protokolünün belediyelerde de uygulanması sempozyumu düzenlendi

BELEDİYE ŞİRKET İŞÇİLERİNE İLAVE TEDİYE ÖDENMESİ
BELEDİYE ŞİRKET İŞÇİLERİNE İLAVE TEDİYE ÖDENMESİ
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Hizmet-İş Sendikası 46. Kuruluş yıldönümü kapsamında, ‘ Belediye Şirket İşçilerine İlave Tediye Ödenmesi, Kamu Çerçeve Protokolünün Belediye ve Belediye Şirketlerinde Uygulanması Sempozyumu’ gerçekleştirildi.

Ankara’da düzenlenen sempozyuma Sakarya Hak-İş İl Başkanı, Hizmet İş Şube Mehmet Mesut Gökdemir ve Başkan Yardımcıları katılım sağladı.

HAK-İŞ Konfederasyonu ve HİZMET-İŞ Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan, moderatörlüğünde gerçekleştirilen Sempozyumda konuşma yapan Arslan şunları dile getirdi.

ENDÜSTRİ İLİŞKİLER SİSTEMİNİ SAĞLIKLI BİR ZEMİNE OTURTMAMIZ GEREKİYOR”

“Erdemli bir sendikal yapıyı inşa etmek için tüm çabayı ortaya koyacağız” diyen Arslan, “16 milyon sigortalı işçinin çalıştığı bir ülkede 2 milyona sıkıştırılmış sendikalı işçi sayısıyla sorunları çözme imkânımız yok. Yüzde %15’lere bile ulaşamayan sendikalaşma oranı, endüstri ilişkilerimizin geleceği için ciddi bir tehdittir. Türkiye’de sendikal yapıların ilerlediği, sağlıklı bir şekilde ortak endüstri ilişkiler modelini oluşturmamız gerekiyor. Türk endüstri ilişikleri sistemini sağlıklı bir zemine oturtmamız gerekiyor. Bizim HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ’te mücadelemiz budur” şeklinde konuştu. 

BELEDİYELER VE BAĞLI ŞİRKETLERİ İLE İL ÖZEL İDARELERİ DE KAMU ÇERÇEVE PROTOKOLÜNE DAHİL EDİLMELİDİR 

‘Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protokolü’ne belediyeler ve özel idarelerin dahil edilmesi yönündeki çabalarını artırarak sürdürdüklerini belirten Arslan, şu ifadeleri kullandı: “Belediyeler bir kamu kuruluşudur, ayrı tutulmamalıdır. Belediyelerde ve özel idarelerde devam eden toplu iş sözleşmelerinin, ‘Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protokolü’ ile belirlenen sınırlar kabul edilerek yapılması durumunda, ortaya daha hakkaniyete uygun bir ücretlendirme modeli çıkacağına inanıyoruz. HİZMET-İŞ, Kamu Çerçeve Protokol Sözleşmesindeki hükümlerin belediyeleri, bağlı şirketleri ve üniversiteleri de bağlayacak şekilde düzenleme yapılması konusunda mücadelesine devam edecektir.” 

İLAVE TEDİYE KONUSU

Belediye şirket işçilerine ödenmeyen ilave tediye konusunda verilen mücadelenin kararlılıkla sürdürüldüğünü belirten Arslan, “Kamu kurum ve kuruluşları ile mahalli idarelerde çalışan kadrolu işçilere, 6772 sayılı Kanun gereğince 52 günlük ücret tutarında ödenen ilave tediyeler, mahalli idarelerin iştirakleri ve şirketlerinde çalışan işçilere hak ettikleri halde ödenmemektedir. Bu durum, işyerlerinde çalışma barışının ve huzurun bozulmasına sebep olmaktadır. 6772 sayılı Kanunun belediye şirketleri için de uygulanmasını içeren kanuni düzenlemenin çalışma hayatına kazandırılarak, aynı işyerlerinde aynı işleri yapan işçiler arasında yapılan ayrımcılığın sonlandırılmasını istiyoruz” dedi. 

Ekli Dosyalar

26 Oca 2024 - 12:19 - Sakarya Haber


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya’dan Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya’dan Haber değil haberi geçen ajanstır.