DOÇ. DR. YILDIRIM BAYEZIT ŞAKALAR UYARDI! “GÖZDEKİ SİNEK UÇUŞMALARINA VE LEKELERE DİKKAT!..”

DOÇ. DR. YILDIRIM BAYEZIT ŞAKALAR UYARDI GÖZDEKI SINEK UÇUŞMALARINA VE LEKELERE DIKKAT.. Sakarya Marmara Göz Merkezinden Doç. Dr. Yıldırım Bayezıt Şak...

DOÇ. DR. YILDIRIM BAYEZIT ŞAKALAR UYARDI

GÖZDEKI SINEK UÇUŞMALARINA VE LEKELERE DIKKAT..

Sakarya Marmara Göz Merkezinden Doç. Dr. Yıldırım Bayezıt Şakalar gözde sinek uçuşmalarının özellikle ışık çakması ile beraber görüldüğünde mutlaka göz doktoruna başvurmak gerektiğine dikkat çekti.

Çok aydınlık bir ortamda veya kitap okurken gözümüzün önünde sineklerin uçuştuğunu hissedebiliriz. Genellikle çok önemsenmeyen bu görüntü bazı göz rahatsızlıklarının habercisi olabileceğini belirten diyen Sakarya Marmara Göz Merkezinden Doç. Dr. Yıldırım Bayezıt Şakalar Gözde sinek uçuşmaları lekeler ve özellikle ışık çakması gibi belirtiler görüldüğünde mutlaka göz doktoruna başvurmak gerektiğini belirtiyor. Yaşa bağlı olarak gözdeki yapısal değişikliklere bağlı ortaya çıkan sorunlardan biri de göz önünde sinek uçuşması ya da siyah lekeler görmek olabilir.  Düz beyaz veya mavi gökyüzüne bakıldığında artan bu nokta ya da solucan şeklindeki görüntüler genellikle bakış yönüne doğru hareket ediyor. Genellikle 50 yaşından sonra rastlanılan bu sorun çoğunlukla görülüyor dedi.  Göz önünde uçuşan sinekler ya da siyah noktalar görmenin retina yırtılması gibi önemli bir göz hastalığının da habercisi olabileceğine dikkat çeken Doç. Dr. Yıldırım Bayezıt Şakalar doğru teşhis için göz doktoruna muayene olmak gerektiğinin altını çizdi. Doç. Dr. Şakalar Göz içinde retina ve lens arasında bulunan vitreus adı verilen madde yaşla birlikte zaman içinde retinadan ayrılarak büzüşmeye başlıyor. Orta yaşlara erişildiğinde ise gözün içindeki jel kıvamındaki yapıdaki değişiklikler dikkat çekiyor. Ne yazık ki bu madde zaman içinde kendini yenileyemiyor. İlerleyen yaşla birlikte vitreusun yapısı bozuluyor jel yapısı sıvı ve lif halini alıyor. Sorun yüzde 15 oranında retinada yırtılma kanama veya yarılmayla beraber olabileceğinden ani başladığında mutlaka önemsenmeli. Detaylı ı bir retina muayenesi yapılmalı diye belirtti. Aynı zamanda özellikle miyoplarda enfeksiyon ya da cerrahi geçirmiş kişilerde bu durum daha erken yaşlarda kendini gösterebilir. Retinada herhangi bir sorun yoksa genel olarak bu siyah noktalar zamanla küçülür ve kişinin dikkatini çekmez duruma gelebilir. Bu durumda genellikle tedavi gerekmez. Eğer hasta aşırı rahatsız ediyorsa ya da görmeyi düşürecek kadar fazla miktarda ise tedavi edilebiliyor. Bu durumda yağ lazerle belirli konumda ve büyüklükte olan vitreus lifleri vitreolizis dediğimiz yöntemle yok edilebilir. Ya da vitrektomi denilen ameliyatla vitreus jeli ve içindeki oluşumlar tamamen gözden uzaklaştırılabilir diyerek çözüm önerilerini dile getirdi.

Ekli Dosyalar

15 Mart 2019 - Bilim- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.