Macaristan'da Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği ve TÜMİŞAD İş Formu Düzenledi

Macaristanın Başkenti Budapeştede TC Ticaret Bakanlığının desteği ile Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği ve TÜMİŞAD iş formu düzenledi. 11 Nisan 2019...

Haber albümü için resme tıklayın

Macaristanın Başkenti Budapeştede TC Ticaret Bakanlığının desteği ile Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği ve TÜMİŞAD iş formu düzenledi.

11 Nisan 2019 tarihlerinde Budapeşte Marriott Hotelde yapılan Türkiye Macaristan İnşaat ve Yapı Malzemeleri Sektörü İş Geliştirme Forumu geniş katılımla B2B görüşmeleri ile gerçekleşti.

İlgi ile takip edilen iş formuna Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği DKİB   Başkan Vekili Ahmet Hamdi Gürdoğan Türk Macar İşadamları Derneği TÜMİŞAD Başkanı ve Macaristan Kayseri Fahri Konsolosu Osman Şahbaz Macaristanın önceki Ankara Büyükelçisi Gabor Kiss Macaristan Ticaret ve Sanayi Odası MKIK Türk Masası Başkanı András Rév Trabzon Arsin Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Erkut Çelebi TC Budapeşte Ticaret Müşavirleri Ayse Başak Araslı Akyol Meral Şengül Macar Acil Arama Kurtarma Federasyonu MMOSZOSZ Başkanı Zoltán Orlik katıldı. Başkan Vekili Ahmet Hamdi Gürdoğanın dost ve kardeş ülke Macaristanda yaptıkları iş formunun her iki ülke arasındaki ekonomik ticari ve kültürel ilişkileri geliştirmek için önemli bir adım olduğunu kaydetti.

Gürdoğan açılışta ilerleyen süreçte Türkiye ve Macaristan arasındaki ticaretin büyümesini diliyoruz. Türk Ticaret Merkezi konseptini Avrupa Birliğinin  KOBİ ihtiyacını göz önünde bulundurarak gözden geçirip imalat mağaza ve depolama gibi Türk organize sanayi sitesi anlayışıyla merkezler kurulması gerektiğini belirterek şunları dile getirdi: Türk mallarının bir kısmı burada imal edilebilir. İnşaat yapı malzemeleri ve mobilya sektörü olmak üzere acil eylem planıyla girişimin başlaması gerekiyor. Ekonomik ve ticari yarışın içerisinde sahada var olmalıyız

İş Forumu kapsamında Türkiyeden gelen 14 inşaat malzemesi üreticisi firma 40ın üzerindeki Macar şirketle ciddi ikili iş görüşmesi gerçekleştirdi.

MACARISTAN SON YILLARDA YAKALAMIŞ OLDUĞU SIYASI ISTIKRARIN MEYVELERINI TOPLAMAKTADIR

Türk-Macar İşadamları Derneği TÜMİŞAD Başkanı Şahbaz DKİB üyelerinin Macaristanı ziyaret etmesinden büyük memnuniyet duyduklarını belirterek 2018 yılında ithalatta 7.1 ihracatta ise 5.4  büyüme kaydeden Macaristan dış ticaret açığı vermeyen nadir ülkelerdendir. 2018 yılı ihracatı 108.2 milyar Euro ithalatı ise 111.1 Euro gerçekleşmiştir. Asgari ücret bürüt 259.000 ft. 810 Euro dir. 2019 Yılında ülkede 3 enflasyon beklenmektedir. AB ve OECD ülkeleri içerisinde kurumlar vergisi en düşük rakam olan 9 Kurumlar vergisi vardır. Macaristan son yıllarda yakalamış olduğu siyasi istikrarın meyvelerini toplamaktadır.

GIRIŞIMCILERIMIZ IÇIN MACARISTANDA DIKKATE DEĞER ÖNEMLI CAZIP FIRSATLAR BULUNMAKTADIR

Kaliteli nitelikli ucuz işgücü bulunan Macaristanda birçok önemli otomobil fabrikası bulunmaktadır. Opel Mercedes Suzuki Audinin yanında BMWde Debrecen şehrinde12 milyar euroluk yatırım kararı almıştır. Girişimcilerimiz için Macaristanda dikkate değer önemli cazip fırsatlar bulunmaktadır. Macaristanın önde gelen ticaret ortakları Almanya Avusturya Amerika  İtalya Slovakya İngilteredir.

Macaristanın yabancı yatırımcıya ciddi oranda hibe şeklinde yatırım teşviği verdiğini aktaran Şahbaz 2004ten bu yana AB üyesi olan Macaristanın Avrupanın göbeğindeki bir ülke olarak lojistik merkezi ve yatırım anlamında oldukça avantajlı durumda bulunduğunu ifade etti.

İnşaat sektörü 2020 yılı sonuna kadar  öneminin artacağı öngörülmektedir.  Yeni hikayelerimizin ilk adımı Macaristan olması diliyorum

Türkiye ve Macaristan arasındaki ekonomik ilişkilerin son yıllarda ciddi şekilde artarak 3 milyar dolar seviyelerine ulaştığını aktaran Şahbaz ülkede Türk girişimciler için dikkate değer cazip fırsatlar bulunduğunu kaydetti.

İş forumu sonrasında Başkan Osman Şahbaz Macar Generalleri Osmanlı Hizmetinde Richard Guyon ve György Kmety Hurşid Paşa ve İsmail Paşa kitabını Başkan Vekili Ahmet Hamdi Gürdoğana hediye etti.

12 Nisan 2019 - Ulusal


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz