Vali Nayir İş Dünyası Ziyaretlerine Devam Ediyor

Vali Ahmet Hamdi Nayir, İlimizdeki sanayi kuruluşları ve firmalarını yakından tanımak amacıyla her hafta düzenlediği ziyaretler kapsamında bu hafta d...

+24
Haber albümü için resme tıklayın

Vali Ahmet Hamdi Nayir, İlimizdeki sanayi kuruluşları ve firmalarını yakından tanımak amacıyla her hafta düzenlediği ziyaretler kapsamında bu hafta da fidan ve süs bitkiciliği alanında faaliyet gösteren Arifiye Fidancılık ile Bilgin Botanik firmalarının üretim alanlarını gezdi.

Arifiye Fidancılık firmasında Yönetim Kurulu Başkanı Erol Kaya tarafından karşılanan Vali Ahmet Hamdi Nayir, üretim alanında incelemelerde bulundu.

Üretim alanını gezisi sırasında Vali Ahmet Hamdi Nayir’e şirketin faaliyetleri hakkında bilgiler veren Erol Kaya, 1989 yılında Arifiye’de kurulan firmanın ekolojik koşullar açısından dünyanın en elverişli bölgelerinden birisi olan Sakarya Havzasındaki üç üretim yerinde toplam 3 milyon m2’lik alanda yılda 2-3 milyon bitki ürettiklerini ve showroom alanında yaklaşık 300-400 çeşit bitkinin bulunduğunu belirtirken, hem yurt içi hem de Türki Cumhuriyetler, Rusya gibi ülkeler ile İtalya ve Almanya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesi ile de ticaret yaptıklarını ifade etti.

Buradaki temasların ardından Sapanca ilçesinde bulunan Bilgin Botanik firmasına uğrayan Vali Ahmet Hamdi Nayir, firma ortaklarından emekli Vali Hasan Duruer ve Mustafa Bilgin ile sektördeki gelişmeler üzerine bir süre sohbet etti.

Bilgin Botanik'in 2002 yılında kurulduğunu, toplam 200 dönümlük alanda yaklaşık 100 çeşit bitki yetiştirdiklerini ve yılda 60.000 ürün elde ettiklerini ifade eden Mustafa Bilgin, 35 dönümlük showroom alanında sergilenen çınar, ıhlamur, sıhla, karayemiş, ligustrum, oya ve manolya gibi ağaçları yurtiçine pazarladıklarını ve yurtdışına da ihraç ettiklerini söyledi.

Hem Arifiye Fidancılık sahibi Erol Kaya’ya hem de Bilgin Botanik ortakları emekli Vali Hasan Duruer ve Mustafa Bilgin’e misafirperverlikleri için teşekkür eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, ülkemizin dış süs bitkiciliği alanında lokomotifi olan İlimizdeki her iki firmanın da sektöre katkılarının büyük olduğunu ve bu ziyaret sebebiyle de bu alanda bayağı yol kat edildiğine şahit olduklarını belirtirken, sektörün büyümesindeki en önemli etkenin sürdürülebilirlik olduğunu, bu konuda devletimizin sektöre verdiği desteklerin devam edeceğini ifade ederek hayırlı ve bol kazançlar temennisinde bulundu.

Ekli Dosyalar

27 Nisan 2019 - Sakarya haber


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.