BİTKİSEL ATIKLAR DEĞER KAZANACAK

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Sapanca MYO Peyzaj ve Süs Bitkileri programı bitkisel atıkları geri dönüşüme kazandıracak önemli bir projeye...

Haber albümü için resme tıklayın

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Sapanca MYO Peyzaj ve Süs Bitkileri programı bitkisel atıkları geri dönüşüme kazandıracak önemli bir projeye imza atıyor. Proje ile Sakarya’da ve özellikle Sapanca’da çöpe gönderilerek veya yakılarak heba edilen ve çevre kirliliğine neden olan bitkisel atıkları kompost yaparak geri dönüştürmek, çıkan organik maddeyi de tarımda ve peyzaj alanlarında kullanıma açmak amaçlanıyor.

Proje ile ilgili açıklamalarda bulunan Sapanca MYO Park ve Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Nurettin Kartal proje ile ilgili elde edilecek faydaları şu şekilde dile getirdi: “Proje sonucunda bitkisel atıkların geri kazanımı ile hem organik madde içeriği düşük olan topraklarımızın organik madde içeriği arttırılmış olacak hem de topraklarımız bitki besin maddesi yönünden zenginleşerek daha az kimyasal gübreye maruz kalacaktır.

Ayrıca topraklarımızın hava – su dengesi düzelecek ve toprak içindeki mikro organizma faaliyetleri çoğalarak toprak verimliliği artacaktır. Bitkisel atıkları yakma ve çöp olarak depolama sonucu oluşan hava-su-toprak gibi çevre kirliliği azalacaktır. Sakarya ve Sapanca çevresinde söz konusu bitkisel atıkların kompostlanarak yeniden kullanımı ile özellikle saksılı dış mekân süs bitkilerinde gerek duyulan yetiştirme ortamı ihtiyacı bir ölçüde çok ucuz olarak karşılanabilecektir”

Ekli Dosyalar

08 Mayıs 2019 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.