YENİ AKIM HAYVANCILIK SEKTÖRÜNDE ORGANİK ET ÜRETİMİ

 Çok yakında dünyada ve de ülkemizde organik et üretimi ,tüketimi hızla artacak. Bu konuda yatırım yapanlar doğal olarak daha çok kazanacaklar. Şimdi...

Büyütmek için resme tıklayın

 Çok yakında dünyada ve de ülkemizde organik et üretimi ,tüketimi hızla artacak.

Bu konuda yatırım yapanlar doğal olarak daha çok kazanacaklar. Şimdi duyuyorum bazıları biz ete zaten zor ulaşıyoruz. Bu da nerden çıktı diye söyleniyor. Ya da eski köye yeni adet mi getiriyorsun  diye söylenenler var.

Şu anda marketlerde pazarlarda organik meyve ve sebzeye alıştınız, bunu doğal karşılıyorsunuz. Yirmi yıl önce organik sebze, meyve denince kimsenin dikkatini çekmiyordu.

Değişen dünya beraberinde organik meyve, sebze konseptini getirdi. Hızlıca topluma yayıldı. Organik ürünler eşdeğerinden daha pahalı satılıyor. Hayvancılıkta da böyle olacak. Gerek kırmızı et, gerekse tavuk, gerekse balıkta da sistem bu şekilde işleyecek.

Bu sistem için yatırım yapanlar olumlu yönde mutlaka karşılığını doğal olarak alacaktır. Yatırımcılar önümüzdeki dönemde yapacakları  yatırımları yeniden gözden geçirmeli, yatırımlarına organik et üretimini göz önüne bulundurup ona göre yapmaları kendi kazançlarına olacaktır.

Şu anda ABD de üretilen etin %4 ü organiktir. Avrupa da değişik ülkelerde organik et konusunda ciddi çalışmalar devam etmektedir.Ülkemizde ise, T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı verilerine göre (2013), toplam 7.256 baş organik et sığırı bildirilmiş ve Ardahan (3.394 baş), Kars (2.095 baş) ve Çanakkale (1.294 baş) illeri sığır varlığı ile ön plana çıkmıştır.

Çanakkale’de et sığırcılığı “Ayvacık Organik Kırmızı Et Üreticileri Birliği” tarafından yapılmaktadır. Birliğin ürettiği organik kırmızı et, canlı hayvan ve/veya karkas olarak tüketicilere ulaştırılabilmektedir. Erzurum Doğu Anadolu Tarımsal Üreticiler ve Besiciler Birliği’nin (DOĞTARBESBİR) Türkiye ve Avrupa Birliği arasında Sivil Toplum Diyaloğu-Organik Tarım Alanında 2016 yılında “Erzurum’da Organik Süt ve Et Sığırcılığının Yaygınlaştırılması” başlıklı bir AB projesi de başlamıştır. Proje kapsamında Aşkale, Horasan, Pasinler, Aziziye, Palandöken ve Yakutiye ilçelerinden 120 üreticinin organik et ve süt üretimine kazandırılması planlanmıştır. Bu veriler ilerde çok artacaktır.

SAYGILARIMIZLA…Mustafa YILDIZ

Veteriner HEKİM

13/05/2019

13 Mayıs 2019 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.