KIRIMLILAR; KIRIM TATAR SÜRGÜNÜNÜN 75. YILI ANDI

Sakarya Kırımlı Türkler Derneği Başkanı Vefa Coşkun 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününün 75. Yılı nedeniyle açıklamada bulundu. Açıklamasında Kırım Ta...

Haber albümü için resme tıklayın

Sakarya Kırımlı Türkler Derneği Başkanı Vefa Coşkun 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününün 75. Yılı nedeniyle açıklamada bulundu.

Açıklamasında Kırım Tatarlarının tarihi vatan kırımın Rusya tarafından 1783 yılında ilk kez işkal edilmesi sonrası özellikle 19. Yüzyıl boyunca vatanlarını terk etmeye zorlanan Kırım tatarları kitleler halinde maruz bırakıldıkları zorunlu göçler ile Osmanlı Devletine sığınmak kaldığını ifade eden Sakarya Kırımlı Türkler Derneği Başkanı Vefa Coşkun Her türlü baskıya rağmen vatanlarında kalabilenler ise XX. yüzyılın ortalarına sürgünler katliamlar ve yaratılan suni açlıklara maruz bırakıldı yüz bilerce insanımız yok edildi. Bundan 75 Yıl önce 18 Mayıs 1944 gecesi Kırım Tatarlarının evlerine zorla giren Sovyet askerleri 15 dakika içinde evlerini terk etmelerini emrettiler Kadınlar kundaktaki bebekler yaşlılar hastalar savaşamayacak durumda erkeklerden oluşan 423 bin Kırım Tatarı o gece Kırımdaki istasyonlardan hayvan vagonlarına istif edilerek vatanlarından 16 bin km uzaklıkta Ural Dağları Özbekistan Kazakistan Sibirya bölgelerine sürgün yolculuğu başladı. Bu çileli yolculuk bittiğinde o hayvan vagonlarının neredeyse yarısı boşalmıştı. Kırım Tatarları sürgünde 195 bin insan kaybetti. Bununla da kalınmadı Kırımdaki medeniyetimize ait her türlü iz yok edilmeye çalışıldı okullar camiler yıkıldı bütün belgeler evraklar kitaplar arşivler yakıldı mezarlıklar bozuldu yer adları tamamen değiştirildi. Sürgün sonrası da hayatta kalabilenler vatanlarından uzakta her türlü olumsuzlara rağmen hayatlarını idame ettirebildiler vatanları Kırımı asla unutmadılar Kırıma müesseselerini yeniden kurmaya uğraş verdiler

Dini ve milli bütün değerleri baskı altında olan Kırımlı Müslümanlar maalesef bugün dahi bütün dünyanın gözü önünde yok edilmeye çalışılmaktadırlar. Bizler Türkiyede Yaşayan milyonlarca Kırımlı Kırımda kalan kardeşlerimizi ve vatanımızı hiçbir zaman unutmadık onları yok olmamak için gösterdikleri gayretleri hep destekledik Türk ve dünya kamuoyunun dikkatini bu konuya çekmeye gayret gösterdik. Kırımdaki kardeşlerimiz milli ve dini değerlerini yaşatmak milli müesseselerini kurmak istiyorlar.Biz de bütün kamuoyunu onların bu gayretine destek olmaya çağırıyoruz dedi.

Ekli Dosyalar

19 Mayıs 2019 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.