KÖPEK VE KEDİLERDE BESLENME NASIL OLMALI?

Diğer türlerde olduğu gibi, kedi köpeklerde bulundukları yaş beslenme için önemlidir. Beslediğimiz evcil hayvanımızda bir hastalık mevcutsa onun da di...

Büyütmek için resme tıklayın

Diğer türlerde olduğu gibi, kedi köpeklerde bulundukları yaş beslenme için önemlidir. Beslediğimiz evcil hayvanımızda bir hastalık mevcutsa onun da dikkate alınması gerekmektedir.Buda oluyor ki yaş ve de mevcut bir hastalık durumunda beslenme ihtiyaca göre ayarlanıyor.

Süt emme döneminde olan bir kedi ya da köpeğe doğal olarak yetişkin maması verilmeyeceğini herkes taktir eder. Bunun tersi de doğrudur. Yetişkin bir köpeğe bebek sütü ile beslemenin bir manası yoktur. Dolayısıyla evde beslediğimiz kedi köpeğin yaşına ya da görev köpeği ise yaptığı işe, ya da ırkına göre beslenme düzenlenmelidir.

Eğer kedi köpeğinizin karaciğer, böbrek, mide bağırsak, alerji v.b. ya da şeker, obezite, eklem rahatsızlıkları mevcutsa beslenme ona göre düzenlenmelidir.Gerek beslenme, gerekse beslenme hastalıkları konusunda bilim mama sektörü hayvan severlerin yardımına yetişiyor. Önemli olan beslenme konusunda yeterince bilgili ve de duyarlı olalım. Şu anda piyasada yukarda saydığım tüm mama çeşitleri var olduğu gibi ihtiyaca göre daha fazlası vardır. Beslenme dikkat ettiğinizde çok sevdiğiniz kedinizin, köpeğinizin ömrü akranlarına göre 1/3 oranında daha uzun yaşama şansına sahip olurlar. Bu da size son derece mutlu eder. Şu an piyasada bir çok marka mama mevcuttur. Fiyataları doğal olarak değişiktir. Fiyat paritesi oldukça yüksektir. Burada gerçek olan eskilerin dediği gibi ne kadar köfte o kadar para evcil hayvanınıza mama alırken bunu dikkate alınız.

Bu konuda veteriner hekiminizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Mustafa YILDIZ

Veteriner HEKİM

10/06/2019

Ekli Dosyalar

10 Haziran 2019 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.