SREBRENİTSA SOYKIRIMINI ”UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ”

Sakarya Rumeli Balkan Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Şehit Srebrenitsa Soykırımının 24. yıldönümünde anma mesajı yayımladı. Başkan Mehmet...

Büyütmek için resme tıklayın

Sakarya Rumeli Balkan Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Şehit Srebrenitsa Soykırımının 24. yıldönümünde anma mesajı yayımladı.

Başkan Mehmet Şehit Sakarya Rumeli Balkan Kültür ve Dayanışma Derneği adına yayınladığı mesajında 11 Temmuz 1995te tarihe kara bir leke olarak geçen Srebrenitsa Soykırımı Avrupa ve Dünya tarihinin en ağır savaş suçlarından biri olarak hafızalara kazındığını hatırlattı.  İnsan haklarının merkezi olduğunu her fırsatta dile getiren Avrupanın dur demediği Srebrenitsada insanlık utanç günlerinden birini yaşamış ve binlerce Müslüman Boşnak kardeşimizin canı hiçe sayılmıştır diyen Başkan Şehit Osmanlının hoşgörü götürdüğü Balkanlarda yaşanan bu vahşet insanlığı dehşete düşürmüştür. Soykırımın suçlularından katliamcı alçak Ratko Mladiçin Büyük Sırp kutsal gününün öncesindeyiz. Bu şehri Sırp milletine armağan ediyoruz. Türklere karşı ayaklanmamızı hatırlayarak Müslümanlardan intikam alma zamanı geldi sözleri tarihi bir kinin ve nefretin açıkça dışa vurumu olmuştur. Srebrenitsada işgal altında yardım ve korunma talep eden Müslüman Boşnak kardeşlerimizin bu çağrısına kulaklar tıkanmış ve tüm dünya bu vahşet karşısında tepkisiz kalmıştır. Soykırımın üzerinden yıllar geçmesine rağmen Srebrenitsada yakınlarını kaybedenler ve soykırıma tanık olanların anıları gibi acıları da tazedir. Bu duygu ve düşüncelerle Srebrenitsa Soykırımında hayatını kaybeden Müslüman Boşnak kardeşlerimize Allahtan rahmet Başta yakınları olmak üzere Tüm İslâm alemine bir kez daha sabır ve metanet dilerim. Srebrenitsayı unutma unutturma.

Ekli Dosyalar

11 Temmuz 2019 - Ulusal


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.