Macar Milletvekili Csöbör; Avrupa'da Türkiye Bize Her Zaman Güvenebilir

MACARISTAN AVRUPA İLIŞKILERI KOMITE ÜYESI FİDESZ PARTISI BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYE MILLETVEKILI KATALIN CSÖBÖR ULUSAL PARLAMENTODA OSMAN ŞAHBAZI MAK...

+1
Haber albümü için resme tıklayın

MACARISTAN AVRUPA İLIŞKILERI KOMITE ÜYESI FİDESZ PARTISI BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYE MILLETVEKILI KATALIN CSÖBÖR ULUSAL PARLAMENTODA OSMAN ŞAHBAZI MAKAMINDA KABUL ETTI.

Türk Macar İşadamlar Derneği TÜMİŞAD Başkanı ve Macaristan Fahri Konsolosu Osman Şahbazı Macaristan Avrupa İlişkileri Komite Üyesi FİDESZ Partisi Hükümet milletvekili Katalin Csöbör makamında misafir etti. Katalin Csöbör Avrupa Birliğinde verilen kararlarda sürekli Türkiyenin yanında olduklarını ve olmaya devam edeceklerinin altını çizerek ifade etti.

Oldukça samimi bir atmosferde gerçekleşen parlamentodaki ziyarette sürekli artarak gelişen Türk Macar ikili ilişkileri ve Macaristan Alsózsolcá da yapılan Türk yatırımına değinildi. Miskolc Alsózsolcá şehri milletvekili olan Csöbör kendi şehrinde büyük bir Türk yatırım olan yalıtım taş yünü üretim fabrikasının açılacak olmasından çok mutlu olduğun belirtti. Ziyarette Fahri Konsolos Osman Şahbaz ile birlikte Raveber Hungary Kft. Pazarlama Müdürü Surányi Gáborda hazır bulundu.

Surányi Gábor Ravago Grup Ravaber Hungary Kft. firmamız Türk Belçika ortaklığındaki bu tesis bölgede en büyük yatırımdır. Yaklaşık 15 yıldır Macaristanda faaliyet gösteren Ravago Grup Türkiyede kurulan ortaklığını Macaristanda  Alsózsolcá şehrine taşıdı. Yalıtım sisteminde büyük bir öneme sahip taş yünü bundan böyle Avrupa ülkesi Macaristanda Türkler tarafından üretilecektir. Yapılarda ısı yangın ses ve nem yalıtımında kullanılan taşyünü ürünlerini 90 kişiden fazla insan istihdamı ile gerçekleştireceğiz. Fabrika ve makina parkurumuzun 85inin tamamladık. 16 Hektarlık araziye sahip üretim tesisimizde Kayseriden gelecek bir takım makinalarla fabrikamızın 2020 yıl ilk çeyreğinde üretime başlaması için yüksek tempoda çalışıyoruz.. Fabrikada istihdam edilecek işçilerin yerel bölgeden sağlanması için gerekli ön hazırlıklarımız yaptık. Tabiki ustalarımız Türkiyeden gelecek. Üç vardiya olarak fabrikamızda üretim yapacağız dedi. BÖLGEMIZ HEM YEREL HEMDE ULUSLARARASI LOJISTIK MERKEZDIR Macaristan Hükümeti FİDESZ Partisi Milletvekili Csöbör Katalin Davetime icabet ettiğiniz için size çok teşekkür ederim. Özellikle Fahri Konsolosumuz Osman Şahbaza Konsolosluk bölgesi olan Kayseriden böylesi nitelikli yüksek istihdamlı ve büyük yatırımı şehrimize kazandırdığı için çok teşekkür ederim. Bölgemiz Miskolc Alsózsolcá hem yerel hemde uluslararası lojistik merkezdir. Bu ise bölgemizdeki yatırımcıların işini çok kolaylaştırmaktadır. Hali hazırda bölgemizde yatırıma müsait olan birçok arazi ve binalar bulunmaktadır. Hayvan yetiştiriciğine müsait olan arazilerimiz bulunmaktadır. Daha çok Türk ve özellikle de Kayserili yatırımcının buralarda yatırım yapabilmesi için kendi adıma bütün bürokratik resmi işlerin kolaylaştırılmasında çaba göstereceğim. Ticari ilişkilerimiz şüphesiz dostluğumuzu pekiştirmektedir. Avrupada Türkiye bize her zaman güvenebilir. Eğitim ve kültürde de birlikte çok güzel imzalar atabilmeliyiz. Mesela ortak bir üniversite kurabiliriz. Tıp alanında bir eğitim üniversitesi kurulması benim en büyük hayalimdir.  dedi. BU GÜZEL ILIŞKILERIN ARTARAK SÜRECEĞINE INANCIM TAMDIR

Fahri Konsolos Osman Şahbaz ise Kayseri ve Miskolc kardeş şehir antlaşmalarının yapılmış olduğunu Erciyes Üniversitesi ve Miskolc üniversitelerinin ve Ticaret Odalarının de kardeşlik anlaşması imzaladığından bahsetti. Şahbaz Kayseri şehri sanayi ticaret sağlık tarihi ve turizm şehri olmasından dolayı cazip imkanlar şehridir. Kayseri ülkede bulunan birçok ağır sanayisini de içinde barındırmaktadır. Üniversiteleri hastaneleri sanayisi ve turizmi ile Kayseri sürekli gelişmektedir. Miskolc ile kardeş şehir olan Kayseri her alanda Macaristan için cazip fırsatlar şehridir. Birlikte birçok yeniliklerin altına imza atacağımızı inanıyorum. İki ülke yöneticileri ve iş insanları da her alanda birlikte güçlü adımlar atmaktadır. İkili sıcak ilişkilerimiz ülkelerimizde karşılıklı yatırımlara şüphesiz ivme kazandıracaktır. Ayrıca Kayseri ve Miskolc arasındaki bu güzel ilişkilerin oluşmasında Büyükelçi Kiss Gábora Miskolc Belediye Başkanı Dr. Kriza Ákosa Bölge Valisi  Demeter Ervine dönemin Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhasekiye ve tüm emeği geçen yetkililere ayrı ayrı teşekkürü bir borç biliyorum. Bu güzel ilişkilerin artarak süreceğine inancım tamdır  dedi. Macaristan Avrupa İlişkileri Komite Üyesi ve Milletvekili Csöbör Katalinin makamında gerçekleşen ziyaret sonrası Csöbör ve Şahbaz karşılıklı hediyeleşti.

Futbolunda konu edinildiği buluşmada Osman Şahbaz  Csöbör Kataline Türk milli takımı formasını ve Konsolosluk Plaketi takdim etti. Miskolc- Alsózsolcá doğumlu olan milletvekili Csöbör Katalin de şehrini temsilen Alsózsolcá futbol takımının formasını Konsolos Osman Şahbaza takdim etti.

16 Temmuz 2019 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.