Bir açıklamada Hasan Serdar Baykal'dan ''Algı Operasyonu yapılıyor''

Suçlamalara maruz kalan dönemin belediye başkanları Ali İnci ve İrfan Püsküllü, belediye meclis, encümen üyeleri ve ilgili belediye personellerle ilgili olarak Hasan Serdar Baykal, Hendek Belediyesinde deprem başlıklı haberlerin gerçeği yansıtmadığını, yapılmak istenenin algıdan ibaret ve yargılamayı etkilemeye matuf olduğunu belirterek kamuoyuna açıklamalarda bulundu. Serdar, yaptığı açıklamasında;

MASUMİYET KARİNESİ HİÇE  SAYILMIŞTIR

Son günlerde ilçemizin gündemine oturtulmaya çalışılan ve yazılı basında masumiyet karinesi hiçe sayılarak ( kişi mahkemece suçlanmadan toplum nazarında suçlu ilan edilmesi) haberlere konu yapılması, bu haberlerin üçüncü şahıslarca kaynak gösterilerek ( minareyi çalan kılıfını hazırlamıştır!) başlıklarıyla kamuoyuna duyurulması hakkaniyet ölçüleri dışında olup iftirayı çağrıştırmaktadadır.

BURASI BİR HUKUK DEVLETİDİR

Bahse konu olan ve geçmiş dönem belediye başkanlarımız ve belediye çalışanlarımız hakkında İçişleri Bakanlığınca soruşturma izninin verilmiş olmasını bu aşamada böylesi ifadelerle kamoyuna aktarmak gazetecilik etik ilkeleri ile de ters düşmektedir. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir ve suç işleyen mutlak suretle cezalandırılır. Ancak ortada bir mahkemece mahkumiyet kararı olmaksızın yapılan algı operasyonları ile yapılmak istenen haklarında soruşturma izni verilen kişilerin hakları hiçe sayılarak kamuoyunda mahkum edilmelerinin hiçbir insani ve izani tarafı yoktur.  Kişilerin dönemleriyle ilgili savunmalarını beklemeksizin kamu önünde linç ettirmeye matuf iddia, itham ve yanlı haberler esasında haberi yapanların algı oluşturma çabalarından başka bir şey değildir. 

MECLİS KARARI VAR

Şikayetin ana konusu satılan yerlerin meclis kararı olmaksızın satıldığı haberlerde konu edilmiş olsa da gerçek bunun tam aksidir. Kaldı ki bu süreler zarfında rutin işlem olarak  belediye mülki müfettişlerce denetlenmiştir. Teftişlerde bir olağanüstülük yaşanmamıştır. Eğer yaşansaydı ve iddia edildiği gibi satışların kanunsuz olduğu ortaya çıkar, durum mahkemeye intikal eder ve gerekli cezai müeyyideler uygulanırdı. Bu konuda bir mahkeme kararı var mı? Yok…

KARARI MAHKEME VERECEKTİR

Belediyemizin envanterindeki kayıtlarda , meclis zabıtlarında encümen kararı ve meclis kararı ortadadır. Kaldı ki meclisin eskisi yenisi olmaz. Alınan bir meclis kararının aksine meclisten ikinci bir karar çıkmadıkça eski tarihli olan yetki aynen geçerlidir. Bu olgu gözardı edilerek kişilere sui zanda bulunulmakta dır.Konunun özüne bakıldığında esasta bir hata olmamakla birlikte usul yönünden hatalar bulunabilir. Bunlarda hukuk yoluyla düzeltilebilecek düzenlemelerdi. Bu cihetle kamuoyunun bilgisine sunulan yanlı haberler gerçeği ifade etmemekte olup iftira ve iddialardan ibarettir. Bir suç varsa da yoksa da bunu belirleyecek olan Türk hakimleri Türk Mahkemeleridir. Hiç kimse kendini bunun yerine koymasın. 

MAĞDURİYETİN ÖNÜNE GEÇİLDİ

1999-2015 yılları arasında yerel iktidarın başında olan ve sayısız hizmetlere imza atan belediye başkanlarımızın 18. Madde uygulamaları hukuk  ve hakkaniyet yönünden değerlendirilmelidir. Eleştiriye konu işlemler, vatandaşın resmi işlemlerini yapamamasına,  ruhsat alamamasına, arazi üzerinder işlem yapamamasına , bankalarla ilgili bütün işlemlerin durdurulmasına vesile olunmaması  için yapılan işlemlerdir. Eğer böyle bir işlem yapılmamış olsaydı belediyemizin hissedar olduğu binlerce metrekare yerlerin sahipleri olan vatandaşlarımız yıllarca hiçbir işlem gerçekleştiremeyecekler, ruhsat alamayacak, evine doğalgaz, elektirik, kanalizasyon çektiremeyecek, yerinin üzerinde ipotek bulunduğundan bahis ile kredi çekemeyecek, satış yapamayacak bu durumda vatandaşlarımız mağduriyet yaşayacaklardı. Sırf vatandaşlarımız mağduriyet yaşamaması için yapılan bu girişimin haberlerde bir yolsuzluk varmış gibi bir hüviyet büründürülmesi algı operasyonundan başka bir şey değildir.

 

DEVİRLER HİMPAŞ ŞİRKETİNE NEDEN, NİÇİN YAPILDI

Bahse konu olan dönem içerisinde  belediyemizce uygulanan 18. Madde uygulamaları sonrasında küçük  hisseler belediyemiz ukdesine geçmiştir.  O dönem içerisinde belediyemizin SSK+Vergi borçları olması vesilesi ile, belediyenin yalnız bahse konu olan hisseli yerlerin dışında da belediyenin tüm varlıklarına   her an hacizle karşı karşıya olunması nedeniyle tüzel kişiliğe sahip belediyemizin bir kuruluşu olan, hissesinin % 100 ‘ü belediyemize ait olan ve SSK-Vergi borcu bulunmayan HİMPAŞ şirketine devri sağlanmıştır. ( 17/12/2012) Kamu borçları ( 04/11/2014)’de vergi ve SSK borçlarını yapılandırma yaparak borçların iller bankasına  devri yapıldı. Belediye borçsuz duruma gelmiş ve haciz kıskacından çıktında  18 Nisan 2016’da  tekrar belediyeye devirler  yapılmıştır.

ALIŞ-SATIŞ FİYATLARI ORTADADIR

Kamunun zarar uğratıldığı iddiası doğru değildir. HİMPAŞ şirketinin % 100 sermayesi belediyenindir. HİMPAŞ o dönem iki farklı kurumdan arsa almıştır. Biri Maliye diğeri Belediyedir.  Maliyeden alınan arsanın metrekaresi 500 bin tl’den, Belediyeden alınan arsanın ise 1 milyondan aldı. İki arsa yan yanadır. Arsaların pafta numaraları 171/1- maliye, 171/2 Belediye.  Aradaki farka bakıldığında bir kayıp değil bilakis bir kazanım olduğu ortadadır. 

 Kamuoyunun bilgisine sunulur.

09 Ağustos 2019 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.