İlimizde Habersiz Deprem Tatbikatı Gerçekleştirildi

İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu tarafından 'Afetlere Hazırlık Yılı' tanıtımında duyurulan habersiz tatbikatlar kapsamında İlimizde 'Habersiz...

+1
Haber albümü için resme tıklayın

İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu tarafından 'Afetlere Hazırlık Yılı' tanıtımında duyurulan habersiz tatbikatlar kapsamında İlimizde 'Habersiz Masabaşı Deprem Tatbikatı' gerçekleştirildi.

Sakarya merkezli bir deprem senaryosu ile habersiz tatbikatın talimatını veren Vali Ahmet Hamdi Nayir, talimat sonrası AFAD İl Müdürlüğünde gerçekleştirilen Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu Toplantısına da başkanlık etti.

TAMP il planından sorumlu hizmet gruplarının intikal ve operasyon becerilerinin sınandığı tatbikat çerçevesinde düzenlenen toplantıya Vali Ahmet Hamdi Nayir’in yanı sıra; AFAD Başkan Yardımcısı Hamza Taşdelen ve AFAD Müdahale Dairesi Başkanı Abdulkadir Tezcan ile İl Koordinasyon üyeleri katıldı.

Özellikle riskli fay hattı üzerinde yer alan İllerimizde bu gibi Habersiz Masabaşı Deprem Tatbikatlarını öncelikli olarak gerçekleştirdiklerini belirten AFAD Başkan Yardımcısı Hamza Taşdelen, Sakarya’daki senaryoda da hem teşkilatlarındaki hem de ilgili birimlerdeki hazırlıkları kontrol etme imkânı bulduklarını ve bu konuda başta Sayın Valimiz olmak üzere ilgili kurum-kuruluş yetkilileri ile de istişarelerde bulunduklarını söyledi.

İlimizde meydana gelebilecek herhangi bir depreme hazırlıklı olmamız gerektiğine işaret eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “AFAD Başkan Yardımcımız Hamza Taşdelen ve AFAD Müdahale Dairesi Başkanı Abdulkadir Tezcan’ın da katılımıyla habersiz deprem tatbikatı gerçekleştirdik. Şehrin afet müdahalesine hazırlık kapasitesi, yetenekleri ve becerilerinin imtihan edilmesi bakımından bu tatbikat çok büyük bir önem taşımaktadır. Depremin ya da afetin ne zaman geleceğini bilemeyiz. Afet ve acil durumlarda ihtiyaç duyulan hizmetlere göre oluşturulan ve Yerel Düzey Afet Müdahale Planında bulunan Hizmet Gruplarının, görev ve sorumlulukları çerçevesinde afetin yönetileceği noktaya intikal sürelerini görmüş olduk” dedi.

Vali Ahmet Hamdi Nayir ayrıca, tatbikat sonuç raporunun hazırlanarak eksikliklerin tespit edilip gereken çalışmaların yapılacağını da sözlerine ekledi.

Ekli Dosyalar

06 Eylül 2019 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.