Gaziler Günü Hendek’te törenle kutlandı

19 EYLÜL GAZILER GÜNÜ NEDENIYLE HENDEK CUMHURIYET ALANINDA TÖREN DÜZENLENDI. Hendek Cumhuriyet Alanı Atatürk Anıtı önünde gerçekleşen törene Kaymakam...

+8
Haber albümü için resme tıklayın

19 EYLÜL GAZILER GÜNÜ NEDENIYLE HENDEK CUMHURIYET ALANINDA TÖREN DÜZENLENDI.

Hendek Cumhuriyet Alanı Atatürk Anıtı önünde gerçekleşen törene Kaymakam Fatih Kaya Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu Askerlik Şubesi Başkanı Asteğmen Erkut Bozkurt İlçe Emniyet Müdürü Şevket İlhan Kuvayi Milliye Onursal Başkanı Rüştü Çürüksulu  Muharip Gaziler Derneği Başkanı Ferhat Albayrakoğlu Hendek Kuvayi Milliye ve Mücahitler Derneği Başkanı Mustafa Baş daire amirleri  siyasi parti temsilcileri STK temsilcileri gaziler öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Atatürk Anıtına çelenklerin koyulması ile başlayan tören saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla devam etti.

Gazilik ve Mareşal

Törende Askerlik Şubesi Başkanı Asteğmen Erkut Bozkurt günün anlam ve önemine hitaben yaptığı konuşmasında Bugün her karışı şehit kanlarıyla sulanmış mukaddes vatan topraklarının savunulması uğruna hayatlarını feda etmeyi göze alarak gazilik onuruna erişen kahramanların kıvanç günüdür. Bugün aynı zamanda sergilediği komutanlık dehası cesaret ve kahramanlığın milletimizce takdir edilişinin bir nişanesi olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürke Gazilik ünvanı ve Mareşal rütbesinin verildiği gündür. Gazilik Türk Vatanseverliğinin Türk Kahramanlığının Türk fedakarlığının yaşayan destanı gazi ise bu destanı yazan kahramandır. Ulu Önder Atatürkte Gazi ünvanı ile anılmaktan büyük bir gurur ve şeref duyduğunu şu sözlerle ifade etmiştir. Kahraman Türk ordusu sizin kahramanlığınızla kazanılan büyük zaferin millet tarafından takdimine delalet eden bu unvan ve rütbeyi ancak size izafe ederek bütün askerlik hayatımın en büyük iftiharı olarak taşıyacağım diyerek gazilere seslendi.

ŞEHITLER VE GAZILER

Asteğmen Bozkurt Ulusumuzu birbirine bağlayan değerlerin başında tarih sayfalarına altın harflerle yazılan kahramanlıklar toprak bayrak ve vatan uğruna verilen canlar gelmektedir. Dünyanın en hassas bölgelerinden birinde yer alan ülkemiz bölgede bir istikrar unsuru ve uluslararası toplumun saygın bir üyesi olarak birlik ve beraberliğin bütün tehditlere rağmen sürdürülebiliyor ve bu güzel topraklarda bağımsız şerefiyle yaşayabiliyorlarsa bunu aziz şehitlerimize ve siz gazilerimize borçluyuz. Bu duygu ve düşüncelerle bu kutsal topraklar üzerinde bağımsız ve şerefle yaşamamızı siz kahraman gazilerimize borçlu olduğumuzun bilincinde olarak başta ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmetle anıyor hayatta olan gazilerimize şükran ve saygılarımızı sunuyoruz dedi.

EBEDI BAŞKOMUTAN

Muharip Gaziler Derneği Başkanı Ferhat Albayrakoğlu da bir konuşma yaparak 1. Dünya Şavaşı sonrasında Vatanımızı bölerek parçalamak isteyen düşmen dört bir yandan topraklarımızı işgal etti. Tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamış esarete alışık olmayan Türk Milletinin bu işgale dur diyeceği şüphesizdi. Anadoluda çıkan Milli Mücadele kıvılcımları Sakaryada Dumlupınarda alev topuna dönüşerek bir volkan gibi patlamıştır. Sakarya Meydan Muharebesinin mimarı muzaffer ve ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürke 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Mareşal rütbesi ile Gazilik ünvanı verildi. Gaziler Günü olarak kutladığımız 19 Eylül aynı zamanda Türkiye Muharip Gaziler Derneğinin de kuruluş günüdür. Ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını tüm şehitlerimizi ve aramızdan ayrılan gazilerimizi saygıyla anar hayatta olan gazilerimize sağlık ve mutluluk dilerim dedi.

Konuşmaların ardından  öğrencilerin okudukları şiirlerle tören sona erdi.

Ekli Dosyalar

19 Eylül 2019 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.