HAYVANCILIKTA PROFESYONELLEŞME ZAMANI

Her işte olduğu gibi hayvancılıkta da gelecek profesyonel yetiştiricilerin elinde olacaktır. Ülke olarak profesyonel yetiştiricileri artırdıkça hayvan...

Her işte olduğu gibi hayvancılıkta da gelecek profesyonel yetiştiricilerin elinde olacaktır. Ülke olarak profesyonel yetiştiricileri artırdıkça hayvancılıktaki her türlü verim sütetyumurtabalık v.b.paralelinde artacaktır. Bu da yetiştiricilerin karlılığını artıracaktır. Karlılık artıkça sektöre olan bağlılık ve de gençlerin sektöre  yönelmesi artacaktır. Halk bu sayede  daha çok hayvansal gıdaya ulaşacak. Her türlü hayvansal ürünün İhracatı da tekrar gündeme gelecektir. Hayvancılığa bağlı birçok sektör ekonomik açıdan yeniden canlanacaktır.

Hayvancılık sektöründe işletme sahiplerinin ya da işletme personelinin yapmış olduğu üretim esnasında yapılan birçok bilinçsizce  yanlış uygulamalar hayvancılık işletmesini bazan çok ciddi zararlara neden olmaktadır. Örnek verilecek olursa üretici küflü silajı işletmedeki hayvanlara verip hastalanan hayvanların bir kısmının ölümüne yol açabiliyor. Ya da işletmedeki hayvanların sağım hijyenine uymayarak hayvanların süt verimini ortadan kaldırabiliyor. Bu örnekleri çoğaltabiliriz. Bu zararlardan ötürü işletme zaman zaman kapanma noktasına kadar geliyor. İşletme sahibinin yeterli birikmiş sermayesi yoksa kapatıyor. Kapanan her işletme ülke kaynaklarının maalesef heba olmasına yol açmaktadır.

Üreticilerin eğitiminde Üniversiteler, Halk eğitim merkezleri, Veteriner Hekim odaları açacakları kurslarla değişik alanlarda binlerce üreticiyi eğitebilirler. Eğitimin sonuçları ileriki zamanlarda ortaya çıkacaktır. Buradan eğitimden amaç üreticiyi doğru bilgilendirmek kalifiye bir eleman olarak üretime yöneltmektir.

Devletin yapacağı yasal düzenlemelerle sayısal olarak 10 ya da 20 başın üzerindeki işletmelerde sığırkoyunkeçiarıbalık tavuk v.b. türlerde bu tip kurslar zorunlu hale getirilebilinir. Ayrıca yeni gelişmelerden haberdar etmek için devamında bu kurslar üç ya da beş yılda bir kez tekrar edilebilinir.

Bu yöntemle ülke kaynakları boşu boşuna heba edilmediği gibi üreticinin karlılığı artıkça hem üretici kazanacak hem de ülke kazanacaktır.

SAYGILARIMIZLA.

Mustafa YILDIZ

Veteriner HEKİM

23/09/2019

Ekli Dosyalar

24 Eylül 2019 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.