KÖPEKLERDE UYUZ HASTALIĞI İNSANLARA GEÇER Mİ?

  Çevremizde gerek sahipli gerekse sokak köpeklerinde uyuz hastalığı maalesef görülür.Önce uyuz hastalığı hakkında kısa bir bilgi verelim.Uyuz hastalı...


  Çevremizde gerek sahipli gerekse sokak köpeklerinde uyuz hastalığı maalesef görülür.
Önce uyuz hastalığı hakkında kısa bir bilgi verelim.
Uyuz hastalığı bir ektoparaziter (dış parazit) hastalıktır. En çok belirtilerini  deride ayrıca kulakta da gözükür. İnsanlar köpeklerdeki tüy döküntülerini görünce hemen bu uyuz hastalığına yakalandı diye söylenseler de köpeklerde tüy dökülmesine neden olan birçok hastalık mevcuttur. Örneğin, mantar, alerji,  malassezia,  pachydermatis v.b. bu hastalıklardan onlarca  sayabiliriz.

   Köpeklerde uyuz hastalığı bir cilt hastalığıdır. Üç çeşiti mevcuttur. Sarcoptes, demodex, otodeks her üçünün de etkenleri farklıdır. Fakat aynı hastalığı yaparlar. Sarcoptes ve de demodex gövdede deri hastalığı yaparken otodeks hastalığı kulakta yapar.Uyuz etkenleri canlı ve de hareketli canlılardır. Temasla bir canlıdan diğer bir canlıya geçebilirler. Bu sayede ektoparaziter yaşama devam ederler. Bu arada uyuzlu köpekle kontrolsüz tamasa geçen köpeğin sahibi de uyuzdan nasibini alır.Uyuz hastalığıyla karşı karşıya kalır.
O kadar korkmayın.Yaşadığımız bu çağda biraz uzun süren çok güzel tedavi yöntemleri mevcuttur. Çok geç kalmadan hayvan sahibi kendi doktoruna, köpeği de en yakın veteriner hekime götürmesi hastalığın çok yayılmadan kontrol altına alınmasını, tedavi başarı şansını artırmış olacaktır.

Mustafa YILDIZ

Veteriner HEKİM

21/10/2019   

21 Ekim 2019 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.