Vali Nayir Uğur Balkuv Triko Fabrikasında İncelemelerde Bulundu

Cuma günlerini sanayi kuruluşları ziyaretlerine ayıran Vali Ahmet Hamdi Nayir, bu hafta Geyve Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren Uğur Balku...

+14
Haber albümü için resme tıklayın

Cuma günlerini sanayi kuruluşları ziyaretlerine ayıran Vali Ahmet Hamdi Nayir, bu hafta Geyve Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren Uğur Balkuv Triko Fabrikasını gezdi.

Üretim Faaliyetlerine İlişkin Bilgiler Aldı”

Geyve Kaymakamı İlyas Memiş ve Belediye Başkanı Murat Kaya’nın da eşlik ettiği ziyarette Fabrika Müdürü Ayhan Yurtdagül tarafından karşılanan Vali Ahmet Hamdi Nayir, üretim faaliyetleri ve fabrikanın genel durumu hakkında bilgiler aldı.

Ürünlerin Tamamı İhraç Ediliyor”

Sayın Valimizi ağırlamaktan onur duyduklarını ifade eden Müdür Yurtdagül, 1986 yılında iş adamı Uğur Balkuv tarafından kurulan fabrikanın 1993 yılında ihracata başladığını, bugün dünyaca ünlü birçok marka ile çalışmakta olup üretiminin tamamının yaklaşık 40 ülkeye ihraç edildiğini, örgü, dikim ve finisajda en son teknolojiler ile üretim yapan ve ikisi İstanbul’da, biri Geyve’de olmak üzere üç yerde hizmet veren firmanın yıllık üretim kapasitesinin 5 milyon 500 bin adet olduğunu, 2018 yılında 9 milyon 439 bin 592 euro ihracat rakamına ulaştıklarını, 2019 yılında şuana kadarki hacmin de 5 milyon 752 bin 120 Euro olduğunu, 15 bin m2 kapalı olmak üzere 35 bin açık alana sahip Geyve’deki fabrikada genellikle bölge insanlarından oluşan 650 kişinin, İstanbul’daki ile birlikte toplam bin 300 kişinin istihdam edildiğini, çalışanlarının yüzde 70’inden fazlasını kadınların oluşturduğunu, İstihdam Seferberliği kapsamında bu yıl içerisinde ilave istihdam sağladıklarını, özellikle İŞKUR destekleri ile SGK prim teşviklerinin rekabet güçlerini artırdığını ifade etti.

Üretim Tesisini Gezdi”

Fabrikadaki dikim ve üretim alanlarını gezerek trikoları inceleyip bilgiler alan Vali Ahmet Hamdi Nayir, çalışanlarla bir süre sohbet edip kolay gelsin dileğinde bulundu.

Çarşamba Gününü Okullara Cuma Gününü Sanayi Kululuşlarına Ayırdık”

Her hafta Çarşamba günleri bir okulu gezdiklerini, her Cuma günü de sanayi kuruluşlarını ziyaret ettiklerini ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Okul gezilerinde çocuklarımızın enerjisinden faydalanarak geleceğe dair hayallerini dinleyip nasihatlerde bulunuyoruz. Onların saflığından, temizliğinden, masumluğundan bazı şeyler kapmaya çalışıyoruz, öğretmenlerimize de bu önemli ve meşakkatli yolda hem destek hem de bir heyecan vermeye çalışıyoruz.

İyi ki Varsınız”

İlimizde yatırım yapan, istihdam, katma değer oluşturan sanayici ve iş adamlarımızın da bu tür ziyaretlere ihtiyacının olduğunu düşünüyoruz. ‘Biz bir şeyler yapıyoruz, ancak kimse bizleri ziyarete gelmiyor, bizi görmüyor’ düşüncesine kapılmamaları için onlara destek olup, fikir alışverişinde bulunarak bizim de bir farkımızın olduğunu göstermek istiyoruz. Firmalarımızı gezerken iş adamlarımıza, girişimcilerimize ‘İyi ki varsınız’ derken, onlardan güzel geri dönüşümler alıyoruz, buradaki üretim heyecanına ortak olup, yönetim çarkımızın üretim çarkına da olumlu tesirleri olduğunu düşünüyoruz.

Sizler Zoru Başarmayı Seviyorsunuz”

Sanayicilerimiz zoru başaran insanlardır, mutlaka hepsinin bir hikayesi vardır, buraya gelene kadar çok engebeli yollardan geçmişlerdir. Ancak zorluklara göğüs gerip engelleri aşmaya çalışmak, sanırım onlar için alışkanlık haline gelmiştir. Sizlerin alıştığınız bu işi yapmadığınız taktirde rahat edemeyeceğinizi iyi biliyoruz. Elbette yatırım yapmadan para kazanmanın çok daha kolay yolları vardır, ancak siz bu yolu değil, üretmeyi ve ülkenize, şehrinize hizmet etmeyi benimsemişsiniz” dedi.

Uğur Balkuv Triko firması gibi işletmelerimizin üretim ve istihdam alanındaki gayretlerini takdirle karşıladıklarını, özellikle kadınlarımızın istihdamına göstermiş oldukları hassasiyetin önemli olduğunu belirten Vali Nayir, fabrika yöneticilerini tebrik ederek başarılar diledi.

Beyazıt Köprüsü ve Müzeyi Gezdi”

Fabrika gezisi sonrası İkinci Beyazıt Köprüsünde incelemelerde bulunan Vali Ahmet Hamdi Nayir, Kurtuluş Savaşını fiilen başlatan ilk komutan olarak tarihe geçen ve savaş boyunca önemli görevler üstlen Ali Fuat Cebesoy’un kabrinde de dua etti. Daha sonra içerisinde Kurtuluş Savaşında görev almış kişilere ait fotoğraflar, Amasya, Erzurum ve Sivas kongre metinleri, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün el yazısı ile yazılmış 10. Yıl Nutku fotokopileri, Kuvayı Milliye dönemine ait kronoloji ve duvarlara asılı haritaların sergilendiği Ali Fuat Paşa Kuvayı Milliye Müzesini gezen Vali Nayir, müzedeki eserleri de inceledi.

Müzenin tarihi hakkında bilgiler veren Belediye Başkanı Kaya, 30 Ekim 1989 tarihinde Kuvayı Milliye ve Ali Fuat Cebesoy Müzesi olarak ziyarete açılan müzede 26 etnografik, 47 arşiv vesikası olmak üzere toplam 73 adet eser bulunduğunu ifade etti.

Ekli Dosyalar

25 Ekim 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.