Sakarya valiliği ‘‘Deprem İstasyonunda şaşırtan görüntü’ haberine açıklama yaptı

İlimizde Yayınlanan bazı basın organlarında ‘‘Deprem İstasyonunda şaşırtan görüntü’ ’İşte Depremde bu kadar hazırız’ ’dedirten Görüntü’ ’şeklinde hab...

İlimizde Yayınlanan bazı basın organlarında ‘‘Deprem İstasyonunda şaşırtan görüntü’ ’İşte Depremde bu kadar hazırız’ ’dedirten Görüntü’ ’şeklinde haberler Valiliğimizce incelenmiş olup, aşağıdaki açıklamaya ihtiyaç duyulmuştur.

Bilindiği üzere İlimizin tamamı 1.derece deprem bölgesindedir. Söz konusu olabilecek muhtemel depremler dikkate alınarak, topyekün depreme hazırlık amacıyla İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğümüzce örnek proje kapsamında; Tüm Kamu kurum, kuruluş ve vatandaşlar tarafından Deprem anında ilk müdahalenin yapılabilmesi için gerekli olan asgari malzemelerin bulundurulması amacıyla, Tüm Kamu Kurum ve Kuruluşlarımızın konuşlandığı alanlarda içerisinde demir testere, balyoz, tel makası, kazma ,kürek, baret, sedye, yağmurluk, battaniye, kriko ve iş tulumu gibi malzemelerin bulunduğu Deprem Müdahale Dolabı bulundurulması uygun görülmüştür. Bu dolap ve dolaptaki malzemeler profesyonel ekipler tarafından kullanılacak malzemeler olmayıp, Kamu kurumu personelleri ya da vatandaşlar tarafından ilk anda kullanılacak malzemelerdir.

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğümüzce örnek proje kapsamında yapılan bu uygulama ile ilgili kamu kurum ve kuruluşlarımızdan İl Müdürlüğümüze olumlu dönüşler olmuş ancak uygulamada eksiklikler olduğu anlaşılmıştır, Afet Müdahele Dolapları ile ilgili gerekli incelemeler yapılacak ve noksanlıklar süratle tamamlattırılacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Ekli Dosyalar

29 Kasım 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.