GELECEKTE HAYVANCILIK NASIL OLACAK

Küresel tarımda insan sağlığı geçim kaynakları ve çevre üzerinde derin etkileri olan bir devrim yaşanıyor.  Gelişmekte olan ülkelerde nüfus artışı, k...

Küresel tarımda insan sağlığı geçim kaynakları ve çevre üzerinde derin etkileri olan bir devrim yaşanıyor.

 Gelişmekte olan ülkelerde nüfus artışı, kentleşme ve gelir artışı, hayvansal kaynaklı gıda talebinde büyük bir artışa neden olmaktadır.

 Milyarlarca insanın diyetlerindeki bu değişiklikler, birçok kırsal yoksulun refahını önemli ölçüde artırabilir. Hükümetler ve sanayi, tüketici talebini karşılayacak, beslenmeyi artıracak, onlara en çok ihtiyaç duyanlara doğrudan gelir artışı fırsatları getirecek ve çevresel ve halk sağlığı stresini hafifletecek uzun vadeli politikalar ve yatırımlarla bu sürekli devrime hazırlanmalıdır.

Bu stratejiyi gerek biz vatandaşlar gerekse devlet yetkilileri geleceği planlarken yukarda paylaştığım doneleri herkesin dikkat etmesi önce kendi menfaatlerine sonra ülke menfaatlerine olumlu yönde etkileyecektir.

Türk insanı gerekli önemi bu sektöre verirse dünyaya ihracat imkanı çok ve de gelecekte nüfus artışına bağlı olarak her geçen yıl ihracat kapasitesi artarak devam edecektir.

Sektörle ilgili birçok yan sektör hayvansal üretime bağlı olarak gelişecektir. Paralelinde işsizliğin azalmasına ciddi anlamda katkıda bulunacaktır. İnsanımız şehrin tüm olumsuzluklarından kurtulmuş olacaktır. Gerek çevre kirliliği, gerekse ses kirliliği v.b. her türlü olumsuzluktan uzaklaşacak. Mutlu huzurlu bir yaşantısı olacak.

Gelecekte ülkemize, halkımıza sağlıklı ,mutlu güzel günler dilerim.

Mustafa YILDIZ

Veteriner HEKİM

09/03/2020

Ekli Dosyalar

09 Mart 2020 - Bilim- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.