OKULLARIMIZIN DEZENFEKTE İŞLEMLEMLERİ TAMAMLANIYOR

 Hendek   İlçemizde eğitim-öğretim faaliyeti sürdüren tüm okul kurumlarımızın korona virüs ve diğer grip virüslerine karşı dezenfekte süreci devam et...

+5
Haber albümü için resme tıklayın

 Hendek   İlçemizde eğitim-öğretim faaliyeti sürdüren tüm okul kurumlarımızın korona virüs ve diğer grip virüslerine karşı dezenfekte süreci devam etmektedir.

   Hasta bireylerin öksürmeleri aksırmaları ile ortama saçılan damlacıkların solunması ile virüsler bulaşabilir. Hastaların solunum parçacıkları ile kirlenmiş yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yıkanmadan yüz, göz, burun veya ağıza götürülmesi ile de virüs alınabilir. Kirli ellerle göz, burun veya ağıza temas etmek risklidir. Bu risklerden korunmak için; el temizliğine dikkat edilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır. Antiseptik veya antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.  Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir. Hasta insanlarla temastan kaçınmalıdır (mümkün ise en az 1 m uzakta bulunulmalı).  Özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller sık sık yıkanmalıdır.  Bugün için ülkemizde sağlıklı kişilerin maske kullanmasına gerek yoktur. Herhangi bir viral solunum yolu enfeksiyonu geçirmekte olan kişinin öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağzını tek kullanımlık kağıt mendil ile örtmesi, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içini kullanması, mümkünse kalabalık yerlere girmemesi, eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve burnunu kapatması, mümkünse tıbbi maske kullanması önerilmektedir.  

  Bu kapsamda okullara hastalık konusunda gerekli bilgilendirme yapılmaktadır. Okullarımız tedbir almaktadır.

Ekli Dosyalar

18 Mart 2020 - Sakarya haber


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.