CORONA VİRUS BELASI NEDENİYLE EVDE KALMAK ZORUNDA KALANLARA EVCİL HAYVAN BESLESİNLER

Dünyada ve de ülkemizde ,mevcut olan corona virüse karşı alınacak en güzel tedbir evde kalmaktır.Ataerkil ailelerde evde yaşlılar ,çocuklar ,yetişkinl...

Dünyada ve de ülkemizde ,mevcut olan corona virüse karşı alınacak en güzel tedbir evde kalmaktır.Ataerkil ailelerde evde yaşlılar ,çocuklar ,yetişkinler mevcut.Bunun yanında yalnız yaşayan on binlerce belki de yüzbinlerce insanımız var.Yalnızlık çok zor bir durumdur.Bu durumu yaşayanlar daha iyi bilir.Corona virüs yüzünden zorunlu olarak komşuluk ilişkileri bitti.Sosyalleşmek için dışarıya çıkmak belli yaş grubunda yasak .Sosyalleşme bu günlerde corona virüs nedeniyle kalmadı.Yalnızlık ise Allaha mahsustur.

İnsanlar yalnızlıklarını gidermek için yaşadıkları ortama uygun kuşlar (muhabet , kanarya,papağan v.b.) ya da kedi

besleyebilirler.Su kablumbağası,balık ya da, evleri müsaitse evde, değilse bahçeleri müsaitse bahçede köpek besleyebilirler. Bu can dostlarını besleyerek yalnızlıklarına bir ölçüde de olsa çözüm olabilir.Tabiki en güzeli komşuluk ya da sosyal etkileşim.Corona virüs tedbirleri maalesef buna izin vermiyor.Ayrıca belli yaşın üzerindekiler bilirler .Eski deyimlerden , komşulukla ilgili, ‘’komşu komşunun küllüne muhtaçtır’’.Bu söylemde komşuluk ne yazık ki kalmadı.Özellikle ,eski komşuluklardan büyük şehirlerde ya da kentleşmenin yoğun olduğu yerlerde eser kalmadı.Kısmen köylerde komşuluk devam ediyor.Gerçi son sürat köyden kente göç devam ediyor.Anlayacağınız komşuluk kavramı tarihin derin sayfalarına gömülecek.

Coronavirüsn yaşamış olduğumuz bu zor günleri ,psikolojimizde bozulmadan evcil hayvan besleyerek atlatabiliriz.Halkımıza güzel sağlıklı,mutlu günler dilerim.

Mustafa YILDIZ

Veteriner HEKİM

6/04/2020

Ekli Dosyalar

06 Nisan 2020 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.