İl Hıfzıssıhha Kurulu 02/06/2020 kararları

T.C. SAKARYA VALİLİĞİ İL HIFZISSIHHA KURULU KARARI (“Kent İçi Ulaşım Araçları (Minibüsler, Dolmuşlar, Halk Otobüsleri, Belediye Otobüsleri ve Diğerle...

T.C. SAKARYA VALİLİĞİ İL HIFZISSIHHA KURULU KARARI (“Kent İçi Ulaşım Araçları (Minibüsler, Dolmuşlar, Halk Otobüsleri, Belediye Otobüsleri ve Diğerleri) ile ilgili alınması gereken önlemler”, “ Personel Servis Araçlarıyla İlgili Alınması Gereken Önlemler”, ve “Karayolu Taşımacılığı, Demiryolu Taşımacılığı, Denizyolu Yolcu Taşımacılığı ile İlgili Alınması Gereken Önlemler”)
İl Hıfzıssıhha Kurulu 02/06/2020 tarihinde Vali Ahmet Hamdi NAYİR Başkanlığında toplanmıştır.
Koronavirüs salgınının görüldüğü andan itibaren, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda; salgının/bulaşın toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, sosyal mesafeyi koruma ve salgının/bulaşın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir. Bu kapsamda şehir içi ve şehirlerarası yolcu taşımacılığı ile ilgili kısıtlama kararları da belirlenerek kamuoyuna duyurulmuştu.
Gelinen aşamada kontrollü sosyal hayat sürecine geçilmiş ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından “Kent İçi Ulaşım Araçları (Minibüsler, Dolmuşlar, Halk Otobüsleri, Belediye Otobüsleri ve Diğerleri) ile ilgili alınması gereken önlemler”, “ Personel Servis Araçlarıyla İlgili Alınması Gereken Önlemler”, ve “Karayolu Taşımacılığı, Demiryolu Taşımacılığı, Denizyolu Yolcu Taşımacılığı ile İlgili Alınması Gereken Önlemler” adıyla şehiriçi ve şehirlerarası yolcu taşımacılığına ilişkin rehberler hazırlanarak Sağlık Bakanlığı web sitesinde yayınlanmıştır.
Bu kapsamda; İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72 nci maddeleri uyarınca aşağıda belirtilen kararlar alınmıştır.
1) Tüm şehir içi çalışan toplu taşıma araçlarında ve personel servislerinde araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin %50’si oranında yolcu kabul edileceği yönündeki karar yürürlükten kaldırılmıştır.
2) Şehir içi ve şehirlerarası yolcu taşımacılığında uygulama Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından hazırlanan ve yukarıda belirtilen rehberler doğrultusunda gerçekleştirilecektir.
3) Kent İçi Ulaşım Araçları (Minibüsler, Dolmuşlar, Halk Otobüsleri, Belediye Otobüsleri ve Diğerleri) araçlara koltuk sayısı kadar müşteri alınacak, ayakta yolcu alınmayacaktır. Karşılıklı dörtlü koltukların iki koltuğu kullanılacak, yüz yüze gelinmeyecek şekilde çapraz olarak oturulacaktır.
4) Farklı özelliği veya niteliği olan, ayakta yolcu taşıma ağırlıklı toplu taşıma aracı olan körüklü otobüslerde (18 m.) ruhsatında yazılı olan ayakta yolcu taşıma kapasitesinin üçte biri (1/3) sayısında ayakta yolcu alabileceklerdir.
Diğer yandan,
31.05.2020 tarih ve 48 nolu Hıfzıssıhha Kararıyla 1 Haziran 2020 tarihi itibariyle hizmet vermeye başlayacağı belirtilen işletmelerle ilgili olarak;
5) Lokanta veya restoran, pastane, kafe, kafeterya, kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, dernek lokalleri ve çay bahçeleri faaliyetlerini saat 22:00’a kadar sürdürebileceklerdir. Söz konusu işletmeler saat 22.00’dan sonra temizlik, ertesi güne hazırlık vb. nedenlerle müşteri almamak kaydıyla çalışabileceklerdir.
6) Şehirlerarası yol güzergâhları üzerindeki dinlenme tesisleri içinde yer alan lokanta, restoran vb. yerlerin kapanış saatleri İlçe Hıfzıssıhha Kurulları tarafından belirlenecektir.
7) Kıraathane, kahvehane, dernek lokalleri vb. iş yerlerinde, temasa neden olabilecek iskambil, okey, tavla oyunları ve nargile satışına geçici bir süreliğine izin verilmeyecektir.
8) 1 Haziran 2020 tarihi itibariyle faaliyetine izin verilen işletmelerde kişiler arası mesafe ihlaline ve temasa neden olabilecek dans/oyun vb. amaçlarla müzik (canlı müzik dahil) kesinlikle yapılmayacaktır. Sadece müşterilerin dinlemesine yönelik müzik yapılmasına müsaade edilecektir.
9) Daha önce faaliyetleri geçici süreliğine durdurulan internet kafeler, playstation vb. oyun salonları ile gazino, pavyon, meyhane, bar, birahane, taverna, disko ve benzeri yerlerin faaliyetlerine ilişkin kısıtlama, geçici bir süreliğine devam edecektir.
10) İlgili federasyonların izni ile yapılacak müsabaka, antrenman ve hazırlık süreçleri hariç olmak üzere spor merkezleri, tesisleri ve salonlarında takım ve temas halindeki sporlar, müsabakalar, eğlence amaçlı maçlar (futbol, basketbol, voleybol, tekvando, güreş, karate vb.) veya kişilerin birbirleriyle yakın temasını gerektiren antrenmanlara ilişkin getirilen kısıtlamalar geçici bir süreliğine devam edecektir.
11) Valilik/Kaymakamlıklarca Umumi Hıfzıssıhha Kanunu çerçevesinde alınacak kararlara ilişkin şikâyet ve gerekli hallerde denetim yetkisi saklı kalmak kaydıyla Turizm İşletme Belgeli konaklama tesisleri, lokanta ve restoranların koronavirüs salgını ile ilgili alınacak tedbirler kapsamında denetimi İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce yerine getirilecektir.
12) Turizm işletme belgeli olanlar dışındaki tesisler, Kaymakamlıklarca içinde halk sağlığı uzmanı/ hekim, yerel yönetim temsilcileri, iş sağlığı uzmanı ve makine mühendisinin bulunduğu asgari beş kişilik bir komisyon tarafından en az on beş günde bir denetlenecektir.
Bu kararlar ve Sağlık Bakanlığı web sitesinde yayınlanan ilgili rehberler, bahsi geçen tesis, işletme ve kişilerin bağlı olduğu meslek örgütü/ oda tarafından, tüm üye iş yerleri/ kişilere imza karşılığı tebliğ edilerek, dağıtım listesi İlçe Sağlık Müdürlüklerine iletilecektir.
Ayrıca;
13) Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’ ün 29.05.2020 tarihli ‘Özel Okul Öncesi Eğitim Kurumları ve Yaz Okulları’ nın açılması, 29.05.2020 tarihli ‘Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursları ile Özel Muhtelif Kurslar’ ın açılması, 01.06.2020 tarihli ‘Özel Öğretim Kursları’ nın açılması, 01.06.2020 tarihli ‘Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri’ nin açılması ile ilgili yazıları gereğince, bahsi geçen kurs ve merkezlerin ilgili yazısı ve eklerinde belirtilen kuralları yerine getirmeleri kaydıyla açılmaları uygun görülmüştür.
Kararlar hakkında gerekli hassasiyetin gösterilerek başta denetimler olmak üzere uygulamanın yukarıda belirtilen çerçevede eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesinin sağlanması, tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması tedbirleri uygulanacaktır.
1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu gereğince oy birliği ile karar verilmiştir...

03 Haz 2020 - 03:56 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya’dan Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya’dan Haber değil haberi geçen ajanstır.