Safranbolu Gezi Rehberi

Batı Karadeniz şehirlerinden Karabük’ün güzel ilçesi Safranbolu, tarihsel zenginliği, kendine has atmosferi ve yemyeşil doğası ile ziyaretçilerini ken...

Batı Karadeniz şehirlerinden Karabük’ün güzel ilçesi Safranbolu, tarihsel zenginliği, kendine has atmosferi ve yemyeşil doğası ile ziyaretçilerini kendisine hayran bırakmaktadır. Osmanlı izlerine her köşesinde rastlanan ilçe konak, çarşı, ibadethane, hamam ve hanları ile eksiksiz bir tarih turu olanağı sunmaktadır. Bu özelliğinin yanı sıra Safranbolu, doğa gezilerine de ev sahipliği yapmaktadır. İsmini safran bitkisinden alan ilçe, Dünya Kültür Mirası listesinde yer almaktadır. Safranbolu’da gezilecek yerler, denenecek özel lezzetler ve katılabileceğiniz keyifli festivaller ile birbirinden güzel aktivite seçenekleri sizleri beklemektedir. 

Safranbolu Gezilecek Yerler

Safranbolu Evleriilçenin turizm değerleridir. İlçeye dünya harikası olma unvanını kazandıran bu tarihi Osmanlı Evleri, 18. ve 19. Yüzyıl mimarisini yansıtmaktadır. 

Cinci HanPadişah I. İbrahim döneminde Kazasker Cinci Hoca tarafından inşa edilmiştir. 2 katlı ve 63 odalı han ilçenin en önemli tarihi yapılarından biri olup, günümüzde kafe ve otel olarak hizmet vermektedir. 

Tarihi Cinci HamamıÇeşme Mahallesi’nin çarşı kısmında yer almaktadır. 1645 yılında Cinci Hoca sayesinde inşa edilen bu hamamın erkek ve kadın bölümleri günümüzde de faaliyet göstermektedir. 

Kaymakamlar Gezi Evi 19. yüzyılda Safranbolu Kışlası Kumandanı Hacı Mehmet Efendi aracılığıyla yaptırılan tarihi binada hizmet vermektedir. Etnografya ve Safranbolu Salonu içerisinde giysi, belge ve aksesuarların sergilendiği bina 18. yüzyılın kültürünü vurgulamaktadır. 

Eski Çarşı ilçenin kalbidir. Küçük ve tarihi dükkanlar ile çevrili çarşı Safranbolu’nun tarihini yaşamak isteyenleri keyifli bir zaman yolculuğuna davet etmektedir. Çarşıdan meşhur Safranbolu Evleri maketlerinden satın alabilir ve ilçenin safranlı lokumunu tadabilirsiniz. 

Kent Tarihi MüzesiKale Tepesi üzerine kurulmuştur. 3 katlı olan müzeiçerisinde ses, resim, belge ve eşya olmak üzere ilçenin tarihine ışık tutan pek çok eser sergilenmektedir. 

Yörük Köyü ilçe merkezine 11 km mesafede yer almaktadır. Geleneksel mimarinin en güzel örneklerini göreceğiniz köyde, 93 tescilli eser bulunmaktadır. 

Sipahioğlu Konağı Yörük Köyü’nün en meşhur tarihi yapıları arasında yer almaktadır. Köyün tescilli tarihi evleri arasında yer alan konak, 300 yıllık geçmişe sahiptir. 

Tokatlı Kanyonu Eski Çarşı’dan başlayıp, Tokatlı Köyü’ne kadar uzanmaktadır. Kaz, at, sincap gibi pek çok hayvana ev sahipliği yapan kanyonda 9 km uzunluğunda bir yürüyüş parkuru bulunmaktadır. Yürüyüş parkurunun yanı sıra kanyon içerisinde doğa sporları aktivitelerine olanak sunan alanlar yer almaktadır. 

Kristal Teras80 metre yüksekliği ve 11 metre genişliği ile eşsiz bir manzara sunmaktadır. Tokatlı Kanyonu üzerinde yer alan teras, kırılmayacak şeffaf malzeme ile inşa edilmiştir ve 30 kişiyi aynı anda taşımaktadır. 

Safranbolu Saat Kulesi1797 yılında İzzet Mehmet Paşa öncülüğünde inşa edilmiştir. Heybetli görünümü ile dikkat çeken bu tarihi yapı, ilçenin simge yapılarından biridir. 

Bulak Mencilis Mağarası dünyanın en önemli mağaraları arasında değerlendirilmektedir. 380 metrelik gezi alanına sahip olan mağaranın, aktif ve fosil olmak üzere bulunan iki girişinde oluşan doğal alana 150 basamakla çıkılmaktadır. 200 milyon yıl öncesine ait renkli taşlar, sarkıt ve dikitlerle Bulak Mencilis, konuklarına benzersiz bir gezi deneyimi yaşatmaktadır. 

Hıdırlık Tepesi Safranbolu’nun ilk yerleşim yerlerinden biridir. Yağmur duaları ve Hıdırellez gecelerine de ev sahipliği yapan bu tepe, ilçeyi kuşbakışı izleme olanağı sunmaktadır. 

Safranbolu Demirciler Çarşısı Osmanlı gelenekleri arasında yer alan demirciliği yaşatmaktadır. Eski ve yeni bakırların satıldığı çarşıda gezinize ustaların çalışmalarını yansıtan çekiç sesleri eşlik etmektedir. 

Arasta SokağıTarihi Lonca Çarşısı’nın bulunduğu bölgedir. Özellikle Arasta Kahvesi tatmak isteyenlerin uğrak noktası olan sokakta birbirinden renkli dükkanlar yer almaktadır. 

Yemeniciler Arastası Arasta Sokağı içerisinde en dikkat çeken noktalardan biridir. Geçmişte “Yemene” denilen eski ayakkabıların yapıldığı dükkanlar, restore edilmiş ve turizme kazandırılmıştır. Ahmet Demirezen Yemenicilik Müzesi ise bu noktada mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. 

Safranbolu’da Ne Yenir?

Bükme, Safranbolu’nun lezzetli pideleri arasında yer almaktadır. Ispanak, kıyma ve soğan ile hazırlanmaktadır ve kapalı pidedir. 

Kuyu Kebabı, kancalara takılmış etlerin, kuyuda pişirilmesi ile hazırlanan eşsiz bir lezzettir. 

Cevizli Yayım, haşlanan yayım, ceviz içi, tereyağı ve keş peyniri ile hazırlanan ilçeye has bir yemektir. 

Bütün et, genellikle erkeç eti ile hazırlanmaktadır. Salça ve tereyağı ile lezzetlendirilmektedir. 

Perohi, kıymasız mantı olarak tarif edilmektedir. İç malzemesi torba yoğurdu, yumurta ve nane ile hazırlanan bu yemek, ilçenin en popüler lezzetlerinden biridir. 

Göbü, özellikle sabah kahvaltılarında tercih edilmektedir. Başka şehirlerde pişi olarak anılan bu hamur işinin ilçedeki adı göbüdür. 

Cimitsiz Simit, susamsız simit anlamına gelmektedir. Peynir ve çayla birlikte tüketilmektedir. 

Tereyağlı uzun pakla fasulye, tereyağı ile lezzetlendirilen ve yufkalar arasında sunulan yöresel bir yemektir. 

Safranlı zerde, pirinç, safran ve üzümün oluşturduğu tadına doyamayacağınız bir lezzettir. 

Safranbolu Baklavası, şehrin en popüler tatlılarından biridir. Bu baklavayı diğerlerinden ayıran, 48 kat hamurdan yapılması ve daha büyük olmasıdır. 

Bağlar gazozu, 1936 yılından bu yana %100 şeker pancarından üretilen ve hiçbir katkı madde içermeyen özellikleri ile ilçenin adeta milli içeceğidir. 

Kiren şerbeti, Kızılcık şerbetidir. Kışlık olarak katı şekilde hazırlanır ve içileceği zaman suyla eritilir. 

Lokum, Safranbolu’nun kuşkusuz en meşhur lezzetidir. Özellikle safranlı lokum tatmanız önerilmektedir. 

Tarihi Safranbolu Simitçisi, meşhur cimitsiz simidi tadabileceğiniz en özel işletmelerden biridir. 150 yıllık tarihe sahip bu mekanda fırından yeni çıkmış taze simitler sunulmaktadır. 

Safranbolu Sofrası, ilçe gezisi sırasında, yöresel lezzetleri tadabileceğiniz adreslerin en popüleridir. Safranbolu mutfağına özgü peruhi, yaprak sarması, yöresel İskender gibi pek çok lezzetli tadabileceğiniz işletmenin, bükme ve zerdesi meşhurdur. 

İmren Lokum Konak &Restaurant, geçmişte küçük bir lokum dükkanı iken, günümüzde otel, restoran ve lokum dükkanı olarak hizmet vermektedir. Restoranında yöresel lezzetler tadabileceğiniz işletmenin dükkanında ilçenin en lezzetli safranlı lokumu satılmaktadır. 

Nil Yörem Mutfak CafeRestaurant ev sıcaklığındaki atmosferi ile beğeni kazanmaktadır. İşlemeli bakır tabaklarda sunulan yöresel lezzetleri ile damaklarda şölen yaratan işletmenin safranlı pilavı oldukça meşhurdur. 

İki Kaşık Cafe&Restaurant, Safranbolu mimarisini yansıtan dekorasyonu ile dikkat çekmektedir. Yöresel lezzetlerin neredeyse tamamını tadabileceğiniz işletmede bu lezzetlerin yanı sıra iki kaşık çorbası, Rum işkembe çorbası gibi pek çok özel yemek yer almaktadır. 

Bestami Gözleme anne elinden çıkmış hissi uyandıran lezzetleri ile misafirlerini ağırlamaktadır. Yoğurt soslu gözlemelerinin yanı sıra mantısı, cevizli yayım eriştesi ve etli yaprak sarması da tercih edilmektedir. 

Boncuk Arasta Kahvesi, ilçenin meşhur Arasta Kahvesi’ni tadabileceğiniz en meşhur kafelerden biridir. 

Safranbolu Gece Hayatı

Safranbolu gece hayatı sakin geçmektedir. İlçede akşam yemeği yerken kaliteli şaraplar içebileceğiniz, bu yemek esnasında canlı müzik dinleyebileceğiniz mekanlar en çok tercih edilen seçenekler arasında yer almaktadır. 

Aquarius, ilçede hem bar hem de kafe olarak hizmet vermektedir. Canlı müzik hizmeti sunan işletme, ilçe merkezine yakın konumu ile avantaj sağlarken, ahşap dekorasyonu ve samimi atmosferi ile tercih edilmektedir. 

Dam Bar, Gümüş Konak Oteli içerisinde hizmet vermektedir. Tarihi dokusu bozulmadan dekore edilen bir binada hizmet veren barda, zengin içecek menüsü içerisinden seçiminizi yaparak, kaliteli müzikler eşliğinde keyifli bir akşam geçirebilirsiniz. 

Çeviköprü Tarihi Safranbolu Meyhanesi &Jack’s Bar, meyhane bölümünde yemek eşliğinde eğlenme, bar bölümünde ise içeceğinizi yudumlarken birbirinden güzel müzikler eşliğinde eğlenme olanağı sunmaktadır. 

Hangar Bar DJ performansı ile öne çıkan işletmeler arasında yer almaktadır. Burada akşam boyunca dans ederek eğlenebilirsiniz. 

Safranbolu Festivalleri ( Etkinlikleri ) Ve Safranbolu’ya Ne Zaman Gidilmeli?

Altın Safran Belgesel Film Festivali her yıl Eylül ayında düzenlenmektedir. Zonguldak Karaelmas Üniversitesi tarafından desteklenen festivalde, profesyonel filmlerin yanı sıra amatör filmlerde gösterilmektedir. 

Safranbolu Kaymakamlığı Fotoğraf Yarışması her yıl Eylül ayında düzenlenmektedir. “Kültürel Miras ve Korumacılık” teması ile düzenlenen organizasyonda hem amatör hem de profesyonel fotoğrafçılar yarışmaktadır. 

Ulu Yayla Şenlikleri her yıl Ağustos’un 2. Haftasında düzenlenmektedir. Yöresel kültüre tanık olacağınız bu festival oldukça renkli anlara ev sahipliği yapmaktadır. 

Çıraklar Çöreği Şenlikleri her yıl Ağustos ayının 2. Haftasında düzenlenmektedir. Mayalı hamurun içerisine ceviz katılarak hazırlanan çörekler yöre halkının hem dayanışması hem de kalkınması için fırına girmektedir. 

Yörük Köyü Şenlikleri her yıl Eylül ayının ilk haftasında düzenlenmektedir. Türkmenlerin geleneklerine tanık olacağınız bu şenliğe köyünü geride bırakmış Yörükler de rağbet etmektedir. 

Safran Hasat Şenliği her yıl Kasım ayının ilk haftasında düzenlenmektedir. Sabahın erken saatlerinde safran çiçekleri henüz yapraklarını tam açmamışken başlayan şenlikte, Safran bitkisi ile ilgili tüm detaylara ulaşılabilmektedir. https:// otelleri.net/zalifre-otel

Safranbolu’da Karadeniz ve karasal iklim etkileri görülmektedir. Kış aylarının soğuk ve karlı geçtiği Safranbolu’da yaz aylarında ise kuraklık görülmektedir. Keyifli bir gezi deneyimi için en çok bahar ve yaz aylarında tercih edilen Safranbolu, kış aylarında ise bembeyaz kar örtüsünün altında eşsiz bir görünüme kavuşmaktadır. Soğuklardan etkilenmeyen ziyaretçiler kış aylarını da Safranbolu tatili için tercih etmektedir. Safranbolu festivallerine de katılarak, tatilinize eşsiz deneyimler katmak isterseniz, Ağustos ve Eylül aylarını tercih edebilirsiniz.

Konaklamanız İçin Safranbolu’nun Popüler Otelleri

Safranbolu Öğretmenevi Çaycuma Havalimanı’na 57 km mesafede yer almaktadır. 30 odası bulunan tesisi, oda kahvaltı konseptinde hizmet vermektedir. Tesis bünyesinde ayrıca 1 adet a la carte restoran bulunmaktadır. https://otelleri.net/safranbolu-ogretmenevi

Hilton GardenInn Safranbolu Çaycuma Havaalanı’na 56 km, şehirlerarası otobüs terminaline 54 km mesafede yer almaktadır. İlçede lüks tatillerin vazgeçilmez adresi olan tesis, şık ve konforlu 115 odaya sahiptir. Oda kahvaltı konseptinde hizmet veren tesiste, 1 adet açık yüzme havuzu, SPA merkezi, toplantı salonları ve a la carte restoranlar bulunmaktadır. https://otelleri.net/hilton-garden-inn-safranbolu

Zalifre Otelhavaalanına 95 km, ilçe merkezine 50 m uzaklıkta yer almaktadır. 60 odası bulunan tesis, oda kahvaltı konseptinde hizmet vermektedir. Hem iş hem de turizm odaklı konaklamalara uygun olan otelde, a la carte restoran ve toplantı salonu bulunmaktadır. https://otelleri.net/zalifre-otel

Aygür HotelZonguldak Havaalanı'na 95 km, Safranbolu Otogar'a 750 m uzaklıkta yer almaktadır. Şık ve lüks 75 odaya sahip tesiste, 1 adet a la carte restoran ve 1 adet toplantı salonu bulunmaktadır. Aygür Hotel, oda kahvaltı konseptinde hizmet vermektedir. https://otelleri.net/aygur-otel

Safran City Hotel &SpaZonguldak Havaalanı’na 60 kilometre mesafede yer almaktadır. Konuklarını 50 konforlu odada ağırlayan tesis, SPA olanakları ile ön plana çıkmaktadır. Toplantı salonu ile iş odaklı konaklamalarda da avantaj yaratan tesis, oda kahvaltı konseptinde hizmet vermektedir.https://otelleri.net/safran-city-hotel

16 Tem 2020 - 19:19 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya’dan Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya’dan Haber değil haberi geçen ajanstır.