Ali İnci yargılanma süreci ile ilgili kamuoyunu bilgilendirdi

Bölüm; 1

Haber albümü için resme tıklayın

Değerli arkadaşlar

Danıştay’ın bana  Hendek’te yargılanmak üzere göndermiş olduğu dosya ile ilgili yargılanacağım.

Bu yargılanmada benim iki tane maddem var. 1 tane madde HİMPAŞ şirketine 2120 bin liraya sattığımız yer ile alakalı yargılanıyoruz.

1-Ruhsat parası almayarak belediyeyi zarara uğrattığımız, diğer taraftan bu yeri ucuza sattığımız konusunda 2 tane madde ile alakalı yargılanma sürecindeyiz. Şimdi sizlere oradaki HİMPAŞ şirketinin konumunu gerçekten ucuza mı sattık yoksa gerçek anlamda burada bir şey mi var

 2-  18 uygulamaları ile alakalı olarak yargı kararlarına uymadığımdan dolayı

2. Maddede  vatandaşa meydana gelen 18 uygulamalarında vatandaşa ucuza sattığım için, yani emlak değerinin altında sattığımız için şu anda bu iki maddeden yargılanıyoruz.

Bu iki maddeye karşı  Danıştay birinci daire başkanlığı karşı oy kullandı. Oy kullandığının gerekçelerini de ortaya koydu. Ben öncelikle bunu belirteyim ve burada yargılanmaya gerek olmadığını Danıştay birinci dairesi başkanı güzel bir şekilde açıklayarak ortaya koydu.

Belediyeyi zarara uğrattığımı veya 18 ile alakalı yapmış olduğumuz uygulamalarla alakalı burada bir yanlışlığın olmadığını güzel bir şekilde anlatıyor.

Bize de bu şekilde geldi işte savcının burada verecek olduğu karar önemli. Mahkemeye mi sevk edecek, yoksa takipsiz kararımı verecek o savcının takdirine kalmış. Ondada söyleyecek bir şeyimiz yok.

Danıştay birinci dairenin yazmış olduğu yazınında önemli olduğunu ifade etmek isterim.

Değerli arkadaşlar, bunlar nedir. Sizlerin aracılığı ile bunlar nedir sizlerde bunları rahatlıkla anlatın diye;

Şimdi sizlere HİMPAŞ şirketine satılan yerin geçmişi ile alakalı meclis kararı olmadan sattığımız ile alakalı meclis kararının varlığını ortaya koyduk. Tek tek cevapladık ancak iki maddeden yargılanıyoruz. İşte ucuza satıldığınla alakalı;

Şimdi HİMPAŞ şirketine satılan yerin geçmişine bakıyoruz. Buradaki yer 4 tane vatandaştan alınan bir yerdir. Kimden Yunus Kadeş, Mecit Kadeş, Mustafa Yıldız ve Konuk ailesinden alınan yerdir. Buranın meclis kararı vardır. Burada 165 nolu adanın satışı ile ilgili karar alınmıştır. Krokide gösterilen 3194 belediyeler kanununa göre buradaki uygulamayı yapmak üzere meclis kararını sonrası encümen kararı ile  aldık (ek dosyalar panelde sunulmuştur.) Büyükşehir Encümeninin aldığı karar Sakarya ili Hendek İlçesi 165 nolu ada 3194  belediyeler kanunu 18 madde sine göre uygulaması uygundur dedi ve biz burada imar uygulamasını devam ettirdik.

Arkasından bu iki tane parsel konu olan 2 parselin üzerinde duracağız. Birde Hazinenin 1271 nolu parsel meclis kararı 165 adaya aldık, yeni imar planı yapıldığı zaman yol un sağ tarafı 165 sol tarafı 1271 olduğunu  meclis kararı içerisinde var olduğunu böylelikle kabul ettirdik.

Buradaki iki yerin bir tanesi maliyeye çıktı bir tanesi belediyeye çıktı. Burada çıkan diğer yerler dahil.

Biz buradaki yerleri 4 tanesini 850 bin liraya aldık, sonra burada 404 dönüm bir yeşil alan çıkardık, Mecit Kadeş bize müsaade etti yolu açtık, asfalt yaptık, gittiler mahkemeye verdiler. Kendi rızaları ile açmıştık, bu seferde bende dedim ki kamyonlarla bu yolun üzerini yarım metre, 1 metre toprak doldurun ve vatandaşa teslim edin avlayla kapatın. Hepiniz görmüşsünüzdür.

Daha sonra mahkeme düştü.  sonra burayı Mesut Kadeş önden sattı. Yunus Kadeş sonradan sattı. Yani biz buradaki toplamı yaptık .

Sonra burda ki yeri Takdir Komisyonu buradaki yeri 2120 lira olarak tespit etti, encümende bunları uygun karşıladı. Ardından bizde ihaleye çıktık. Mülkiyeti belediyemize ait  bu yerin teklif usulü ile satılacağı kaymakamlıkta da yazısı yazılarak  ilan edildi. 15 gün askıda kaldı. Kaymakamlık tutanağı mevcut.

Bu yazı aynı şekilde belediye panosuna asılıyor. İlan zabıt varakası mevcut. Aynı zamanda belediye hopörlerin den de anons edildi.. 15 günlük askıdan sonra ihalemizi yaptık.

Ancak iştirakçi olmadı yüksek bir fiyat olduğundan dolayı . 15 gün içerinde pazarlıkla satışın yapılması için karar alındı.

Ancak burada şunu yaptık Belediye yaptığı  bütün yerlerdeki ruhsatlarından para alınmaz.

Kat mülkiyetinden para alınmaz ve buda belediyenin mülkü olan bir yerdir ve bir de yüzde yüze sattığımız için HİMPAŞ şirketidir.

Yüzde yüz mal varlığı Hendek Belediyesinindir burada ruhsattan muaf tutulması belediye kanununa baktığımız zaman muafiyet var. Bizim bur da asıl amacımız. Bizim seçim beyannamemizde olan bir yurttu yerimiz burdaydı.  Ruhsatıda belediyenin üzerine bunun için kestik, kat mülkiyeti de bunun için koyduk.

Yurt yapmak için. Ancak o dönemlerde bizden daha etkin Kredi yurtlar kurumunda bulunan  bu konu ile alakalı 1200 kişilik yurt'u çıkartan Cem Oruç geldi işte böyle bir yurt yapıyorum çıkarttım, yeni dönem yurt yapıyorum deyince biz buradaki yurttu yapsak elimizde kalacak, kredi yurtlar kurumuna veremediğimiz zaman  elimizde kalacak.

Biz o zaman buranın 2. satışını yapmak zorunda kaldık, başka birilerine ve böylelikle HİMPAŞ şirketine ihale bedelini de sabit tutarak biz bu satışı yapmış olduk. Bununla alakalı şuana kadar ihaleyi yaptık, komisyon kararlarını çıkarttık, meclis kararları var, encümen vs hepsini tapu dairesine gönderdik.

Arkadaşlar şimdi burada bir değerlendirme yapalım. Kamuoyu ikna olması lazım, gerçekten pahalımı sattık bir görelim.

HİMPAŞ şirketi yüzde yüz Hendek belediyesine ait bir firma. Bu firma 2171  metrekare yeri  2 milyon 120 bin lira ya aldı 1034 tl ye metrekaresini sattı . Maliye bitişikteki yeri metrekaresi 478 tl ye sattı, maliye büyük araştırmalar yapıyor. Ankara’da, Sakarya’da Hendek’te yoksa satmaz. Metre karesini hem de Hendek Belediyesinden 2 yıl sonra 478 tl satıyor.

Allah askına arkadaşlar soruyorum 850 tl ye burayı aldım burada yapılandırma yaptım, bütün hepsini yaptım. Hendek Halkı adına kamu adına elimden geldiğince yüksek fiyata satmanın gayreti içerisinde oldum.

Eksiğimiz hatamız kusurumuz olabilir. Yoktur demiyorum ama buraya baktığınız zaman böyle bir kusur yok.

Bu evrakları nereden aldım diye düşünebilirsiniz. Turgut Babaoğlu Hendek belediye başkanı  Avukatımız  Hasan Baykal yani ilçe başkanı olmadan önce avukatım dı. Bugünde avukatlığıma devam ediyor. O dönemde; Belediye dedi ki  biz size evrak vermeyiz. Halbuki ben Zeki Cömert’e Kamışoğlu’na bir evrak vermekten asla kaçmadım ki. Böyle bir şey yapmamda söz konusu değil.

Biz avukatımız aracılığıyla yazdığımız yazı ile dilekçe karşılığında evrakları aldık ve saat 17.30 aldık İç İşleri bakanlığına göndermek zorunda olduğumuz evrakları daha sonradan göndermek zorunda kaldık. Üç gün bizi sağda solda eyledi. Arkasından Tapu dairesine geldik tapu dairesinden de para karşılığı yaklaşık 850 tl karşılığında resmi evraktır talep ettim ve aldım. Arkadaşlarımızla birlikte büyük bir hizmet yapmanın gayreti içinde olan birisi olarak hak etmediğimiz bir olayla karşı karşıya kaldığımızı ifade etmek isterim’’ dedi...........................

İkinci bölüm yeni konu başlığıyla yayına alınacaktır.

09 Ağu 2020 - 23:25 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya’dan Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya’dan Haber değil haberi geçen ajanstır.