Ali İnci yargılanma süreci kamu oyu bilgilendirmesi -2

1 . bölümün devamı Hendek Belediyesinin cebine tam 2 milyon para koyduk. Burada birde yol ortaya çıkardık, birde bur da yeşil alan çıkardık. Arkasında...

1 . bölümün devamı

Hendek Belediyesinin cebine tam 2 milyon para koyduk. Burada birde yol ortaya çıkardık, birde bur da yeşil alan çıkardık.

Arkasından baktığımız zaman yuvarlak hesap 1000 milyon para verdik, ama Hendek Belediyesinin cebine tam 2 milyon para koyduk, arkasından bu yolu açtık, kamu yolu; bu çadırın olduğu yerdeki şu anda luna park var o alanı Hendek Belediyesine kamuya  kazandırdık.

Burada nasıl bir zarar olduğunu anlayabildiysek Allah benim belamı versin.

Birinci madde dediğimiz beni yargılayan madde budur. Danıştay birinci daire başkanlığı diyor ki burada usulsüz bir olay yok karşı oy kullanıyor. Korona olduğundan dolayı hiç kimse birbirini görmeden oy kullanıyor ve 3-2 yargılanmam yönünde karar veriyor. Elhamdülillah burada bir sıkıntımız yok. Sonuçta suç bizim üzerimizden çıkıncaya kadar yani bu kadar basil olsa bu belediyecilik yapılmaz. Ben bu yeri almak zorunda değildim arkadaşlar. Bu yeri aldık belediyeye yer kazandırdık. Yol kazandırdık, yeşil alan kazandırdık, birde belediyenin cebine 2000 milyon para koyduk.

2. Maddeye gelince

2. madde 18 deki imar  uygulamaları ile alakalı ve 2000 yılından 2016 yılına kadar olan süredeki bütün imar planlarının ve yargı kararlarına uymadığım bunun yanında 18 e çıkan yerleri ucuza sattığım 2 tane madde kaldı.

1; yargı kararlarına uymadığım.

2; ucuza sattığım.

1-Tapu dairesi emlak değerinin altında işlem yapmaz.

2-Siz 18 uygulamasında siz bunu bir parsel düşünün, Hendek Belediyesinin burada 50 metre kare yeri var. 3. şahısa belediye satamaz, kanunen satamaz. 2. Şahısa satmak zorunda. 2. Şahıs kimdir buradaki yerin sahibidir. 50 metre kare yer. 10 metre kare yer. 5 metre kare yer 2 metre kare yer bunların sahibi kim, buradaki arsa sahibi, bu arsa sahibi bu yeri almadığı müddetçe bunu 3. Şahısa Belediye kanunen satamaz.

 Burada satacak olduğumuz zaman bizlerde o insanlara söylediğimiz bir olay var. bizlerde bunu satabilmek için emlak değerinin altında tapu işlem yapmaz. Tapuda emlak değerleri var, tapudan 1 kişi, emlak dairesinden bir kişi, mahallenin muhtarı olmak üzere belediyeden de bir kişi emlak değerlerini belirleyen bir komisyon var. Bu komisyonun metre kare birim fiyatları tapu dairesinde bir kitapçığın içerisinde vardır. O kitapçıktan açar düşük olmadığı eğer düşükse buna işlem yapamaz.

Kaldı ki bu yerler baktığımız zaman 18 uygulamasını 24 bölgede yaptık, yani hemen, hemen Hendek’in tümünde 18’i uyguladık. Takdir edersiniz ki 18 uygulamasını 2004 teki seçimlerde meydana Cumhuriyet Halk Partisi asmıştı. 18 zulmüne son. Aynı olayı Mhp asmıştı 18 zulmüne son, Saadet partisi de asmıştı 18 zulmüne son ve bana bütün arkadaşlarımız birlikte çalıştığımız birlikte yürüdüğümüz arkadaşlarımız dediler ki başkanım seçimi kaybedeceksin, siz gelin bu 18 uygulamasından vazgeçin. Dedim ki kusura bakmayın ben dedim meydanda konuşurken gereğini söyleyeceğim siz rahat olun dedim. Çıktım hendek meydanında bu partiler zulüm diyor buna inanın Dünyanın en iyi en adil yasasıdır. Hendek’in önünü açacaktır, Hendek’i bir şehir yapacak yasadır, bunu uygulamaya biz devam edeceğiz ve nitekin bütün millet alıştı 2004 Hendek halkı beni tekrar belediye başkanı seçti. Ben asla Hendek halkını aldatmadım. Yalan söylemedim. Kandırarak ta bir yere asla gelmedim. Çıktım neyse doğru söyleyerek devam ettim. Bunun faturası ağır dahi olsa bu faturayı ödemeye devam ettim.

Değerli arkadaşalar 18 uygulaması yaptık ta ne oldu bir bakalım. Yeşiller Bayraktepe mahallesine baktığımız zaman buradaki okula öğrenciler giderken tarlalardan gidiyordu. Patika yollardan ve çamurun içinde gidiyordu. O tarafa giderken bir Kahraman köyüne çıkan bir yol vardı 2. Yeşiller caddesinden devam eden Kahraman’a doğru giden bir  yol var o tarafa giden 2 tane yol vardı. Biz orada Ersoy caddesi 20 metre Kahraman köyünü bağladık ve şehirin içindeki bütün yolları birbirine bağladık şehirin içindeki bütün yolları açtık bunu yapmamızın en önemli konusu neydi. 20 milyon dolarlık hibe kredi çıkarttık. Hibe kredi Hendek için hayati bir mesele olmuştu. Ama bu 20 milyon dolarlık hibe kredinin yapılabilmesi için yol teklerinin yapılmış olması lazımdı. Eğer yol terklerini yapmadı iseniz adam asla geçmiyor. Doğal gaz adamın tapusunda ise adam geç dese doğal gazcılar asla oradan geçmiyor. 2004 te de müjdeler olsun hanımlar. Doğal gazı getirecek olduğumuzu ilan ettik. Hendek’in bütün köşelerine kadar götüreceğimizi ilan ettik. Bunu ilan etmek öyle kolay değil. Bunun bir faturası var. Şerefim üzerine söylüyorum hiç tereddüt etmeden Hendek Halkı için  başımı taşın altına soktum. Arkadaşlarla birlikte bu yola çıktık ve biz bu yolda Elhamdülillah Hendek’i Hendek yapan adamlar kelimesini yalnız Hendek’te değil, Sakarya’da değil, Türkiye’nin her yerinde söyletilen bir duruma geldik.

Diğer taraftan baktığınız zaman yeşillerde bunu yaptık kanalizasyon yoktu, suda yoktu, biz taraftan kanalizasyon su doğalgazı yeşiller tarafına döşedik. Yeni mahalleye ne yaptık onu da söyleyeyim 3 tane ana yol vardı. Mustafa Asım’ın oradan gelen Mandıra sokak. 2 Servetiye yolu, orada bir çeşme vardı Hamdi Çoban’ın olduğu yerde birde ağaç vardı, oradan öküz arabası geçerken o ağaca sürterek geçiyordu. Diğer bir yol ise çiftliğe giden bir yol vardı. Oda CP yemin ordan Beştepeler'in oradan aşa doğru giden ince bir yol vardı. Şimdi ise baktığımız zaman Servetiye caddesi koca bir 20 metrelik yolda Fiskobirliğin oradan 20 metrelik yol bir giriyor, Remzi efendi caddesi.  Çağlayan mahallesine kadar bunları açmak kolay değil, her gün Ali İnci’yi vuracağız, Recep Yıldırım arıyor beni. Ali ne yapıyorsun yemin ediyorum vuracak seni!!! vuracağım diyorsa vurmaz beni acır bana vursa ne olacak ki ve böylelikle Hendek’i bu duruma getirdim.

Öyle kolay getirmedim arkadaşlar. Samimiyetle söylüyorum büyük bir emektir.  

Peki 62, evler Tepecik’le alakalı  ne yaptık. 62 Evlere 4 tane köprü yaptık. Bir tek Bağdat caddesi var, Sakarya’dan birisi geliyorsa 62 evlere gidecekse Bağdat caddesinden başka hiçbir yoldan gidemezdi. Cenazemiz olduğu zaman gelen arabalardan yollar tıkanırdı. bunları birlikte yaşadık. Mezbanenin oradan bir girdik vay anam neler çıktı karşıma. Binalar vardı binaların parasını ödedik, 250’ye yakın binanın parasını ödedik. Hendek Belediyesinden benim cebimden ödemedik.

Ersoy caddesinde de bütün binaların parasını ödedik binaları yıkarak yol yaptık. Mezbanenin köprüsünü yaptık, tepeciğe doğru çıktık hor horun başına doğru yolumuzu açtık. Arkadan baktığımız zaman sanayinin oradan üstten aşağı doğru yolumuzu aştık. 18 uygulaması yaptık. Ama o insanların yerleri değerlendi. Eğer biz 18 uygulamasını yapmamış olsaydık bugün o yerler hala değeri yok, Hendek kilitlenmiş, Hendek köy gibi olmuş bir yerdi. Buna bir deli lazımdı, tabiri caizse kafadan eksik; Onu da hiç tereddüt etmeden Hendek Halkım için yapmaya gayret ettik.

Ama sizden Allah razı olsun basın mensupları olarak beni eleştiren önümü kesen insan olmadı.

Ramazan Öge öldü rahmetli oldu. Rahmetle anıyorum çok faydası var benim çalışmamda bana yardım eden Selman dede mesire alanın yapılmasında çok katkısı var. Allah cennetine nasip eylesin, gayretkar olan bir arkadaşımızdı. Ben ilçe başkanları Ahmet Mercan’lada, Mesut Atabek Allah rahmet eylesin onlanların da Hendekteki çalışmalarda katkısı var, hep birlikte yaptık. Bunun için biz çocuklarımıza gelecek neslimize böyle bir Hendek bıraktık demek Hepimizin şerefidir.

  18 uygulaması ile ilgili yargının verdiği kararın dur bakalım bu bölge bir şey yapmamış olsaydım 1 Kanalizasyon oimazdı,

2 Doğal gaz döşenemezdi,

3 Su döşenemezdi

4 yollar açılamazdı biz yargı bu kararı verdi diye geri adım attığımızda 2.cide üçüncüde ne olurdu, bu iş düşerdi arkadaşlar. Biz dedik ki devam edin 18 uygulama yapmaya da devam edin. Adamları çağırdık mahkemeyi kazandık. Danıştay’dan geldi okeylendi. Geldikten sonra oturduk pazarlık yaptık. Kardeşim sen ne istiyorsun söyle bakalım, ben dedi yerimi satmak istiyorum. Adamın yerini aldık.

Yargı diyor ki ben karar verdikten sonra sen bu yeri nasıl sattın, vatandaş diyor ki bu yeri sat ondan sonrada yolu aç. Şimdi adamla kavgamı yapacağız. Sattım. Peki dönelim geri burada avukatımızda var. Bu kararı veren yargı ne yapması lazımdı.

Tapu dairesine yürütmeyi durdurma kararı vermesi lazımdı.

Tapu dairesine yürütmeyi durdurma kararı vermediğinden dolayı velevki biz satmadık diyelim burda ki yeri başka bir vatandaş hisse girmişse bir birine satıyor. Yerini de başkasına satıyor. Belediye satmayınca tapudaki işlem durmuyor ki, işlem devam ediyor. Herkesin tapusu var ve mahkeme 4 sene sonra karar veriyor. Geri dönülmesi çok zor bir olay. Yollar açılmış mahkemenin verdiği karadan sonra vatandaşla oturup anlaşmak lazım. Eğer milletvekilliğinde devam etmiş olsaydık 18 . maddeyi çok iyi bilen bir kişi olarak oradaki arkadaşlarla birlikte bu maddeyi çok güzel bir şekilde düzenleyecektik. Dünyaya baktığınız zaman önce yollar açılıyor, altyapı yapılıyor. Kanalizasyon yapılıyor. Ondan sonra adam ev yapıyor. Biz böyle yürümüyor, önce ev yapıyor sonra kanalizasyon getirmeye çalışıyor falan Türkiye’deki durum bu. Biz 18 uygulaması ile yargının verdiği kararın büyük bir kısmını bu şekilde ki uygulama ile devam ettik. Bur da bir sucum var hakimlerde bunu görür bizim burada niyetimiz ard niyet değil. Hendek halkına yaptığımız hizmet olduğuna inanıyorum. Onlarda bu doğrultuda bakacak olduğuna inanıyorum. Hamit bey vardı Allah rahmet eylesin Hamit Duran, bana bir şey söyledi; dedi ki Ali burandan geçmediyse kamu ile alakalı ne yaptıysan hiç korkma, doğru yaptığına inandığın yolda devam et dedi. Bizde doğru yaptığımıza inandığımız için yolumuza devam ettik.

10 Ağu 2020 - 23:49 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya’dan Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya’dan Haber değil haberi geçen ajanstır.