İlimizde TSE COVİD-1 mücadelesi ödüllendirildi

İlimizde TSE COVİD 19 Hijyen Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Belgelendirme Takdim Töreni Düzenlendi

+5
Haber albümü için resme tıklayın

İlimizde TSE COVİD-19 Hijyen Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Belgelendirme Takdim Töreni Düzenlendi

Valimiz Sayın Çetin Oktay Kaldırım, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Sayın Hasan Büyükdede ve Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanı Prof. Dr. Sayın Adem Şahin ile birlikte ilimizde gerçekleştirilen ‘TSE COVİD-19 Hijyen Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Belgelendirme Programı Belge Takdim Töreni’ne katıldı.

27 Kurum ve Kuruluş Belge Almaya Hak Kazandı”

Koronavirüs salgınına yönelik firmaların tedbirlerini eksiksiz aldıklarını tescillemek amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde Türk Standardları Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen denetimlerde ilimizden 25 firma ile Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası ve Sakarya Ticaret Borsası da dâhil toplam 27 kurum ve kuruluşun “TSE COVİD-19 Güvenli Üretim, Güvenli Hizmet, Güvenli Turizm ve Okulum Temiz Belgesi’ almaya hak kazandığı tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Sağlık Çalışanlarına Minnettarız”

Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde Ali Coşkun Konferans Salonundaki programın açılış konuşmasını gerçekleştiren SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, ülkemizde ilk vakanın görüldüğü Mart ayından bu yana SATSO olarak üyelerinin, personellerinin ve halkın güvenliğini önceleyen faaliyetler yürüttüklerini, aynı zamanda üretim zincirinin devamlılığı, ekonominin süreci en az hasarla atlatabilmesi ve sektörlerin ayakta kalmasına yönelik çalışmaları aralıksız sürdürdüklerini belirterek, başta sağlık çalışanlarımız olmak üzere, tüm riskleri göze alıp canla başla çalışan herkese minnettar olduklarını ifade etti.

Herkesle İstişarede Bulunduk”

Yeni tip koronavirüsün tespit ediliş tarihi itibarıyla henüz çok yeni bir virüs tipi olduğunu ifade eden TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, bu virüsle ilgili araştırmaların her yönüyle devam etmekte olduğunu, Enstitü olarak bu dönem içerisinde “Ne yapabiliriz?” sorusuna cevap aradıklarını, üretimin tüm alanlarında faaliyet gösteren aktörlerle istişarelerde bulunduklarını ve bunun sonucunda da birçok kolaylaştırıcı uygulamayı hayata geçirdiklerini, ayrıca sanayicilere destek olmak, tüketiciler üzerinde güven duygusu oluşturmak, güvenin sürdürülebilirliğini sağlamak için de çalışmalar yürüttüklerini söyleyerek, TSE’nin faaliyetlerine değindi.

Projeler Hakkında Bilgiler Verdi”

Tüm dünyayı etkisi altına alan bir virüs ile karşı karşıya olduğumuzu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, ülkemizin ve şehrimizin yöneticileri olarak 7’den 70’e herkesi etkileyen bu virüsü en az kayıpla atlatmak için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini, 72 milletin bir arada yaşadığı, kozmopolit bir şehir olan Sakarya’nın, tarım, sanayi, turizm gibi pek çok farklı zenginliğe ev sahipliği yaptığını, tüm paydaşlarla birlikte belirledikleri yol haritası doğrultusunda ve imkânlar ölçüsünde şehrimizde var olan bu zenginliği, tüm dünyaya duyurmak ve buna uygun projeler üretmek gibi önemli görevleri bulunduğunu ifade ederek, ilimizdeki projeler hakkında bilgiler verdi.

Küresel Anlamda Başarılı Bir Sınav Veriyoruz”

Sakarya’da bulunmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, dünyayı etkisi altına alan yeni tip Koronavirüs salgınının henüz Türkiye’ye sıçramamışken Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hükümetimiz tarafından gereken tedbirlerin yerinde alındığını, her türlü talep ve önerinin titizlikle incelendiğini, güçlü sağlık sistemimiz ve gecesini gündüzüne katan sağlık personelimiz sayesinde Türkiye’nin bu küresel şokta en başarılı sınav veren ülkelerden birisi olduğunu, COVID-19 hijyen, enfeksiyon önleme ve kontrol belgelendirme programının her anlamda büyük önemi bulunduğunu, sektörlerden ve vatandaşlardan ilgi gören belgelendirme programları çerçevesinde 627 kuruluşu güvenli üretim, 86 kuruluşu güvenli hizmet, 29 okulu da okulum temiz belgesi ile belgelendirdiklerini ve belgelendirme ile ilgili Enstitüye her geçen gün müracaat sayılarının katlanarak artmaya devam ettiğini söyledi.

Potansiyeli Büyük Bir Şehirdeyiz”

Sayın Bakanımız ile değerli misafirleri ilimizde ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını belirterek sözlerine başlayan Vali Çetin Oktay Kaldırım, özellikle günümüzde yaşadığımız bu sürecin neye denk düştüğünün, ne anlama geldiğinin bu programda çok güzel ifade edildiği kanaatinde olduğunu belirtti.

Sakarya’nın potansiyeli son derece yüksek bir şehir olduğunu ifade eden Vali Kaldırım, “Allah’ın bahşettiği çok az şehre nasip olan, hem tarımda hem turizmde hem de gelişmiş altyapısıyla ve potansiyeliyle sanayide de dünyada söz sahibi olabilecek bir şehre sahibiz. Şehrimizde güzel bir uyum var, ortak akıl var, yönetişim var, herkesin fikrini beyan edebildiği çok güzel bir vizyon çalışması var. Bunun için hem Büyükşehir Belediye Başkanımıza hem Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımıza hem de şehrin bütün aktörlerine teşekkürlerimi sunuyorum. Sayın Bakanımızın da müjdesini verdiği 13. OSB’ye de İnşallah en kısa zamanda ulaşırız. Zira bu şehirde bu potansiyelin fazlasıyla olduğunu görüyoruz.

Dünya Yeniden Kodlanıyor, Yeniden Yazılıyor”

Günümüz dünyasında artık şehirlerin önemli bir rekabeti var. Global bir dünyada yaşıyoruz, ancak dünya aynı zamanda glokal bir şehir, glokal bir mekan, yani globalizasyon kadar glokalizasyon da önemli bir kavram haline geldi. Bu da; globalleşme içinde yerelleşme, yerel değerlerin, yerel üretimin ön plana çıktığı bir süreci yaşadığımız anlamına geliyor. Tabi bunun da en önemli aktörleri şehirler olacak ve şu an zaten öyle görünüyor. Yoğun bir rekabet dönemi yaşıyoruz. Özellikle bu salgın dönemi dünyada birçok şeyi; sistemleri, üretim modellerini, talepleri, trendleri yeniden şekillendiren bir süreci içeriyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın da sıkça ifade ettiği gibi, ‘Dünya yeniden kodlanıyor, yeniden yazılıyor.’

Post COVİD Sonrası İyi Değerlendirilmeli”

Tabi bu süreç hem ülkeler için, şehirler için hem de sektörler için, dünya için ciddi bir sıkıntıyı da beraberinde getiriyor. Bununla birlikte bu durum, süreci iyi değerlendiren, iyi okuyan, özellikle Post COVID sonrasını iyi değerlendiren ülkeler, şehirler, sektörler için de ciddi bir fırsat sunuyor. Zira birçok sektörün aslında bundan nemalandığını, bunu fırsata dönüştürdüğünü, bundan kar elde ettiğini, başarılı çıktığını görüyoruz.

Yeni Bir Medeniyet İnşa Ediyoruz”

COVID salgını şu an ülkeleri test ediyor, toplumları test ediyor, sistemleri test ediyor ve hangi ülkelerin ayakta kalacağını, hangi şehirlerin ayakta kalacağını, hangisinin daha başarılı olacağını ve gelecekte büyük aktör olacağını da ortaya koyuyor. Sayın Bakanımızın da ifade ettiği gibi, ülkemiz bu anlamda çok şükür baştan beri çok büyük, çok başarılı bir sınav veriyor ve dünyaya örnek olacak uygulamalar ortaya koyuyor. Bunu sadece yerli üretim açısından, milli üretim açısından söylemiyorum, sağlık sistemimiz açısından söylemiyorum, dünyada medeniyet üretmiş bir ecdadın torunu olarak söylüyorum. İnsanlık yönünden dünya test edilirken Türkiye çok büyük bir sınav veriyor ve dünyaya insanlık götürüyor, yani gelişmiş ülkelerden az gelişmiş ülkelere kadar elini uzatıyor, yardım elini götürüyor ve yaşadığımız bu kapitalist dünyada aslında farklı bir sesin-soluğun var olduğunu da dünyaya göstermiş oluyor, bu süreçte yeni bir medeniyet inşa etmiş oluyor.

Şehrimizin Vizyonu Güçlü”

Post COVID sonrasında şehrimizi iyi konumlandırmamız gerekiyor. Dünyada artık akıllı şehirler yarışıyor, yeni nesil alanları iyi kavrayan şehirler başarılı oluyor, ön plana çıkıyor. Varlıklarını iyi yöneten, varlıklarını iyi analiz eden ve aynı zamanda dünya pazarlarını iyi analiz eden, yeni trendleri, yeni gelişmeleri bütün alanları, bütün sektörleri iyi analiz eden şehirler başarılı oluyor. Ben bu şehirde bu vizyonu, bu ortak aklı görüyorum ve şehrin doğru noktalara odaklandığını görüyorum. Sakarya’mızın, Türkiye’deki en önemli üretim merkezlerinden birisi haline geleceğine inanıyorum. Zira Sakarya’mız, o potansiyele en fazla sahip olan şehirlerden birisidir.

Biz stratejilerimizi, hedeflerimizi, vizyonumuzu global ölçekte iyi korursak, buradan global bir şehir çıkacaktır, çıkma potansiyeli vardır. Gerek sanayi üretimi, gerek yeni nesil alanlarda özellikle turizm sektörü, gerek çok kilit bir sektör haline gelen gıda sektörü ve sağlık sektörü gibi alanlarda, şehrimiz önemli bir cazibe merkezi ve üretim merkezi haline gelecektir. Var olan altyapısı üzerine ve var olan temelinin üzerine koyarak İnşallah bunu başaracaktır.

Üretim En Önemli Alanı Temsil Ediyor”

Günümüzde en önemli konu üretimdir. Yani özel sektörün önünü açmak, üretim yapmasını sağlamak, onu akıllandırmak, katma değerli hale getirmek tüm sektörler açısından çok önemlidir. Ritüeller değişiyor, hizmet sektöründe de değişiyor, sağlık sektöründe de değişiyor, talepler değişiyor, üretim modelleri değişiyor. Turizm sektöründe insanların artık sahillerden, kalabalık mekânlardan uzaklaştıklarını görüyoruz. Şu an dünyada bir numara olarak görülen, bireysel dediğimiz solo turizm hâkim. Bu tarzın talep ettiği şeyler; özgün değerler, yöresel değerler, gastronomi, tabiat ve doğa, yani izole alanlardır. Biz bu süreci iyi ve doğru okursak, hem ülke olarak hem de şehir olarak başarılı olur ve karlı çıkarız. Hem tarım sektörünü hem turizm sektörünü ve hizmet sektörünü koruyarak hem de sanayi alanında kirletmeden yeni nesil sektörleri, alanları iyi yakalayarak, bu harmoniyi, bu uyumu sağlayabilirsek, bunda da başarıyı yakalarız.

Yeni Nesil Alanlara Yönelim Önemli”

Bizim yeni nesil alanları çok iyi kavramamız gerekiyor. Dünya ölçeğinde sanayi üretiminde yüz ölçüm olarak gerideyiz. Bunu da iyi konumlandırarak, şehrimizi iyi konumlandırarak, temiz üretim yaparak sanayiyi de geliştirmemiz gerektiğinin farkındayız. Dolayısıyla biz bu üç sektörü uyumlu çalıştırırsak, bu yeni süreçte başarılı şehirlerden birisi olarak süreci doğru yürütmüş oluruz.

Doğallığın Bozulmasına Müsaade Etmeyiz”

Şehrimizin doğasının hiçbir şekilde bozulmasına, tarımsal alanlarının kısıtlanmasına ve kirletilmesine müsaade etmeyiz. Bu konuda kimsenin endişesi olmasın. Hem Büyükşehir Belediye Başkanımız hem de Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız, bu konuya sürekli değiniyorlar, bizler de daima şehrimizin doğallığını koruyacağımızı her yerde dillendiriyoruz. Zira gıda sanayini, gıda sektörünü besleyecek en önemli alanlardan birisi tarımdır.

Tüm Kurum ve Kuruluşları Tebrik Etti”

Türk Standartları Enstitüsü Kurumu ve Sanayi ve Ticaret Odamızın birlikte icra ettiği bu güzel programın ülkemize ve ilimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum. İlimize teşriflerinden dolayı Sayın Bakanımıza şükranlarımızı sunarken bu belgeleri almaya hak kazanan şirketlerimizi, kurumlarımızı, kuruluşlarımızı tebrik ediyor, hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.

Firmalara Belgeleri Verildi”

Belge almaya hak kazanan firmalara “TSE COVİD-19 Güvenli Üretim, Güvenli Hizmet, Güvenli Turizm ve Okulum Temiz Belgeleri takdim edildiği törenin sonunda, toplu hatıra fotoğrafı da çekildi.

Neutec İlaç Fabrikası Gezildi”

Törenin ardından Vali Çetin Oktay Kaldırım, Sanayi ve Teknoloji Bakan YardımcısıHasan Büyükdede, TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin ve il protokolü Neutec İlaç Fabrikasını ziyaret ederek, üretim faaliyetleri hakkında bilgi aldılar.

Ekli Dosyalar

28 Ağu 2020 - 21:20 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya’dan Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya’dan Haber değil haberi geçen ajanstır.