Bandaj

Yaralanma gibi durumlarda kullanıyor olduğumuz önemli sağlık malzemeleri bulunmaktadır. Bu malzemeler sayesinde yaralanan bölge dış etkenlerden korunu...

Haber albümü için resme tıklayın

Yaralanma gibi durumlarda kullanıyor olduğumuz önemli sağlık malzemeleri bulunmaktadır. Bu malzemeler sayesinde yaralanan bölge dış etkenlerden korunur, yaranın tedavi süreci başlatılır, yara daha büyük hasarlardan korunur ve hızlı bir biçimde yaranın iyileşmesi sağlanır. Dolayısıyla bu sağlık malzemelerinin her biri çok büyük bir önem taşımaktadır. Yaralanma gibi durumlarda kullanılmakta olunan sağlık malzemelerinin pek çok farklı çeşidi bulunmaktadır. Ve bu çeşitlerin her birinin kendine göre kullanım şekli ve kullanım alanı da bulunmaktadır. Biz bu yazımızda yaralanma durumlarında ihtiyaç duyulan sağlık malzemelerinden bir tanesi olan bandajlar hakkında çeşitli bilgileri derledik.

Bu yazıda bandaj nedir, bandajın kullanımı nasıldır, bandajlar ne işe yarar, bandajın türleri nelerdir, en kaliteli bandajlar hangileridir, bandajların fiyatları nasıldır ve bunlara benzer pek çok farklı soruyu ele aldık. Her bir soruya tek tek başlıklar ile en net ve doğru cevapları verdik. Böylece bandajlar hakkında aklınızda oluşan tüm soru işaretlerini bir an önce ortadan kaldırmayı hedefledik. 

Bandaj Nedir?

Bandajın ne anlama geliyor olduğu ile bu yazıya başlayalım. Bandaj nedir, sorusuna en net ve kısa olarak şu cevabı verebiliriz: Bandajlar binlerce yıldır kullanılmakta olunan sağlık malzemeleridir. Bu malzemeler bir kumaş parçası olarak karşımıza çıkar. Bandajlar, yaraları saran ya da yaraların üzerine sürülmüş olunan ilaçları, merhemleri, anti septik ürünleri koruyan, yaralı bölgeyi tespit eden tahta ya da metal parçaları sabit tutan önemli sağlık malzemeleridir. 

Bandajın ne anlama geliyor olduğu konusu kısaca bu şekildedir. Anlayacağınız üzere bandajın kullanımı yara tedavi sürecinde çok büyük bir öneme sahip durumdadır. Bu temel konuyu iyice anladığınıza göre şimdi bir sonraki konu başlığımıza geçebiliriz. Sıradaki konu başlığımız bandajların ne işe yarıyor olduğu ile ilgilidir. 

Bandaj Ne İşe Yarar?

Yukarıda yüzeysel olarak bahsetmiş olduğumuz bandaj kullanımının ne işe yarıyor olduğu konusunu şimdi daha detaylı şekilde açıklığa kavuşturalım. Bandajların ne işe yaradığı şu şekildedir:

Bandajın kullanılması sayesinde yaralı bölge üzerine iyileştirme amacı ile sürülen merhemler, kremler, anti septik solüsyonlar, enfeksiyon kapmasını önleyecek olan maddeler, ilaçlar ve benzeri maddeler yara ile temas halinde tutulur. Çünkü bandajın o bölgeye sarılması sayesinde yaralı bölgeye sürülen ilaç herhangi bir yer ile temas edip silinmez. Yarada kalır.
Bandajlar aynı zamanda kanamaların yoğun olduğu yaralanma durumlarında da kullanılmaktadır. Örneğin yaralanma sonucu kan akışı gözlemleniyor ise bandajla yaralı bölgedeki kan akışını azaltmak amacı ile baskı uygulanır. Böylece kan kaybı önlenmiş olunur. 
Bazı yaralanma durumlarında kemiklerde kayma ya da çıkık durumları görülmektedir. Böyle bir durumda da bandajın kullanılması doğru olacaktır. Bandajın sayesinde yaralı bölge, yani kayma olan ya da çıkık olan bölge hareketsiz tutulur. Böylece iyileşme süreci daha başarılı şekilde ilerler. 
Kısacası bandajlar her tür yaralanma durumunda - ufak yaralanmalardan büyük yaralanmalara kadar - etkili olan, sık sık tercih edilen önemli sağlık malzemeleridir. 
Bandajların ne işe yarıyor olduğu konusu da bu şekildedir. Şimdi sıradaki başlığa geçiş yapabiliriz. Sıradaki başlığın konusu bandajların kullanımının nasıl olduğu ile ilgilidir. 

Bandaj Nasıl Sarılır?

Bandajların nasıl sarılacağı konusunda pek çok soru alıyoruz. Doğru sarma biçiminin nasıl olduğu, nelere dikkat edilmesi gerektiği konuları oldukça çok merak edilmekte. Sizlere bandajın nasıl sarılması gerektiğini şu şekilde maddeler ile anlatalım:

Bandaj sarma işlemi doğu bir şekilde yapılmalıdır. Çünkü ancak o zaman yaranın iyileşme sürecinde doğru bir noktaya ulaşabilirsiniz, hızlı iyileşmeyi sağlayabilirsiniz. 
Bandajı sarar iken yaralı bölgeyi tespit edin. Eğer kanama var ise kanamayı durdurmak amacı ile uygun olan bölgeye bandajı sıkı bir şekilde sarın. Böylece yaralı bölgeden olan kan akışını en aza indirmiş olacaksınız. 
Eğer çıkık ya da kayma var ise bölgenin hareket ettirilmemesi gerekmektedir. Böyle bir durumda doğru kullanım bandajın sıkı bir şekilde sarılması ya da bölgeyi hareketsiz bırakmak için konulan tahta veya metal çubuğu iyice sarmasıdır. Böylece tedavi daha iyi bir şekilde, doğru bir şekilde sürer. 
Bunların dışındaki yaralanmalarda bandajın doğru kullanımı çok sıkı bir şekilde sarmamaktır. Çünkü aşırı sıkı şekilde sarıldığı zaman kan akışını azaltacağı için kangrene kadar yol açabilir. 
Zaten bu anlatmış olduğumuz doğru kullanım şekillerini uzman kişiler, yani doktorlar ya da hemşireler bilmektedir. Fakat bu uzman kişilerden biri değil iseniz de bu kullanım şekillerini bilmeniz ve bunlara uygun şekilde bandajı kullanmanız şarttır. 
Bandajın nasıl sarılası gerektiği konusunda söyleyeceklerimiz bunlardır. Eğer maddeler ile anlatmış olduğumuz bu bilgileri göz önü-ne alarak bandajla yara tedavisini uygular iseniz doğru bir sürece adım atmış olursunuz. 

Peki, bandajların çeşitleri var mıdır? Bandaj türleri nelerdir? Bu soruların yanıtları için bir sonraki başlığı okumaya devam edebilirsiniz.

Bandaj Türleri Nelerdir?

Bandaj türleri genel olarak kullanım amaçlarına ve kullanım şekillerine göre değişim göstermektedir. Şimdi sizlere en çok karşılaşılan, en çok kullanılan bandajların türlerinden söz edeceğiz:

Bilek destekli olan bandajlar: Bu tür bandajlarda bandajın bir kısmı sarılacak olan bölgenin üst tarafına sarılır. El ya da parmağa da sarılabilir. Bu şekilde olduğu zaman hasarlı, yaralı olan bölge zaman içerisinde üst üste inecektir. 
Dairesel olan bandajlar: Bu tür bandajlar ise bacak ya da kol kısmını sarmak amacı ile kullanılmaktadır. Bu bandajı bacağın ya da kolun tamamına sarmanız gerekmektedir.
Spiral olan bandajlar: Bu türdeki bandajlar ise bacak, kol ya da elde olan çıkık bölgeleri tamamen hareketsiz bırakmak amacı ile kullanılır. Böylece çıkık olan bölge hızlı şekilde, daha fazla zarar almadan tedavi edilir. 
Devirli olan bandajlar: Bu bandaj türleri ise ampüte uzuvları ya da kafa bölgesini sarmak amacı ile kullanılmaktadır. Devirli bandajla bölgenin tamamı ön taraftan arka tarafa doğru sarılır. 
Kropi bağı olan bandajlar: Son olarak ise bu tür bandajları ele alacağız. Kropi bağı olan bandajlar genel olarak eklemlerin üst kısımlarında kullanılır. Bu bandaj, uzvun aşağı tarafına ve yukarı tarafına gelecek biçimde her iki tarafa doğru sarılmaktadır. Yani, bir nevi sekiz ( 8) biçiminde sarma işlemi yapılır. Kropi türü bandajı köprücük kemiğindeki çatlaklarda da kullanılabilir. 
En genel kullanılan bandajlar, türleri bunlardır. Her bir türün sarma şekli farklılık göstermektedir ve gördüğünüz üzere her bir tür vücudun başka bölgelerinde özel olarak kullanılmaktadır. Peki, bandajların piyasa içerisindeki genel fiyatları nasıldır?

Bandaj Fiyatları 

Genel fiyatlardan söz eder iken şunları söyleyebiliriz: Piyasa içerisinde genel fiyatlar bütçeleri aşmayan fiyatlardır. Elbette markalara ve ürünün kalitesine göre fiyatlarda da bir değişim gözlemlenmektedir. Bu, oldukça normal bir durumdur. Fakat böyle durumlarda her zaman en ucuz olanı değil, fiyatı ile kalitesi birbirine uyum sağlayan ürünü tercih etmelisiniz. 

Sitemizde bulunan bandajlar en bilinen markaların en çok tercih edilen ürünleridir. Sizin taleplerinizin yoğunluğuna göre bu ürünüler tercih edilmektedir. Her bir bandaj ürünü yüksek kaliteye sahip durumdadır ve olabilecek en uygun fiyatlara satışı yapılmaktadır. 

22 Eyl 2020 - 12:41 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya’dan Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya’dan Haber değil haberi geçen ajanstır.