SUBÜ Bünyesindeki Akyazı Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri MYO nun Açılışı Yapıldı.docx

SUBÜ Bünyesindeki Akyazı Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri MYO’nun Açılışı Yapıldı Valimiz Sayın Çetin Oktay Kaldırım, Sakarya Uygulama...

+1
Haber albümü için resme tıklayın

SUBÜ Bünyesindeki Akyazı Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri MYO’nun Açılışı Yapıldı

Valimiz Sayın Çetin Oktay Kaldırım, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi bünyesinde kurulan Akyazı Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu'nun açılış törenine katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törene Vali Çetin Oktay Kaldırım’ın yanı sıra; Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Akyazı Kaymakamı Yakup Güney, ilçe belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, öğretim üyeleri, muhtarlar, STK üyeleri ve akademisyenler katıldı.

Kontenjan Yüzde Yüz Doldu”

Sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde gerçekleştirilen programın açılış konuşmasını yapan Akyazı Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Müdürü Aydın Şenol, Akyazı’nın adından çok daha söz ettirebilecek uzun bir yola başlangıç yaptıklarını, ilçenin sağlıkla ilgili potansiyeli bakımından imkânlar sağlandığı müddetçe çok daha ileriye gidebileceğini ifade ederken, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Yurdanur Dikmen de son dönemde yaşanan ve dünyayı derinden etkileyen pandemi sürecinin insana hizmet anlamında ne kadar önemli bir değer olduğunu gözler önüne serdiğini, 2020-2021 döneminde 5 program ile her türlü hazırlığını yaparak eğitim ve öğretime başladıklarını, belirledikleri kontenjanın %100 oranında tamamının dolduğunu ifade etti.

Emeği geçenlere Teşekkür Ettiler”

Meslek Yüksekokulunun bu günlere gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür ettiklerini ifade eden Akyazı Belediye Başkanı Bilal Soykan, buradan mezun olacak öğrencilerin ilçenin de birer gurur kaynağı olacaklarını belirtirken, SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık ise sağlık alanının pandemi sürecinde tekrar yoğun bir şekilde gündeme geldiğini, süreci fırsata dönüştürmek adına hem sağlık meslek yüksekokulunu kurmak hem de fakülteyi bir an önce hizmete açmak için kolları sıvadıklarını, sektörle de bir işbirliği içerisinde önemli bir atlımı hayata geçirdiklerini söyledi.

Hem ülkemize hem de Sakarya'mıza büyük katkısı olacak böyle bir fakültenin açılmasında emeği geçen herkese teşekkür ettiklerini ifade eden Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, 2019 Aralık ayı itibariyle dünyaya yayılmaya başlayan korona salgını ile sağlık sektörünün, hastanelerin ve sağlık çalışanlarının hayatımızda ne kadar önemli bir yer tuttuğunu hep birlikte gözlemlediklerini ifade ederek, ileri medeniyet seviyesine ulaştığını iddia eden birçok Avrupa ülkesinin bu salgını büyük bir tedirginlik içinde karşıladığını ve hasta sayısının artması ile birlikte büyük bir panik yaşadıklarını, ancak Türkiye’nin bu salgını büyük bir itidalle karşılayıp daha salgın ülkemize ulaşmadan önlemler almaya başladığını belirtti.

Burası İnsanlığa Hizmet Edecek Bir Yer”

“Böyle önemli ve anlamlı bir yatırımın önce Akyazı’mıza, sonra ilimize, daha sonra da Türkiye’mize hayırlar getirmesini temenni ediyorum” diyerek sözlerine başlayan Vali Çetin Oktay Kaldırım, “Benden önceki değerli konuşmacılarımız hem lokasyonun ne kadar doğru olduğunu, ne kadar isabetli olduğunu hem de sağlık alanında yapılan bu yatırımın, eğitim yatırımının hem ilimize hem ülkemize ne denli katkı sağlayacağını, katma değer sağlayacağını ve özellikle insanlığa ne kadar güzel hizmetler vereceğini, hayırlı hizmetler vereceğini ifade ettiler, hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Zorlu, önemli bir pandemi sürecinden geçiyoruz, bütün dünyayı etkileyen, kasıp kavuran bir süreçteyiz, çok şükür ülkemiz bugüne kadar bundan alnının akıyla çıkmayı başarmış ve mücadelesini de başarılı bir şekilde sürdürmektedir.

En Önemli Şey Sağlık”

Sağlık önce insan için önemli, sonra toplumlar için önemli, sonra ülkeler için gerçekten önemli bir alandır. Dolayasıyla bu alanda yapılan her yatırım kıymetlidir, özellikle insan boyutuna yapılan yatırım kıymetlidir, önemlidir. Bunun önemini biz toplum olarak çok daha iyi biliriz, zira biz insanı eşref-i mahluk olarak gören bir medeniyetin evlatlarıyız, torunlarıyız ve dünyaya insanlık götürmüş, hala götüren bir aziz milletin, şerefli milletin çocuklarıyız.

Her Konuda Nam Salmış Bir Medeniyetimiz Var”

Zaten tarihe baktığımızda salgınla ilgili dünyaya örnek olan, yardım eden, dünyanın her bölgesine insanlık götürmüş, insanlık değerlerini ön plana almış, insanı insan olarak gören bir medeniyetin evlatları olarak, Osmanlı döneminde de nasıl dünyaya yardım ve iyilik konusunda nam salmışsak, bugün de aynısını yapıyoruz.

Şu anda da Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde gelişmiş-gelişmemiş, fakir-zengin hiçbir ayrım yapmadan bütün insanlığa, bütün devletlere, bütün ülkelere insani yardımlar dışında sağlık yardımları da gönderiyoruz. Dolayısıyla bu alanda değerleriyle insan yetiştirmek, ahlakla mücehhez kılmak ve bizim o kadim değerlerimizle bugüne kadar tevarüs edip getirdiğimiz değerlerimizle insan yetiştirmek, kıymetle önemlidir.

Millileşme ve Yerlileşmeye Önem Veriyoruz”

Yaşadığımız bu pandemi süreci, sağlıkta ve özellikle savunma sanayi gibi, sağlık gibi hassas sektörlerde millileşmenin, yerlileşmenin ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Zira birçok yerde, gelişmiş ülkelerin bile birbirinden ürün, cihaz, mal çaldığına şahit olduk, para bol olsa dahi ürün alınamadığına şahit olduk. Bu da bize yerli ve milli çalışmaların ne kadar önemli olduğunu gösterdi.

Alanında En İyiler Bu Okullardan Yetişecektir”

Sayın Rektörümüz, kadrosuyla birlikte kısa zamanda ciddi başarılar elde edip, iddialı bir şekilde hedeflerine yürüyorlar, sağlığın önemini, sağlığa yapılan yatırımların önemini ve bu alanda insan kaynağı yetiştirmenin önemini iyi kavramışlar ve doğru alanlara yatırım yapıyorlar. Buranın öğrenci sayısının kısa zamanda artacağına ve Türkiye’nin en tercih edilir fakültelerinden birisi haline geleceğini düşünüyorum. Bu eğitim kurumlarından hem alanında, sahasında dünyanın en iyisi olabilecek kapasiteye sahip, yeni nesil alanları iyi kavramış, aynı zamanda son derece erdemli, ahlaklı, insanlık değerleriyle, bizim değerlerimizle mücehhez olmuş insanlar yetişeceğine inanıyorum. Buradan mezun olanlar, hem ülkemiz insanlarına hem de dünya insanlarına hizmet götüreceklerdir, hizmet edeceklerdir ve ülkemiz İnşallah yakalamış olduğu ivmeyi daha yukarılara taşıyacak, yerini sağlamlaştıracak, yeniden özellikle insanlık sahasında öncü bir devlet olacaktır, hedeflerine varacaktır.

Akyazı’nın Potansiyeli Çok Büyük”

Her alanda önemli potansiyeli bulunan Akyazı’mız, hem muhteşem doğal güzellikleri hem ekonomik varlıkları, değerleri hem yatırımları hem de güzel insanlarıyla önemli bir yer, ilimizin, ülkemizin önemli bir merkezidir. Büyükşehir Belediyemizin Akyazı’da, Sera İhtisas OSB gibi çok önemli projeleri bulunuyor. Buradaki doğru ve önemli yatırımlardan dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımızı tebrik etmek istiyorum, çok güzel çalışmalar yapmışlar. İlçemizin jeotermal kaynaklarını kullanmada çeşitlendirmeye gidilip hem sağlıkta hem tarımda hem seracılıkta hem de turizmde bu kaynakların isabetli bir şekilde kullanılmasının, burayı önemli bir cazibe merkezi haline getireceğini düşünüyorum.

Aynı zamanda yine Sayın Milletvekillerimizin şimdiye kadar sağlık alanında yaptıkları, destekledikleri çok güzel yatırımlar oldu, özellikle şehir hastanesiyle ilgili güzel yatırımlar olacak, yine özel sektör yatırımları da var. Şehirler, ülkeler rekabetçi olacak ki, başarı yakalansın. Bu konuda bizim son derece başarılı olacağımızı düşünüyorum, İnşallah el birliğiyle hep beraber bu hedefe daha kısa zamanda ulaşmış olacağız.

İlimizin Her Alanda Başarılı Olmasını Arzu Ediyoruz”

İlimiz sanayide önemli bir noktaya gelmiş, ciddi altyapı oluşturmuş, yatırım çekmiş, cazibe merkezi olmuş, tarım ve turizm altyapısı da son derece güçlü, potansiyeli güçlü ve dünyadaki yeni nesil turizm alanında önemli şehirlerden, cazibe merkezlerinden biri olmaya adaydır. Sadece sağlık turizminde pasta 100 milyar doları geçti, artık insanlar turizm ile sağlığı, eğlenceyi birleştiriyor, dolayısıyla turizmle farklı yatırımları birleştirebilirsek, bir araya getirebilirsek gerçekten çok başarılı olacağız demektir.

Sakarya Takdire Şayan Bir Yerdir”

Bu kadar farklı unsuru bünyesinde buluşturup barındıran, bu kadar kültürü, Türkiye’yi aşan kültürleri, değerleri bağrında taşıyan Sakarya’mız, takdire şayan bir yerdir. Bu kadar farklılığı çok güzel şekilde harmoni etmiş, mezcetmiş, bir uyuma dönüştürmüş Sakarya’mız, öğrencileri misafirperver duygularla ağırlayan bir şehir haline gelmiş, öğrenci dostu bir şehir haline gelmiştir. İnşallah uluslararası ölçekte de daha çok öğrenci çeken, daha çok ön plana çıkan, cazibe değerini artıran bir şehir haline gelecektir, bu iki üniversitenin tatlı rekabetinden daha güzel neticeler yakalayacağımızı düşünüyorum.

Bölgenin Cazibe Merkezi Olacağız"

İnşallah bu ve bu tür yatırımlarla, hem Akyazı’mız hem de Sakarya’mız daha güzel gelişecek, istihdamını artıracaktır. Bugün sadece 1. OSB’deki yeni yatırımlarla 15 bin gibi büyük bir ek istihdam sağlanacak, Sakarya’mızın bu açıdan önü açık. İnşallah başka ilçelerimize de bu tür yatırımlar gelmeye devam edecek ve Sakarya’mız bölgenin en önemli cazibe merkezlerinden biri haline gelecektir.

İnşallah bu tür yatırımlarla hem Akyazı’mız hem de Sakarya’mız daha da güzel gelişecek, istihdamını artıracak. Bir istihdam sağlayan ile bin istihdam sağlayan yatırımcı da, bizim için birdir. Katkı veren, değer veren, hizmet getiren, yatırım getiren herkesin başımızın üstünde yeri var, önüne kırmızı halı sermeye hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum” dedi.

MYO’nun Açılışı Yapıldı”

Konuşmaların ardından Vali Çetin Oktay Kaldırım ve beraberindekiler, kurdeleyi keserek açılışını gerçekleştirdikleri fakülte ile MYO binasında incelemelerde bulundular.

Ekli Dosyalar

23 Eyl 2020 - 06:16 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya’dan Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya’dan Haber değil haberi geçen ajanstır.