Kedi Ürünleri (Mama/Su Kabı, Taşıma Çantası, Tırmalama Tahtası) Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Evcil hayvanınızın daha iyi koşullarda yaşamasını istiyorsanız, ona bazı temel ürünleri sunmanız çokönemli bir detaydır. Kedi mama ve su kabı, kedi ta...

Haber albümü için resme tıklayın


Evcil hayvanınızın daha iyi koşullarda yaşamasını istiyorsanız, ona bazı temel ürünleri sunmanız çok
önemli bir detaydır. Kedi mama ve su kabı, kedi taşıma çantası, kedi tırmalama tahtası bu temel
ürünler arasında yer alır. Peki, kedi ürünleri satın alırken dikkat etmeniz gereken detaylar neler?

Kedi Mama ve Su Kabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kedi mama ve su kabı, kediler için çok önemli bir aksesuar olarak öne çıkar. Kediler için ideal mama
ve su kabını almak, onlar için alınan diğer ürünler kadar önemlidir. Kediye en uygun mama ve su kabı
aldıktan sonra mamanın üstünde oluşan bakteriler bitecek, kedi mama ve suyu tüketirken doğru
vücut pozisyonuna sahip olacaktır. Böylelikle kedinin sindirim problemleri yaşama riski de ortadan
kalkacaktır. Yani kedinin sağlıklı bir yaşam sürmesi için doğru mama ve su kabını almak son derece
önemlidir. Mama ve su kabı alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kabın boyutudur. Mama
ve su kabının küçük olması mama ve suyun dışarıya dökülmesine neden olur. Büyük olması ise
kedinin mamaya ve suya ulaşmasını zorlaştırır. Bu sebeple kedinin yaşına ve ağırlığına göre mama ve
su kabını almanız gerekiyor. Aynı şekilde kedi mama ve su kabı olabildiğince geniş olmalı, çok derin
olmamalı ve mümkünse yerden biraz yüksekte olmalıdır. Kedi mamasını yerken ve suyunu içerken
bıyıklarını kabın kenarına değdirmemelidir. Değdirdiği sürece zamanla tahriş olacaktır.

Bazı kedi sahiplerine göre kedi mama ve su kaplarının ekonomik olması tercih edilmesi için ilk sebep
oluyor. Fakat plastikten yapılan bu ucuz kaplar çabucak çizilebilen, daha zor temizlenen ve bakteri
oluşumu için müsait olan kaplardır. Bu tür kaplar kediler için çok risklidir. Bu sebeple plastik tercih
etmek istiyorsanız, kaliteli ve sağlıklı plastik kaplara yönelmelisiniz. Plastik kaplara kıyasla seramik
kaplar daha sağlıklıdır fakat bu kapları da güvenilir yerlerden temin etmenizde fayda vardır. Çünkü
bazı seramik kapların malzemesi kanserojen içeriğe sahip olmakla beraber zararlı boyaları da

içermektedir. Bunlara ek olarak kedi hareketli ve enerjik bir kediyse seramik mama ve su kaplarını çarparak kırabilir. Bu gibi durumlarda seramik de tercih etmemeniz de fayda vardır.

Hem dayanıklı hem de temizliği kolay yapılabilen kaplardan birisi paslanmaz çelikten yapılan kaplardır. Paslanmaz çelikten yapılan kaplar çatlamaz, kırılmaz ve boyası dökülmez. Yani kedi için herhangi bir tehlike arz etmez ve daha uzun ömürlüdür. Eğer kediyi dışarıda besliyorsanız, hava koşullarına da uygundur. Bir diğer seçenek ise tek kullanımlık mama ve su kaplarıdır. Kedi sahiplerinin bazıları bakteri oluşma riskini en aza indirmek için tek kullanımlık kapları tercih ederler. Bu durum pek tavsiye edilmese de kullanılmasında çok sakınca yoktur. Sizler tek kullanımlık kap almak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken nokta %100 geri dönüşebilir kaplar olmasıdır.

Kedi Taşıma Çantası Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kedi taşıma çantası hem kediler hem de kedi sahipleri için son derece önemli bir malzeme. Sevimli dostlarımız kediler için en önemli ihtiyaçlardan biri de kedi taşıma çantalarıdır. Piyasa da Kedi çantasının malzemesi, iç hacmi, estetik görüntüsü vb. gibi özelliklerde birçok çeşit bulunmaktadır. Önemli olan ise sizin ve kedinin ihtiyacınıza en uygun çantanın seçiminde nelere dikkat etmeniz gerektiğidir. Kedi için alacağınız taşıma çantası öncelikle yıkanabilir özellikte olmalıdır. Bu sebeple kedi taşıma çantasını alırken yapıldığı malzemenin kolay temizlenebilir olmasına dikkat etmelisiniz.  Kediler çok hareketli ve güçlü canlılardır. Eğer alacağınız taşıma çantası gerektiği kadar dayanıklı değilse kedinin can güvenliğini tehlikeye sokabilir. Kedi taşıma çantasını alırken, kedinin yeteri şekilde hava alabileceği şekilde tasarlanmış olduğundan emin olmalısınız. Kediler için en ideal olanı isteğe göre açılıp kapanabilen fileli bölümlere sahip olan taşıma çantalarıdır. Bu filelerin sayesinde gerektiği zaman havalandırma bölümlerini açabilir veya kapatabilirsiniz.

Son zamanlarda piyasada kanserojen içerikli malzemelerle yapılmış kedi taşıma çantalarıyla sık sık karşılaşılmaktadır. Bu çantalar çok ekonomik olduğu için kedi sahipleri tarafından tercih edilmektedir. Ancak kedilerin sağlığı için büyük risk oluşturduğu unutulmamalıdır ve tercih edilmemelidir. Veteriner hekim kontrolünde en çok tercih edilen taşıma çantaları, gerekli olduğu zamanlarda açılıp kapanan çantalardır. Plastikten yapılan bazı kedi taşıma çantalarının kilitleri çok sağlam olmayabilir. Bu nedenle plastik taşıma çantasını tercih ederken kilit sisteminin dayanıklı olduğundan emin olmalısınız. Kedi çantaları genelde standart boylarda üretilmekte ve ortalama 4-6 kg arasındaki kediler için tercih edilmektedir. Kedi, 6 kg ve üzerindeyse mutlaka onun büyüklüğüne uygun bir taşıma çantası alınmalıdır. Kedi taşıma çantasını uzun bir yolculuk için alacaksanız yani kedi 4-5 saatten daha uzun bir süre çantada kalacaksa çantanın boyu kesinlikle büyük tercih edilmelidir.

Kediler genellikle taşıma çantasının içinde olmaktan çok hoşlanmaz ve taşıma çantasındayken strese girebilirler. Fakat taşıma çantasının iç yüzeyleri kedinin rahatlığını ve konforunu sağlayacak bir şekildeyse kedi biraz olsun kendini rahat hissedecektir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise kola ve sırta takılan kedi taşıma çantalarıdır. Taşıma tercihi tamamen sahiplerinin tercihine göre olsa da yine sağlam olmasından ve kedinin içerisinde rahat hissetmesinden emin olacağınız çantayı almalısınız.  Özellikle agresif ve korkak kediye sahipseniz iç yüzeyi yumuşak olan çantalardan tercih etmelisiniz. Böylelikle kedinin kendine zarar verme riski ile karşılaşmamış olursunuz.

Kedi Tırmalama Tahtası Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kedi tırmalama tahtası, kedinizin rahatlığı için gerekli olan bir üründür. Sevimli dostlarımız kedilerin enerjilerini atabilmeleri için günlük yaptığı aktiviteler çok önemlidir. Bu aktiviteleri yaparken kullandıkları çeşitli oyuncaklar ve aksesuarlar vardır. Kedi tırmalama tahtası da bunlardan biridir. Kediler tırnaklarını törpüleme ihtiyaçlarını gidermek için kedi tırmalama tahtasına ihtiyaç duyarlar. Ve böylelikle evdeki eşyaları da tırmalamaktan vazgeçerler. Kedi tırmalama tahtasını alırken dikkat edilmesi gereken birkaç faktör bulunmaktadır. Kaliteli ve uygun bir kedi tahtası almak uzun süre kullanılmasını sağlar. Ayrıca tırmalama tahtası hem kedinizi hem de sizi mutlu eder.

Kediler tırnaklarını törpülemek için tırmalama tahtalarına ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden kaba, biraz gevşek ve pençelerini batırabileceği bir ürünün alınması gerekir. Bu ürün halattan yapılı bir malzemeden olabilir. Çünkü kedilerin çoğu halat tırmalamayı çok sever. Halattan yapılmış bir tırmalama tahtası almak sağlam ve çok sık değiştirilmemesini sağlayacaktır. Kedi genelde koltukları tırmalıyorsa halattan yapılmış tırmalama tahtası çok iyi bir seçim olacaktır. Eğer halı tırmalama gibi bir huyu varsa halıdan yapılmış tırmalama tahtası almak daha doğru olacaktır. Kediler yalnızca tırnaklarını törpüleme amacıyla tırmalama tahtası kullanmaz. Bununla birlikte esnemek ve gerinmek için de pençelerini açarlar. Bundan dolayı kedinin tüm vücudunu kapsayacak tırmalama tahtasını almak çok doğru bir karar olacaktır.

Kedinin tırmalamaya olan alışkanlıklarını bilmeniz tırmalama tahtası alma konusunda çok önemlidir. Eğer kedi koltukları, sandalyeleri ya da dik yerleri tırmalıyorsa kediye tırmalama kulesi almanız daha doğru bir tercih olacaktır.  Eğer kedi halı, kilim gibi zeminde bulunan nesneleri tırmalıyorsa ona tırmalama pedi almanız daha doğru olacaktır. Hem tırmalama kulesi hem de tırmalama pedi kedilerin sevdiği ürünler arasındadır. Kilolu bir kediye sahipseniz eğer ayaklarının üzerinde durmakta zorluk çekebilir. Bu sebeple tırmalama kuleleri kilolu kedilere uygun olmayacaktır. Yani tırmalama tahtası alırken kedinin kilosuna, boyuna ve yaşına dikkat ederek almalısınız. Kedinin tırmalama kuleleriyle savaşacağını bilmelisiniz. Yani kedi tırmalama tahtalarıyla oynarken kendini kaptırabilir ve kuleyi devirebilir. Bundan dolayı tırmalama tahtası dayanıklı ve dengeli bir ürün olmalıdır. Bununla birlikte kedi tırmalama tahtasını belirli bir yere sabitlemek muhtemel kazaların önüne geçecektir.  Ayrıca tırmalama kulelerinin uzunluğu da çok önemlidir. Kediler gerinmeyi istedikleri zamanlar bu kuleleri kullanacaklardır. Aynı zamanda tırmalama kulesinin boyu ne kadar uzun olursa o kadar iyi olacaktır. Böylece kedi kanepe, koltuk yerine tırmalama kulesini kullanacaktır. Eğer yavru bir kediye sahipseniz tırmalama tahtasını kedinin boyunun uzayacağını düşünerek alabilirsiniz.

En kaliteli ve uygun fiyatlı kedi ürünleri için Pet Shop ZOO ’yu ziyaret edebilirsiniz!

12 Haz 2021 - 16:32 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya’dan Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya’dan Haber değil haberi geçen ajanstır.