Parada Sahtecilik Suçu

Parada sahtecilik suçu kamu güvenine karşı suçlar kapsamında değerlendirilir. Paranın sahte olarak üretilmesi, sahte paranın bilerek ülkeye sokulması...

Parada sahtecilik suçu kamu güvenine karşı suçlar kapsamında değerlendirilir. Paranın sahte olarak üretilmesi, sahte paranın bilerek ülkeye sokulması ya da tedavüle sokulması parada sahtecilik olarak adlandırılır. Bu suç işlenirken paranın türü önemli olmaz. Sahte para kâğıt malzemeden olabileceği gibi madeni paralar üzerinden de parada sahtecilik suçu işlenebilmektedir.

Suçun maddi unsuru para olurken hangi ülkenin para birimi üzerinden bu suç işleniyorsa o ülkenin kanunlarına göre sahte paranın tedavülde olması suç olarak kabul edilir. TCK 197 parada sahtecilik suçunu ilgilendiren kanun maddesidir.

Sahte para üretmek parada sahtecilik suçu kapsamında değerlendirilirken sahte parayı nakletmek ya da üretmek de bu suç sınırları içerisinde yer alır. Sahte paranın muhafaza edilmesi, tedavüle sokulması ya da sahte paranın kabul edilmesi de parada sahtecilik suçu olarak kabul edilir.

Seçimlik hareketli suçlar kapsamında değerlendirilen parada sahtecilik suçu işleyen kişi haksız kazanç elde etme amacını güder. Sahtecilik suçu işlenirken paranın sahte olması koşulu ile aldatıcılık özelliği taşıması gerekir. Paranın aldatıcılık özelliği taşımaması parada sahtecilik suçunu oluşturmamaktadır.

Parada Sahtecilik Suçunun Cezası

Parada sahtecilik suçu işleyen kişi aldatma amacı taşırken aldatmaya bağlı olarak da haksız kazanç elde etmek ister. Bundan dolayı da suçun unsurları ortaya çıkar. Parada sahtecilik suçunun oluşması için bu parayı alan kişinin özel bir inceleme olmadan paranın sahte olduğunu anlamaması yeterlidir.

Bu tür suçlar açısından bilinmesi gerekenlerden biri de para görünümlü olan ama aldatıcılık özelliği bulunmayan kağıtlar parada sahtecilik suçunun konusunu oluşturmaz. Parada sahtecilik suçu aynı zamanda kalpazanlık olarak da adlandırılır. Bu tür suçlar açısından etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanılabilmektedir. Sahte paraya yönelik olarak bu parayı üreten ya da ülkeye sokan kişi parayı tedavüle sokmadan önce ve resmi makamların da bundan haberi olmadığında suça ilişkin bilgileri yetkili makamlara bildirirse etkin pişmanlıktan yararlanabilir. Bu durumda kişi hakkında cezaya hükmolunmamaktadır.

Parada sahtecilik suçu işlendiğinde çeşitli cezaların verildiği görülürken kişi kanunen tedavülde olan bir parayı sahte olarak ürettiğinde, naklettiğinde, tedavüle soktuğunda ya da muhafaza ettiğinde 2-12 yıl arasında hapis cezası alabilir. Ayrıca on bin güne kadar adli para cezasının verilebilmesi de mümkündür.

Parada Sahtecilik Suçu Adli Para Cezasına Çevrilebilir Mi?

Parada sahtecilik suçları ile ilgili olarak kişinin sahte parayı bilerek kabul etmesi durumunda 1-3 yıl aralığında hapis cezasının yanı sıra adli para cezası da alabilmesi söz konusu olur. Kişi sahte olduğunu bilmeden bir parayı tedavüle koyarsa bu durumda da 3 ay-1 yıl aralığında hapis cezası verilebilmektedir.

Parada sahtecilik suçu işlendiğinde adli para cezasına çevrilebilmesi için kişinin sahteliğini bilmeden tedavüle bu parayı koyması gerekir. Bunun dışındaki durumlar söz konusu olduğunda adli para cezasına çevrilemez. Diğer iki suç ceza sınırı nedeniyle ve hem ceza sınırı hem de adli para cezasının birlikte hükmedilmesine bağlı olarak adli para cezasına çevrilememektedir.

Bu tür suçlar söz konusu olduğunda hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararının verilebilmesi mümkün olur. Ayrıca parada sahtecilik suçu nedeni ile ceza ertelemesi uygulaması da yapılabilmektedir. Bu tür suçlarda kanuni temsilcilerin varlığı önemlidir.

İstanbul ceza avukat ceza davaları konusunda deneyimli bir avukattır. Profesyonel anlamda hizmet veren hukukçunun başarılı çalışmaları söz konusudur. Ceza davaları kendine özgü gereksinimleri olan dava türleridir. Bu tür davaların kamuyu ilgilendirmesi nedeni ile kamunun haklarının korunması açısından savcılık makamı toplumu temsilen hareket eder.

İstanbul avukat aracılığı ile temsil edilmek hak kayıplarını engellerken hukuki yanlışlıkların da engellenebilmesi açısından gereklidir.

24 Kas 2021 - 16:23 - Yaşamgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya’dan Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya’dan Haber değil haberi geçen ajanstır.