Endüstri Örnekleri Nelerdir?

Endüstri örneklerine yer vermeden önce endüstri nedir bunu açıklamak gerekir. Endüstri, enerji kaynağının sağlanması ve hammaddenin işlenmesi için ya...

Endüstri örneklerine yer vermeden önce endüstri nedir bunu açıklamak gerekir. Endüstri, enerji kaynağının sağlanması ve hammaddenin işlenmesi için yapılan işler ve kullanılan araçların tümüdür. Endüstri çağa ayak uydurmayı ve daima ilerlemeyi gerektirir. Endüstri toplumun gelişmesinde büyük ölçüde etkilidir. Endüstri ve sanayi benzer anlamda kullanılır. Aralarında küçük bir fark vardır. Endüstri, hammadde işlenmesi ile yeni ürünlerin çıkması faaliyeti iken sanayi, hammaddeden oluşturulan üründür.

Endüstri örnekleri olarak otomotiv, tekstil, tarım, enerji, gıda, hububat, elektrik-elektronik, maden, kimya, demir-çelik, VCR ve kozmetik endüstrileri verilebilir. Ayrıca bu sektörlerin üretimi için kullanılan alet ve makineler de endüstri ürünü olarak sayılır.

Endüstri Ne İşe Yarar?

Endüstrinin faydaları nelerdir diye sorulduğunda ilk olarak, toplumun üretim biçimini daha iyi seviyeye getirerek, refah düzeyini artırdığı söylenebilir. Üretimde çalışan insanların hatalarını minimuma indirdiği söylenebilir. Endüstrinin sağladığı bir başka yarar üretimin güvenli şekilde ve de daha hızlı gerçekleşmesine sebep olur. İnsan gücünün yerine makine gücü kullanılması büyük kolaylık sağlar. Maliyetin daha düşük olmasını sağlar. Tüketilen enerji minimuma indirgenir. Üretimde takip ve analizler yaparak oluşan hatalar varsa bunların belirlenmesine yardımcı olur.

Endüstri İçin Neler Gereklidir?

Endüstrileşme için olmazsa olmazlar, işlenecek bir hammadde, hammaddeyi işleyecek enerji ve iş gücü, üretim süreci için gerekli sermaye ve son olarak ortaya çıkan ürünün ulaşım ve pazarlama aşamalarıdır.

Endüstri ve Sanayi Devrimi

18.yy’ın sonlarına doğru İngiltere’de yaşanan sanayi devrimi, endüstrideki geri dönülemez değişimleri ifade eder. Başlangıçta insan gücüne dayalı üretimin yerini makineye dayalı üretimin almasıyla birlikte tarım toplumundan sanayi toplumuna geçiş sağlanmıştır. Üretim biçiminin değişmesi toplumsal gelişmeyi beraberinde getirmiştir. Bu bağlamda belirli dönemlerde yaşanan sanayi devrimleri aşağıdaki gibi açıklanmıştır.

Endüstri Dönemleri

Endüstri dört dönemde gelişme göstermiştir. Endüstri 1.0 dönemi, su ve buhar gücüyle çalışan makinelerin olduğu dönemi ifade eder. Endüstri 2.0 dönemi, elektrikle çalışan seri üretim ve montaj hatlarının üretildiği dönemi ifade eder. Endüstri 3.0 dönemi, bilgisayar teknolojisi ve otomasyon yapılan dönemi ifade eder. Endüstri 4.0 dönemi, akıllı fabrikalar ve siber sistemlerin olduğu dönemi ifade etmek için kullanılır. Özellikle dördüncü endüstri devrimi günümüzün sahip olduğu endüstri anlayışıdır. Bu devrimin yaklaşımında akıllı fabrikaların kullanıldığı bu sayede insan kaynaklı hataların azaldığı, yapay zekâ gibi sistemlerle teknoloji ve üretim sürecinin birlikte çalışarak ilerlediği görülür.

Endüstri 4.0 Örnekleri

Günümüzün 4.0 endüstri dönemine uyum sağlamaya çalışan birçok kuruluş olmakla birlikte, gelecekte ürünlerin birbirleri ile haberleşeceği düşüncesi ile hareket edilir. Yapay zekâ ve akıllı makineler, gelişmiş düzeyde robotlar ön planda olacak şekilde çeşitli yönlerden verimlilik sağlanacaktır. Bu dönemin endüstri örnekleri içinde lojistik alanında kullanılan depo ve rafların robotlar tarafından yönetilmesi, inşaat alanında robotların ustaların yapacağı görevleri üstlenmesi, planlanan akıllı şehirler için insan yaşamını kolaylaştıran uygulamaların düşünülmesi, üretimin insandan tamamen makinelere bırakılması gibi pek çok örnek yer alır.

Endüstrinin Çevreye Zararları

Endüstriyel faaliyetler sağladığı yararlarla birlikte çevreye yönelik zararları da beraberinde getirmiştir. Fabrikalardan çıkan atıklar nehirleri kirletmiştir. Fabrikadan çıkan zehirli gazlar, havanın kirlenmesine tüm canlıların zarar görmesine neden olmuştur. Endüstriyel faaliyetler sonucu küresel ısınma artmıştır. Yaban hayatı zarar görmüş ve bazı hayvan türlerinin yok olmasına sebep olmuştur.

Bu konuda Birleşmiş Milletler, başta insanların ve diğer tüm canlıların yaşamını olumsuz etkileyen zehirli gaz salınımını önlemek adına anlaşmalar yapma yoluna gitmiştir. Çevre kirliliğini azaltmak için yenilenebilir enerji kaynakları kullanımı yaygınlaştırılmalıdır.

06 Ara 2021 - 14:07 - Yaşamgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya’dan Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya’dan Haber değil haberi geçen ajanstır.